Slobodna Dalmacija: 23. 05. 2002.

"NEDJELJNI TELEGRAF" NASTAVLJA OBJAVLJIVATI "PETRAČEVE TRANSKRIPTE" I CILJANO OPTUŽUJE HRVATSKU VLAST ZA ŠVERC CIGARETAMA I TRGOVINU ORUŽJEM

Paljba beogradskog tjednika po Mesiću

Na osnovi telefonskog razgovora između Petrača i izvjesnog Šuljka "Nedjeljni telegraf" zaključuje da su "pipci organiziranog kriminala stizali i do predsjednika Hrvatske i do Harisa Silajdžića, jer su šverceri droge i oružja u tajnosti dogovarali sastanak na kojem bi se mijenjao daytonski sporazum"

Srbijanski tjednik Nedjeljni telegraf u novom broju nastavio je na četiri stranice s "Petračevim transkriptima", s temom koja je prodrmala hrvatsku javnost i državne organe, ciljano optužujući najviše organe hrvatske vlasti za otvoreni kriminal, unosni šverc cigaretama i oružjem.

Već u naslovu i podnaslovu, spominje se predsjednik Stipe Mesić čiji je "kredibilitet pod znakom pitanja", a potom se autor retorički pita "da li je moguće da je Hrvatska država toliko ogrezla u kriminal, te treba li tako maloj zemlji afera tolikih političkih razmjera?" Uz konstatacije koje su se pojavile i u hrvatskim medijima, da je ministru unutarnjih poslova Šimi Lučinu bitnije da sazna tko je predao dokumente Nedjeljnom telegrafu nego što u njima piše, srbijanski tjednik postavlja tezu da se hrvatski mediji "svojski trude da predsjednika Mesića distanciraju od vrzinog kola u kojemu se našao".

"Deterdžent" i "glava"

Kompromitirajući podaci iz stenograma, kao što je Mesićeva navodna prisnost s Petračem, financiranje njegove izborne kampanje, sazivanje tajnih sastanaka na kojima je mijenjan daytonski sporazum, ozbiljno narušavaju, tvrdi list, kredibilitet Predsjednika čak više u inozemstvu nego u Hrvatskoj, tvrdi Nedjeljni telegraf. Ako se ikada dokažu navodi za koje ministar Lučin tvrdi da su autentični, Mesiću će biti potrebno puno sreće i političke podrške da bi ostao na funkciji, misle u srbijanskom tjedniku.

Osim opservacija o odgovornosti prvog čovjeka Hrvatske, Nedjeljni telegraf, za koji u Beogradu kažu da piše ono što njihov premijer Zoran Đinđić misli, prenosi i "medijsku sliku u Hrvatskoj", prema kojoj se Nacional trudi da spere ljagu sa svoga vlasnika, dok Globus piše istinu. Tako, otvoreno napadaju vlasnika Nacionala Ivu Pukanića optužujući ga da laže, te to potkrepljuju "dokazima". Njegovu izjavu da nisu objavili dijelove transkripata u kojima se pojavljuje vlasnik EPH Ninoslav Pavić, NT demantira ponavljajući te izvatke u ovom broju.

Takav stav i direktno podržavanje Pavićeva koncerna za neke je očekivan jer su - po jednoj od verzija - beogradski novinari transkripte dobili upravo iz EPH. A tu je i glavni financijer Nedjeljnog telegrafa Stanko Subotić Cane, kojeg je Pukanić u seriji članaka objavljenih u Nacionalu označio kao glavnog švercera cigaretama na Balkanu. Prema riječima saveznog ministra unutarnjih poslova Jugoslavije Zorana Živkovića, njima iz Hrvatske nije došao nikakav zahtjev vezano uz istragu o tome tko je NT-u predao transkripte. U prilog toj tezi ide i činjenica da srbijanski tjednik gotovo sinergistički s hrvatskim kolegama iz EPH objavljuje "nove pojedinosti" iz transkripata.

Komentirajući transkripte, NT tvrdi da ma koliko bio unosan šverc duhanom, zagrebačko podzemlje sa svim akterima spomenutim u prisluškivanjima ima znatno veće lobije u ostalim krijumčarskim poslovima drogom (šifra u transkriptima "detergent") i oružjem (šifra "glava").

U novom nastavku priče ističe se da je Petrač već shvatio da policija steže oko njega obruč, pa su razgovori šifrirani, po preporuci supruge koja ga upozorava da pazi što priča na telefon. Tako da se transkripti iz travnja 2000. godine odnose na objašnjenja supruge Alice da sugovornici ne pričaju ništa preko telefona.

Supruga upozorava Petrača

U Jutarnjem listu od prošle subote na četiri stranice raznih izvadaka snimki iz TKTR-a (tajne kontrole telefonskih razgovora) nema onoga od 23.12. 1999. godine, ali ga zato jučerašnji NT objavljuje. Riječ je o razgovoru Petrača i supruge Alice. Također, EPH nije objavio razgovor od 22.1.2000. godine u 21.00 kada je Petrač nazvao suprugu iz Istanbula, a tamo se nalazio s Atilom, koji mu je sredio posao sa "željezom". Sljedeća "nova pojedinost" objavljena je u Jutarnjem Listu, a riječ je o neplaćenim MORH-ovim fakturama i nekakvom dokumentu koji je krivotvoren, na što je Petrač kazao da će, ako je to stvarno tako, razvaliti MORH preko novina.

No, razgovor vođen 18.2.2000. godine s izvjesnim Nikolom nije se pojavio u Jutarnjem. Petrač je tada nazvao i pitao Nikolu je li s Malte donio uzorak detergenta. Potom, NT objavljuje nekoliko transkripata koji Petrača povezuju s poslovima oko oružja, kao prijepis od 11.ožujka kada je Petrač nazvao Nedima Šuljka i rekao da će mu poslati specifikaciju za helikoptere "na veliko" . S njim je razgovarao i u veljači oko poslova s Đurom Đakovićem i kazao mu kako će tražiti punomoć kojom ih ta tvrtka ovlašćuje da zastupaju poslove modernizacije tenkova T-72 i M-84 u Kuvajtu, Africi i bivšem SSSR-u, pri čemu Nedim tvrdi da može Harisa Silajdžića moliti da to politički podrži zbog Bosne.

Dva sata kasnije Šuljak naziva Petrača i prepričava mu da čovjek (najvjerojatnije Silajdžić) podržava posao. On je trenutno u Bruxellesu i sastat će se s glavnim tajnikom NATO-a, a želi se također sastati s Mesićem. Silajdžić želi promjenu Daytona i treba mu podrška. Petrač mu na to odgovara da se ide dogovoriti da se sastanu njih dvojica, Mesić i Silajdžić.

Srbijanski tjednik smatra da je taj razgovor s "izvjesnim bosanskim dilerom Nedimom o promjeni daytonskog sporazuma" dokaz skandaloznih razmjera Petračeve financijske i političke moći... Razgovor s dilerom

Na osnovi Šuljkovih prepričavanja, NT bez neke razumljive logike zaključuje da su "pipci organiziranog kriminala stizali i do Predsjednika Hrvatske, i tadašnjeg predsjednika Vijeća ministara u BiH Harisa Silajdžića jer su šverceri droge i oružja u tajnosti dogovarali sastanak na kojem bi se mijenjao daytonski sporazum". Nadalje, tjednik zaključuje da bez ikakve konzultacije sa Saborom , grubo kršeći ovlaštenja, Mesić odlazi na sastanak sa Silajdžićem.

O svemu ovome idućih dana bit će zasigurno dosta govora u hrvatskoj javnosti. Uslijedit će demanti i kontranapadi, novine će vjerojatno do kosti oglodati ovu tiražnu temu. Sve je to očekivano i uobičajeno, dapače neizbježno, ali teško se oteti dojmu da ova špijunsko-novinska afera postupno prerasta u skandal koji bi mogao ostaviti posljedice i na međudržavne odnose, osobito ako drži vodu teza da iza svega stoji premijer Đinđić i da je ovo njegov svojevrsni odgovor na svojedobne prozivke u dijelu hrvatskog tiska.

Aktiviraju li se i političari u sukobu, na pragu smo novog hrvatsko-srpskog verbalnog rata.

Bisera LUŠIĆ i Neven PAVELIĆ

IVO PUKANIĆ: Ogromna količina gluposti

Direktor Nacionala Ivo Pukanić kazao je da se na količinu laži i gluposti u Nedeljnom telegrafu može samo nasmijati.

- Zna se da taj list radi za Caneta, pa otud i takve konstrukcije. S takvom količinom gluposti može se mjeriti jedino količina gluposti Globusa — prokomentirao je napade na sebe Pukanić.

Lučin nije tražio pomoć

Malo tko je od beogradskih medija prenio pisanje NT-a o aferi Petrač, ili bar krenuo tragom informacija o transkriptima hrvatske policije, tvrdi taj tjednik, dodajući da se većina kolega (ali i politicara, i iz DOS-a i iz opozicije) ponijela ažurnije u slučaju prošlogodišnje afere Nacional. Spremno su prenijeli sve optužbe zagrebačkog lista, ni ne pitajući za dokaze ili argumente. Čak im nije smetalo što se Nacional poziva na navodne podatke tajnih službi, a ni jedan nije objavio navode NT-a koji je na uvid javnosti kao dokaz iznio transkripte prisluškivanja. Neki od beogradskih urednika tako su postupali, podsjećaju u Telegrafu, i u slučaju bombardiranja Ulice Vase Miškina u Sarajevu, a priori optužujuci Srbe za masakr "vjerujući mudžahedinima na riječ".

Kada je riječ o potrazi hrvatskog MUP-a za čovjekom koji je srbijanskom tjedniku predao transkripte označene kao državna tajna, čini se da ministar Lučin nije tražio pomoć od susjeda.

Prema riječima Saveznog ministra unutarnjih poslova Jugoslavije Zorana Živkovića, njima iz Hrvatske nije došao nikakav zahtjev vezano uz istragu o tome tko je NT-u predao transkripte.

Predložena zabrana uvoza cigareta TDR-a u Srbiju

Poslanik iz Koalicije Vojvodina u Skupštini Srbije predlaže da se po hitnom postupku usvoji Zakon o zabrani prometa cigareta koje proizvodi Tvornica duhana Rovinj. On direktno optužuje TDR da potiče šverc cigareta u Srbiju i Crnu Goru, s namjerom da tim državama ne plati odgovarajuće dadžbine. Ako skupština usvoji ovakav prijedlog, a inače je već prije najavljen rat švercerima, značilo bi da je TDR ostao bez velikog tržišta.

Rovinjska tvornica demantirala je ovakve optužbe, tvrdeći da nemaju nikakve veze s nelegalnim uvozom u SR Jugoslaviju, a da je sve produkt kampanje koja se vodi protiv njih, jer su njihovi proizvodi popularni i kvalitetni.