Novi list: 18. 05. 2002.

NOVI GLAVNI DRŽAVNI ODVJETNIK MLADEN BAJIĆ NAJAVIO NOVE AKTIVNOSTI U BORBI PROTIV ORGANIZIRANOG KRIMINALA

»Predmet Petrač« bez razloga skupljao prašinu

Dosadašnje postupanje u predmetu Petrač nije bilo toliko učinkovito, koliko to zahtjeva važnost i karakter predmeta, pa će se ispitati okolnosti tužiteljskog postupanja, rekao je Bajić. Od ponedjeljka kreće kadrovska popuna USKOK-a

ZAGREB – Od ponedjeljka započinje pojačan i konkretan rad USKOK-a na slučaju Petrač, obznanio je jučer na konferenciji za novinare Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, dodajući da je takva odluka postignuta nakon sastanaka s Ravnateljstvom policije.

Komentirajući sadržaj »Petračevih transkripata« i podnošenja kaznene prijave protiv nepoznate osobe zbog odavanja državne tajne, Mladen Bajić je kazao da je Državno odvjetništvo napravilo sve što zakon nalaže, ali je izrazio nezadovoljstvo učinkovitošću tužiteljskog rada.

– Dosadašnje postupanje u predmetu Petrač nije bilo toliko učinkovito, koliko bih ja to očekivao i koliko to zahtijeva važnost i karakter predmeta. Međutim, valja uzeti u obzir da USKOK još nije ekipiran. Od ponedjeljka ćemo krenuti u popunu kadra USKOK-a, rekao je Bajić.

V. d. ravnateljice USKOK-a Marinka Orlić iznijela je slučaj Petrač iz kojeg je razvidno da je spis bezrazložno dugo skupljao prašinu u ladicama državnog odvjetništva, ali i policije.

– Ispitat ćemo okolnosti tužiteljskog postupanja i ako postoje elementi propusta, poduzet ćemo odgovarajuće stegovne mjere, rekao je Bajić.

Marinka Orlić, ondašnja tužiteljica u Odjelu za organizirani kriminal zagrebačkog Županijskog odvjetništva, nije znala reći zašto nitko nije pročitao transkripte Petračevih razgovora, već je to pravdala malim brojem ljudi u tom odjelu.

– Državno odvjetništvo dobilo je garancije da će se stvoriti uvjeti za normalan rad tužitelja. Prema mjerilima Ministarstva pravosuđa, u Hrvatskoj nedostaje četvrtina tužiteljskog kadra, rekao je Bajić.

Također, Bajić je otklonio postojanje političkih pritisaka i odbio je komentirati stavljanje »Petračevih transkripata« u kontekst političkih obračuna. Sukobe s policijom također je demantirao, navodeći da se Državno odvjetništvo i Ravnateljstvo policije redovito sastaju.

Županijski državni odvjetnik u Zagrebu Krunoslav Canjuga, kratko je rekao da zagrebački tužitelji u suradnji s policijom provode istragu zbog odavanja državne tajne, a Bajić je dodao da će, ako se utvrdi da je tajna iscurila iz tužiteljskih redova, svejedno procesuirati krivca. No, i novinari imaju strepiti, jer i oni potpadaju u sferu istrage, kao osobe koje su prenijele državnu tajnu.

»Loptanje« tužitelja i policije

Početak priče o Petraču seže u prosinac 1999. godine, kad je Ortynski naložio prisluškivanje Petračevih telefona. Tek u rujnu 2000., spis seli u Državno odvjetništvo, od kojeg je zagrebačko tužiteljstvo tražilo uputu o daljnjem postupanju. Dobivaju promptni odgovor, ali Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu postupa po tim uputama tek 10. svibnja 2001. godine i šalje policiji zahtjev za opširnu kriminalističku obradu, te nalaže da se trake s razgovorima Petrača još jednom preslušaju i prepišu. Dakle, trebalo je punih osam mjeseci da tužitelji samo proslijede uputu Državnog odvjetništva. Ali i u policiji se dugo bave njihovim nalogom, pa tužitelji šalju požurnicu. Posebno izvješće policije konačno stiže 10. travnja 2002. godine i to u USKOK. U tom izvješću navodi se da postoji inozemni element organiziranog kriminala, pa su od Interpola zatražene dodatne informacije, koje ni do danas nisu pristigle.

Sergej ABRAMOV