Vjesnik: 13. 05. 2002.
EU na prekretnici: Zajednica nacionalnih država ili superdržava s 350 milijuna otuđenih stanovnika
Poruke koje europski političari mogu naučiti iz događaja u Francuskoj i Nizozemskoj, a prije toga iz Austrije i Italije, jest da moraju učiniti više na rješavanju problema useljenika i vraćanja osjećaja sigurnosti i povjerenja građana u institucije Europske unije
ZAGREB, 12. svibnja - Iznenađujući izborni uspjeh francuskog ekstremnog desničara Jean-Marie Le Pena i ubojstvo sve popularnijeg nizozemskog desničarskog političara Pima Fortuyna kod europskih je političara izazvalo veliku zabrinutost i dramatične pozive biračima da dobro razmisle o smjeru u kojem će krenuti Europa.
Najjasniju poruku uputio je u srijedu britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw poručivši Europskoj uniji da mora naučiti lekcije iz posljednjih događaja i uspona krajnje desnih stranaka ili će, u protivnom, »snositi posljedice nezadovoljstva« građana.
Straw je poručio Petnaestorici, koja se nalazi u mukotrpnom procesu usvajanja europskog ustava i planiranja velikog proširenja, da posveti više pažnje biračima i izbjegne napasti da postane »superdržava od 350 milijuna otuđenih građana«.
»Europa se nalazi na prekretnici«, poručio je Straw iz Washingtona gdje je trebao održati govor o europsko-američkim odnosima.
Straw je iskoristio politička previranja na Starom kontinentu za ponovno isticanje poznatih britanskih stajališta o europskoj superdržavi, rekavši da se »odluke oko ključnih pitanja i dalje moraju donositi na nacionalnoj razini«. Prema njegovim riječima, ključni dio rasprave o europskoj konv
enciji trebao bi biti »dvosmjeran, ne samo od centra, nego i prema centru«.Upozorenja britanskog ministra slična su onima koja je prije njega izrekao europski povjerenik za vanjske poslove Chris Patten. On je rekao da europske političke stranke i države mogu puno toga naučiti iz posljednjih događaja u Francuskoj i Nizozemskoj. »Ako ostavite vakuum, popunit će ga ljudi koji imaju jednostavna rješenja za kompleksne probleme«, naglasio je Patten komentirajući uspjeh Le Pena i već posve izvjesni uspjeh strank
e Pima Fortuyna na predstojećim parlamentarnim izborima u Nizozemskoj.Prema posljednjim istraživanjima provedenih među nizozemskim biračima, antiuseljenička stranka Fortuynova lista osvojit će 28 od 150 mjesta u parlamentu.
Za mnoge Nizozemce, ubojstvo Pima Fortuyna imat će puno gore posljedice od »smrti profesora Pima«. Naime, njegovo ubojstvo označilo je kraj ugodnog običaja nizozemskih političara da putuju zemljom bez tjelohranitelja i biciklom odlaze na posao, uvjereni da su politički atentati običaji u drugim državama. Za neke, atentat na Pima Fortuyna označio je »ulazak Nizozemske u 21. stoljeće« i kraj »pretolerantne« Nizozemske, zemlji koja je među prvima ozakonila eutanaziju, legalizirala prostituciju, lake droge i homoseksualne brakove.
Poruke koje europski političari mogu naučiti iz događaja u Francuskoj i Nizozemskoj, a prije toga iz Austrije i Italije, jest da moraju učiniti više na rješavanju problema useljenika i vraćanja osjećaja sigurnosti i povjerenja građana u institucije Europske unije. Upravo su to bile teme na kojima su stranke ekstremne desnice osvojile najviše glasova.
Govoreći o problemu vjerodostojnosti europolitičara, Chris Patten je u intervjuu za radio BBC rekao da ako »oni ostavljaju dojam da kod stručnjaka moraju stalno provjeravati u što vjeruju, onda ne čudi što se birači okreću drugima, koji zvuče iskrenije«, rekao je Patten. Poručio je svojim kolegama da moraju »govoriti puno otvorenije« o zajedničkim europskim vrijednostima i identitetu, s naglaskom na toleranciji.
Prema njegovim riječima, stanovnici u sve više europskih gradova osjećaju se otuđeno, bilo zbog toga što su članovi useljeničke manjine ili zbog toga što žive s useljeničkom manjinom koju, »vrlo često, okrivljuju za sve veći stupanj kriminaliteta i socijalnih problema«. »Mnogi političari vjeruju da živimo u postideološkom dobu, da političari više ne moraju povezivati politiku s idejama i principima, a birači upravo to očekuju«, rekao je Patten.
Pokušavajući što prije dokazati kako brine o potrebama građana, Europska komisija je u utorak, dan nakon Fortuynova ubojstva, predložila da se osnuju višenacionalne snage za čuvanje vanjskih granica EU od ilegalnih useljenika, krijumčarenja droga i terorističkih prijetnji.
Ne spominjući izravno uspon krajnje desnih stranaka u Europi, europski povjerenik za pravosuđe i unutarnje poslove Antonio Vitorino rekao je kako su vanjske granice EU »najslabija karika u lancu« i da »javnost podsjeća« političare da »pojačaju unutarnju sigurnost EU«.
Marinko Bobanović