Slobodna Dalmacija: 29. i 30. 05. 2002.
Ne pakirajte Šimi
Frenki LAUŠIĆ
Ako nije na vrijeme napravila što je trebala, to onda znači da ne radi svoj posao, ustvrdio je Stipe Mesić, predsjednik RH, u radijskoj emisiji govoreći o ulozi policije u istraživanju gospodarskog kriminala. Citirana rečenica, međutim, može se postaviti i u širi okvir i tada bi parafrazirano glasila: "Ako vlast nije na vrijeme napravila što je trebala
, to onda znači da ne radi svoj posao". To bi bila možda pretjerana kritika aktualne vlasti, ali ne bi baš ni skroz promašila cilj.Rasprava koja se u hrvatskom društvu, od Hrvatskog sabora do kvartovskog kafića, povela o izvješću Državnog ureda za reviziju pokazuje koliko je javnost bila iskreno zainteresirana za procesurianje gospodarskog kriminala. I povezano s tim, pokazuje koliki je stupanj razočaranosti u novu vlast zbog sporog procesuiranja tog kriminala.
Izvješće Ureda za reviziju pod ravnateljstvom Šime Krasić koja je u 80 od 100 poduzeća pronašla teške "nepravilnosti" u pretvorbi i privatizaciji nije stoga ništa drugo nego zvučna pljuska aktualnoj vlasti. Premijer Ivica Račan sa suradnicima u Vladi pokušao se očajnički izvući iz srama u koji ga je
uvalila Šima Krasić i zahtijevajući od Sabora da ne prihvati izvješće revizije napravio dvije fatalne greške.Prva je protuzakoniti pritisak na Ured za reviziju koji je u ovom slučaju odgovoran samo Saboru, a druga je inzistiranje na hitnim zakonskim rješenjima koja bi omogućila procesuiranje gospodarskog kriminala počinjenog u pretvorbi u privatizaciji.
Pitanje koje se postavlja nakon takve reakcije Vlade je tako hrvatski jednostavno i primjereno: Tko koga ovdje pravi ludim? Zar Račan i ekipa s Markova trga nisu od početka znali da je u pretvorbi i privatizaciji počinjen kriminal? Zar policija, Državno odvjetništvo i pravosudni aparat nisu kao prvi zadatak trebali sebi staviti rasvjetljavanje tog kriminala? I zar Vlada nije trebala stvoriti sve preduvjete
za to?Znaju li dotična gospoda zašto su dobila glasove birača? Ako ćemo krenuti samo od ovog dnevnog lista koji je za vrijeme vlasničke hajdučije Miroslava Kutle stavljen u minus veći od 130 milijuna DEM, slomit će se kola pravdoljubivosti ove vlasti. I ptice na grani znaju da u slučaju kriminalističke istrage u Slobodnoj Dalmaciji istragu odugovlači istražni sudac i da su i Odvjetništvo i policija nemoćni pred tom branom.
No, u Ministarstvu pravosuđa ne haju za tu problematiku. Mnogo je važnije suditi Kutli za moguću pronevjeru od pedesetak milijuna kuna u "Tisku" nego za 130 milijuna DEM u "Slobodnoj". Dvije i pol godine aktualna vlast zatvarala je oči pred, u nekim slučajevima, stravično lošim radom policije i Državnog odvjetništva.
Dvije i pol godine nije željela ni prstom mrdnuti kako bi ukazala na neodrživost sudske prakse ponekih istražnih sudaca. Dvije i pol godine govorila je o tome kako neće "ići prečacem" i kako neće biti "revanšizma". I sada, kada je većina kriminalnih radnji pravno zastarjela, vladajući bi se igrali pravednika. Hajte, molim vas. Prošla baka s kolačima.