Glas Slavonije: 13. 05. 2002.

HRVATI U BOSNI I HERCEGOVINI BEZ PROTUMJERE ČEKAJU NA SVOJ NESTANAK

Jalove nade u Ashdowna

Političke opcije Hrvata u Bosni i Hercegovini sve više se sužavaju na pokušaje odgađanja trenutka kada će njihovo ime biti svedeno na arhivsku građu.

Kao kakvo zrcalo beznađa u kojem se nalaze Hrvati u BiH, najveća hrvatska stranka, Hrvatska demokratska zajednica, odlučila je prošloga petka žrtvovati svoga predsjednika Antu Jelavića i legalno izabrano vodstvo "kako bi omogućila preregistraciju stranke", nakon što ju je međunarodni diktator Wolfgang Petritsch izopćio iz političkog života.

"Preregistracija" s novim ljudima preduvjet je koji je nametnuo Petritschev Ured visokog predstavnika (OHR), kako bi stranka teoretski mogla sudjelovati na izborima.

Odluka o "preregistraciji" i odluka koju će HDZ BiH najvjerojatnije donijeti na općoj skupštini stranke, ona o izlasku na izbore 5. listopada, posljednji su pokušaji sudjelovanja autentičnih Hrvata u političkom procesu mirnodopskim sredstvima.

No, u vrijeme Petritscheva mandata izbori u BiH pretvorili su se u sredstvo proizvoljna stvaranja podobnog kadra, dok ujedno njima OHR u svijetu nastoji održati privid demokracije.

Petritschevo demokratsko ruho

Pobjeda na Petritschevim izborima, kojima OHR donosi zakone prema trenutačnim političkim ciljevima, ne jamči i sudjelovanje u vlasti, jer je visoki predstavnik Ujedinjenih naroda taj koji preinakom izbornih rezultata odlučuje o tome tko će dobiti koji mandat, a tko ne, tko ima pravo glasa i koliko je glasova "težak" koji mandat.

Primjerice, u Zapadnohercegovačkoj županiji na posljednjim je izborima za osvajanje jednog hrvatskog mandata bilo potrebno oko 25.000 birača, dok je u Goraždanskom kantonu Petritschev izborni inženjering "hrvatskog" mandatara "izabrao" sa samo dva "hrvatska" glasa.

Potez o "preregistraciji" HDZ BiH donio je u nadi da će se politika međunarodne zajednice, dolaskom novog visokog predstavnika UN-a za BiH Paddyja Ashdowna, temeljiti na drugim postavkama nego do sada.

Jelavićev odlazak, međutim, znači i napuštanje one političke opcije koja bi išla na osnivanje hrvatskog entiteta, vlastite teritorijalne jedinice hrvatskog naroda, kakvu je nakon pokušaja uspostave Hrvatske samouprave zahtijevalo dosadašnje vodstvo HDZ-a.Prepušteni sami sebi, dezorijentirani i bez oslonca na Republiku Hrvatsku, Hrvati u BiH nisu složni oko projekta "trećeg" entiteta. Dok je ideja vlastite hrvatske jedinice prihvaćena u Hercegovini i svim onim dijelovima koji graniče s Hrvatskom i koji čine jednu kompaktnu teritorijalnu cjelinu, dotle se Hrvati u središnjoj Bosni boje da predviđeni hrvatski entitet ne bi bio u stanju obuhvatiti područja u kojima žive.

Uistinu, u jajačkoj, viteškoj, kiseljačkoj, žepačkoj, usorskoj i u zovičkoj enklavi živi više od polovince bosanskih Hrvata.

Enklave prepreka trećem entitetu

Međutim, koliko god se povezivanje enklava s kompaktnom teritorijalnom cjelinom činilo rizičnim, toliko i muslimani imaju komplicirani problem: zapadna Bosna, odnosno Unsko-sanski kanton, odijeljena je od centra u Sarajevu kompaktnim hrvatskim i srpskim područjima. A hrvatske enklave središnji "muslimanski" dio doživljava kao rak-rane, koje tkivu ne dopuštaju da zacijele.

U takvim okolnostima Hrvati nisu a priori u izgubljenom položaju. Oni će se naći u izgubljenom položaju jedino ako ne uvaže geopolitičke činjenice i pokleknu pred pritiscima onih koji ih pretvaraju u beznačajnu manjinu.

Svojim mjerama Petritsch je ubrzao odlazak Hrvata iz BiH, pri čemu su migracijski tokovi doveli do snažnog poremećaja u odnosu snaga prema muslimanima u središnjoj Bosni.

Dok Hrvati iz Hercegovine sele u Hrvatsku, dotle se Hrvati iz središnje Bosne nastanjuju u Hercegovini.

Uništenjem Hercegovačke banke, Petritsch je uspio zaustaviti gospodarski oporavak hrvatskih područja. U županijama s hrvatskom većinom gospodarski život u potpunosti je paraliziran: plaće učiteljima, policajcima i službenicima ne isplaćuju se, županijski se proračuni više ne pune, a kontrolu poreznih obveznika više nema tko obavljati.

No, nade da će novi vladar u BiH, Ashdown, biti imalo pravedniji prema Hrvatima mogle bi se uskoro uspostaviti varljivim: njegovo svjedočenje protiv generala Tihofila Blaškića imalo je za cilj pokolebati upravo Hrvate središnje Bosne, kojih se, nimalo slučajno, na haaškim optuženičkim klupama našlo u najvećem broju.

Zvonimir MILAS