Vjesnik: 31. 05. 2002.
Drugi pokušaj suđenja za Pakračku poljanu
Četvrtooptuženom Bajramoviću sudit će se u odsutnosti, a za njim je raspisana tjeralica i određen pritvor / Prvooptuženog Suljića i trećeoptuženog Rimca tereti se da su »neutvrđenog dana koncem 1991. u Pakračkoj poljani ubili Aleksandra Sašu Antića, također rezervnog pripadnika MUP-a«, a drugooptuženog Mikolu, četvrtooptuženog Bajramovića i petooptuženog Šarića tereti se da su, zajedno s pokojnim Mandžarelom, odgov
orni za otmicu i iznudu / Optuženici, koji se brane sa slobode, izjavili su da se ne osjećaju krivima / Suđenje se nastavlja 21. lipnjaZAGREB, 30. svibnja – Iako se četvrtooptuženi Miro Bajramović nije pojavio, na zagrebačkom je Županijskom sudu u srijedu, nakon četiri odgode, počelo suđenje petorici optuženih u slučaju Pakračka poljana. Na prijedlog zastupnika optužbe, zamjenika zagrebačkog županijskog odvjetnika Ivana Plevka, Miri Bajramoviću sudit će se u odsutnosti. Za njim je raspisana i tjeralica i o
dređen pritvor. Optuženici se brane sa slobode, a suđenje se nastavlja 21. lipnja.Nakon Bajramovićeva intervjua u »Feral Tribuneu« 1997., u kojem je iznio niz šokantnih priča o ubojstvima u Pakračkoj poljani i Gospiću 1991. – koja su navodno počinili pripadnici tzv. Merčepove skupine rezervnih policajaca – započelo je prvo suđenje u slučaju Pakračke poljane. Bajramović je u tom intervju priznao desetak ubojstava, da bi se na suđenju branio šutnjom, odnosno kazao da sporni intervju uopće nije dao.
Pravosudni su analitičari već tada iznijeli sumnju da je riječ o namještaljci dijela tadašnjih obavještajnih službi i pravosuđa kako bi se međunarodnoj javnosti, koja je onda (a i danas je) bila jako zainteresirana za slučaj, pokazalo »da u Hrvatskoj djeluje pravna država«.
Suđenje »pakračkoj skupini« ponavlja se jer je Vrhovni sud lani ukinuo dio prvostupanjske presude iz 1999. kojom su oslobođeni po dvije točke optužnice.
U ponovljenom postupku, prvooptuženog Muniba Suljića i trećeoptuženog Sinišu Rimca tereti se da su »neutvrđenog dana koncem 1991. u Pakračkoj poljani ubili Aleksandra Sašu Antića, također rezervnog pripadnika MUP-a«.
Drugooptuženog Igora Mikolu, četvrtooptuženog Miroslava Bajramovića i petooptuženog Branka Šarića tereti se da su, zajedno s pokojnim Stipom Mandžarelom, odgovorni za otmicu i iznudu nad Milošem Ivoševićem, Radom Pajićem i Markom Grujićem, koji su 31. listopada 1991. iz Zagreba odvedeni u Pakračku poljanu, nakon čega su ih nepoznate osobe ubile. Prisutni su optuženici izjavili da se ne osjećaju krivima.
Rasprava je izazvala veliko zanimanje novinara, a Vrhovni je sud HTV-u i CCN-u odobrio snimanje rasprava. Zbog primjene nadopunjenog i izmijenjenog Zakona o kaznenom postupku te primjedbi zastupnice prvo i drugooptuženog Višnje Drnški Lasan, sutkinja Rajka Tomerlin Almer je nekoliko puta određivala stanku.
Sutkinja je Muniba Suljića – koji je svojedobno bez nazočnosti odvjetnika na policiji priznao sudjelovanje u ubojstvu obitelji Zec, ali je priznanje zbog proceduralnog propusta proglašeno pravno nevaljanim – pitala od čega živi. Suljić je kazao da je vlasnik tvrtke »Veteran d.o.o.« i da mjesečno ostvaruje od 7000 do 8000 kuna prihoda. U Ilici 120 ima velik stan u otkupu, a u Zagrebu gradi i kuću. U HV-u je dobio čin bojnika i napomenuo da se borio u HVO-u. Dosad nije kažnjavan. Protiv njega se vodi još jedan kazneni postupak na Općinskom sudu zbog, kako je rekao, »vrijeđanja jednog novinara«.
Igor Mikola je rekao da živi od 4000 kuna očeve mirovine i da je sudionik Domovinskog rata od 1987. godine. Kad ga je sutkinja nekoliko puta tražila da objasni kako je to bio sudionik Domovinskog rata od 1987. i htjela iskaz unijeti u zapisnik, Mikola je rekao da se radi o tajni i za zapisnik. Na kraju je ipak rekao da se u obranu domovine uključio 1991. godine. Protiv njega se na Županijskom sudu u Zagrebu vodi još jedan kazneni postupak zbog otmice.
Siniša Rimac se, ocijenili su novinari, ponašao najskromnije. On je još aktivni djelatnik HV-a sa 5000 kuna plaće i činom bojnika. Osam je puta odlikovan, među ostalim i Medaljom za izuzetne pothvate. Njegov je odvjetnik Ivica Mazalin napomenuo da Rimac želi što brži završetak procesa, da je njegov klijent heroj Domovinskog rata u koji se uključio s nepunih 18 godina i da je prošao sva ratišta u Hrvatskoj i BiH.
Branko Šarić je ratni vojni invalid i ima 2800 kuna invalidnine. Radi kao volonter u Merčepovu UHDDR-u. Po činu je bojnik, a u HVO-u je, kako je napomenuo, zaradio čin više. Novinari su primijetili da u zapisnik nisu ulazili podaci što su ih optuženi
ci davali o sudjelovanju u HVO-u.Šarićev je odvjetnik Ante Madunić je rekao kako se njegovom klijentu, »da se borio u II. svjetskom ratu, sad ne bi sudilo nego bi bio narodni heroj«. I oni žele što brži postupak, jer bi se »u javnosti mogao steći dojam da su ovo suđenje i optuženi paradigma za statistički manjak Srba u Hrvatskoj«.
Kad je riječ o sljedećem ročištu, 21. lipnja, Madunić je sutkinju pitao je li imala u vidu da će tog dana možda igrati hrvatska nogometna reprezentacija, nakon čega ga je sutkinj
a opomenula da »nije ni mjesto niti vrijeme za takve primjedbe«.Tijekom dokaznog postupka bit će ispitano šest svjedoka. Obavit će se, putem fotografija, prepoznavanje ubijenog Aleksandra Antića i pokušat će se utvrditi točno mjesto gdje se nalaze njegovi posmrtni ostaci. Bit će pročitan i iskaz Stipe Mandžarela, koji je u istrazi za prvo suđenje bio dosta otvoren. No tijekom istrage je naglo umro.
Željko Peratović