Slobodna Dalmacija: 11. 05. 2002.

AUSTRIJSKI TISAK OTKRIVA PLANOVE NAJPOZNATIJEG HRVATSKOG TAJKUNA

Miroslav Kutle traži austrijsko državljanstvo

ZAGREB — Najpoznatiji hrvatski tajkun Miroslav Kutle predao je molbu za dobivanje austrijskog državljanstva, otkriva jedan hrvatski tjednik u najnovijem broju. Pozivajući se na pisanje austrijskog tjednika Format, kao i na dio dostupne dokumentacije, tjednik donosi detalje prijave u kojoj je Kutle, osumnjičen za brojne slučajeve gospodarskoga kriminala, istaknuo da je spreman odreći se čak i hrvatskog državljanstva, budući da Austrija ne poznaje institut dvostrukog državljanstva.

Kutlin odvjetnik Anto Nobilo nije želio komentirati ovu senzacionalnu vijest, budući da se nalazi na putu, a isto je učinio i drugi član Kutlina odvjetničkog tima Rajko Mlinarić.

Autor teksta poziva se na Kutlin zahtjev upućen Ministarstvu pravosuđa, odnosno njegovu Odjelu za kazneno pravo i kaznenu evidenciju, u kojem ovaj tajkun, osumnjičen za niz kriminalnih djela, traži potvrdu o nekažnjavanju. I ona mu je, nakon dvadeset i pet dana čekanja, uredno dostavljena.

Molbu za prijam u državljanstvo Kutle je podnio preko svog austrijskog odvjetnika Waltera Brunera. U svojoj biografiji tajkun navodi kako je odigrao značajnu ulogu u rušenju komunističkog sustava u SFRJ, hvali se državnim odličjima, kao i nagradom za menadžera 1992. godine. Pritom, naravno, ni jednom riječju ne spominje malverzacije u Tisku, Slobodnoj Dalmaciji, KIM-u, Dioni i Dubrovačkoj banci, niti aferu Grupo. Ističe, međutim, podatak kako je "nakon 3. siječnja 2000. godine, nakon povratka komunista na vlast u Hrvatskoj" nad njim otpočeo politički progon. Iako ga je u zatvor, podsjeća se, strpao HDZ-ov režim.

Kutle se poziva i na dva registrirana poduzeća u Austriji, u jednom od njih navodno je zaposleno između 80 i 120 radnika, a navodi i kako u svom zahtjevu ima preporuku biskupa u Eisenstadtu.

Ipak, austrijski mediji upozoravaju da se Kutle "basnoslovno obogatio pod Tuđmanovim režimom" te da je njegovo bogatstvo procijenjeno na 11 milijardi eura.

Prije usvajanja molbe, austrijske vlasti pričekat će mišljenje svojeg veleposlanstva u Zagrebu. Njegovo bi mišljenje navodno trebalo biti presudno u odlučivanju o ovom senzacionalnom zahtjevu.

T. KLAUŠKI