Vjesnik: 31. 05. 2002.
Hoće li biti objavljeni svi korisnici menadžerskih kredita?
Prihvaćen zaključak HDZ-a kojim se Ured za reviziju obvezuje da Saboru dostavi podatke o svim dodijeljenim menadžerskim kreditima / Glavna državna revizorica Šima Krasić potvrdila je stajalište SDP-a da njezin ured neće moći obaviti tu zadaću jer im poslovne banke ionako ne daju informacije, niti Ured može tražiti podatke od HNB-a
ZAGREB, 30. svibnja - Unatoč sugestijama Vlade da bi Sabor trebao odbiti izvješće Državnog ureda za reviziju o dosad provedenim revizijama pretvorbe i privatizacije, zastupnici su ga u srijedu podržali većinom glasova. Glasovali su nakon svečane sjednice održane u povodu Dana Hrvatskoga sabora.
Budući da se takav ishod znao već nekoliko dana unaprijed, zanimljivija je vijest da je, unatoč protivljenju radne skupine klubova koalicije, prihvaćen zaključak HDZ-a kojim se Ured za reviziju obvezuje da Saboru dostavi podatke o svim dodijeljenim menadžerskim kreditima.
O tom zaključku, koji je dobio potporu i većine zastupnika HSLS-a, HSS-a i manjina, glasovalo se čak dvaput. Nakon što je prvi put prošao s 54 glasa za i 47 suzdržana, esdepeovci su inzistirali na još jednom glasovanju i prebrojavanju glasova. Uslijedilo je poslovničko prepucavanje i dovikivanje zbog kojeg je sabornica u jednom trenutku više nalikovala tržnici, no glasovanje je ipak ponovljeno. A rezultat - dva glasa više za zaključak nego u prvom glasovanju - hadezeovci su dočekali oduševljenim i trijumfalnim pljeskom, otvoreno uživajući u svojoj pobjedi.
I iako je glavna revizorica Šima Krasić potvrdila stajalište SDP-a da njezin ured neće moći obaviti zadatak jer im poslovne banke ionako ne daju podatke niti Ured može tražiti podatke od Hrvatske narodne banke, morat će u u roku od 60 dana dostaviti Saboru popis imena svih korisnika tzv. menadžerskih kredita.
Uz to, morat će dostaviti i imena banaka koje su odobravale kredite i njihovih direktora, zatim iznos odobrenih kredita, te podatke o izvorima sredstava kojima su ti krediti otplaćeni kao i što je njima kupljeno.
Osim menadžerskih kredita, zaključcima klubova vladajuće koalicije, Državni ured za reviziju obvezan je izvijesti Sabor o imenima odgovornih u tvrtkama u kojima su utvrđene nepravilnosti u pretvorbi i privatizaciji te o postojećnim kaznenim i prekršajnim prijavama. U istom roku morat će izraditi i kriterije redosljeda tvrtki koje će revidirati, uzimajući u obzir veličinu tvrtke prije privatizacije te organizacijska rješenja koja će reviziji omogućiti ispunjenje zacrtanih zadaća
»Javnost zanima samo porijeklo novca i menadžerski krediti, a sve ostalo je politička demagogija«, argumentirao je taj zahtjev Ivan Šuker (HDZ), dodavši da je očito da se s nekim podacima ne želi izaći u javnost. Na primjedbe o tome da Ured za reviziju nije ovlašten tražiti te podatke, rekao je da HNB nije njemačka, nego hrvatska institucija te da podatke o kreditima može zatražiti i Sabor, ako za to postoji politička volja.
Osim menadžerskih kredita, zaključcima klubova vladajuće koalicije, Državni ured za reviziju obvezan je izvijesti Sabor o imenima odgovornih u tvrtkama u kojima su utvrđene nepravilnosti u pretvorbi i privatizaciji te o postojećnim kaznenim i prekršajnim prijavama. U istom roku morat će izraditi i kriterije redosljeda tvrtki koje će revidirati, uzimajući u obzir veličinu tvrtke prije privatizacije te organizacijska rješenja koja će reviziji omogućiti ispunjenje zacrtanih zadaća.
Državno odvjetništvo obvezano je da u istom roku dostavi Saboru izvješće o pokrenutim postupcima u vezi s kaznenim djelima u pretvorbi i privatizaciji. Sabor je svojim zaključkom sublimirao i one Vladine, pa će Vlada u roku 60 dana morati predložiti izmjene postojećih zakona, koje bi omogućile sankcioniranje počinitelja pretvorbenog i privatizacijskog kriminala te utvrđivanje porijekla novca kojim je privatizacija izvedena. HDZ-ovi zastupnici su se usprotivili tom zaključku i retroaktivnoj primjeni zakona, ističući da postoji zakonski okvir za sankcioniranje i bez zakonskih izmjena te da je problem u nepostojanju političke volje. Vlada će Državnom odvjetništvu, uz to, morati omogućiti uvjete za kvalitetan rad.
Prije glasovanja, glavna revizorica Šima Krasić osvrnula se na primjedbe iz rasprave te naglasila da će, bez obzira na redosljed, svih 1982 poduzeća za koja su stigli zahtjevi, biti revidirano. Jedine probleme s dostavom traženih dokumentara revizorima pravile su poslovne banke, ali za to ne postoje sankcije, rekla je. Požalila se i na nedostatak novaca zbog kojeg Ured ne može dovoljno koristiti pomoć stručnjaka ni osnovati pravni odjel, neophodan da se kvalificiraju nepravilnosti, što sami revizori ne mogu raditi.
Prihvaćanjem izvješća revizije i predloženih zaključaka, završena je 22. sjednica Sabora, a zastupnici će se ponovno okupiti 12. lipnja.
Marija Pulić