Vjesnik: 17. 05. 2002.
Martić i Mrkšić svjedoci protiv Miloševića?
Diplom
atski kuloari u Zagrebu i Beogradu govore da je haaško tužiteljstvo ponudilo blažu optužnicu Martiću i Mrkšiću u zamjenu za terećenje Slobodana Miloševića / Martić je nakon raketiranja Zagreba neko vrijeme bio u kućnom pritvoru, a potom se s Mrkšićem, kojeg je Milošević poslao iz Beograda, pojavio na vojnoj paradi u Slunju / Kao dokazi da je Milošević pripremao povlačenje iz Knina poslužit će dvije knjige - »Pad Krajine« i »Knin je pao u Beogradu«ZAGREB, 16. svibnja - Bivšem predsjedniku »SAO krajine« Milanu Martiću i bivšem »komandantu vojske SAO krajine« generalu Mili Mrkšiću - koji su se u srijedu predali Haaškom sudu - tužiteljstvo Suda ponudilo je blaže kazne budu li svjedočili protiv Slobodana Miloševića, doznaje Vjesnik iz diplomatskih izvora u Zagrebu i Beogradu.
Martić je optužen »zbog povreda ratnog prava i običaja počinjenih raketiranjem Zagreba 1995. godine«. No glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte je, za posjeta Vukovaru, najavila da će optužnica protiv Martića biti proširena i na druge zločine počinjene u Hrvatskoj.
Martić se u optužnici protiv Slobodana Miloševića spominje kao jedan od sudionika zajedničkog zločinačkog pothvata čiji je cilj bio prisilno uklanjanje hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva s jedne trećine teritorija Republike Hrvatske radi pripajanja tog područja Srbiji.
Mile Mrkšić je, zajedno s drugom dvojicom zapovjednika JNA - Veselinom Šljivančaninom i Miroslavom Radićem - optužen za zločin protiv čovječnosti, povrede ratnog prava i običaja i teške povrede Ženevskih konvencija počinjene i zlostavljanjem zatočenika i pokoljem 200 vukovarskih branitelja i civila na Ovčari.
Glavnu odgovornost za napad i zauzimanje Vukovara imala je 1. motorizirana brigada, koja je bila ključan dio sastava Operativne grupe Jug JNA, a njom je zapovijedao tada pukovnik Mile Mrkšić, piše u haaškoj optužnici.
Odlazeći u Haag, Martić je rekao da neće ni protiv koga svjedočiti, aludirajući na mogućnost svjedočenja protiv Miloševića. Dodao je da su »zločin u "krajini" počinili Hrvati, a ne Srbi«. Mrkšić, navodno teško bolestan, uoči puta u Haag nije htio davati izjave novinarima.
Martić je sam sebe optužio za raketiranje Zagreba, pojavivši se neposredno nakon tog krvavog događaja na banjolučkoj televiziji u društvu Radovana Karadžića, ponosno tvrdeći
da je on zapovjedio napad na Zagreb, kao odmazdu za akciju »Bljesak«.Manje je poznato, upozoravaju diplomatski izvori iz Zagreba i Beograda, da je Martić nakon granatiranja Zagreba, po izravnoj Miloševićevoj zapovijesti, neko vrijeme proveo u kućnom prit
voru.Izvori bliski Haaškom sudu podsjećaju da je Martić potom pušten iz kućnog pritvora, da bi se u Kninu pojavio s novim zapovjednikom vojske »SAO krajine«, generalom Mrkšićem, koji je u Knin poslan na Miloševićevu zapovijed da bi reorganizirati tamošnju vojsku, a zapravo je pripremio za povlačenje.
Mrkšić i Martić su se nakon »Bljeska« pojavili na paradi vojske »SAO krajine« na vojnom poligonu u Slunju. Ta je parada bila svojevrstan pandan mimohodu HV-a na Jarunu. Slunjska je parada trebala uvjeriti tadašnje stanovnike još okupiranih hrvatskih područja da se imaju čime braniti i da će imati pomoć iz Beograda u slučaju nastavka hrvatskih oslobodilačkih operacija.
Diplomatski izvori u Beogradu upozoravaju na još neke pojedinosti koje govore u prilog tvrdnji da će Haaški sud »ozbiljno pritisnuti Martića i Mrkšića ne bi li teretili Miloševića«.
Predratni novinar »Slobodne Dalmacije«, a potom kninski izvjestitelj Srđan Radulović, objavio je 1997. u izdanju beogradske nezavisne izdavačke kuće »Dan Graf d.o.o.« knjigu »Pad Krajine«, u kojoj je opisano kako se »krajinsko« političko i vojno vodstvo pripremilo za odlazak iz Knina prije nego je operacija »Oluja« započela.
Nova taktika tužiteljstva
Druga, još važnija knjiga - »Knin je pao u Beogradu« - objavljena je lani u Beogradu, a napisao ju je bivši jugoslavenski general i neko vrijeme vojni stručnjak u »krajini«, Milisav Sekulić. U njoj su izneseni precizni vojni podaci i analize kojima se, prema ocjeni stranih, ali i hrvatskih vojnih stručnjaka, dokazuje da je Milošević zapovijedao i
Činjenica da Carla del Ponte prigodom posljednjeg posjeta Hrvatskoj nije javno spomenula »problem generala Gotovine«, te da je potpredsjednik Vlade zadužen za odnose s Haaškim sudom Goran Granić izrazio veliko zadovoljstvo »predajom« Martića i Mrkšića, prema našim izvorima govori u prilog tezi da haaško tužiteljstvo novom taktikom želi smiriti napetost u Hrvatskoj. Napetost što je podižu oni koji tvrde da se generalu Gotovini u Haagu želi suditi zbog legalne oslobodilačke akcije, a koju je Haag, navodno, kvalificirao kao »agresiju na "krajinu"«.
Željko Peratović