Nezavisne novine – Banja Luka: 01. 06. 2002.
Kako je bivši lider HDZ BiH magistrirao u Beogradu oktobra 1992. godine
Jelavić radio za Državnu bezbjednost Jugoslavije?
SARAJEVO - Još se nije stišala bura oko odlaska sada već bivšeg lidera HDZ sa mjesta prvog čovjeka ove stranke i svega što je pratilo odlazak Ante Jelavića, a već se pojavila prijetnja koja bi mogla totalno kompromitovati njegov lik i djelo, naročito kod hrvatskog naroda u BiH.
"Nezavisne" su došle u posjed dokumenta koji bi mogao do kraja razotkriti ulogu Ante Jelavića u ratu u BiH ili barem na indirektan način potkrijepiti tvrdnje određenih krugova koji već nekoliko godina naglašavaju da Jelavić nikada nije prestao raditi za jugoslovensku Službu bezbjednosti!
Kako piše u dokumentu Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu, Jelavić je 6. oktobra 1992. godine, dakle u vrijeme kada je plamtio rat u Hrvatskoj i BiH, odbranio magistarsku tezu, te stekao naziv magistra organizacionih nauka?!
Povodom zahteva upućenog od strane vaše firme, od 11. aprila 2002. godine, potvrđujemo da je kandidat Ante Jelavić 06. oktobra 1992. godine na FON odbranio magistarsku tezu pod nazivom "Mogućnost primene ekspertnih sistema na inteligentnu klasifikaciju oblasti u sistemima za pretraživanje informacija" i time stekao akademski naziv magistra organizacionih nauka, smera informacioni sistemi, stoji u dokumentu Fakulteta organizacionih nauka iz Beograda, ovjerenog pečatom Dekanata.
Cijela stvar bi mogla dodatno dobiti na važnosti, ako uzmemo u obzir tvrdnje pojedinih visokih hrvatskih zvaničnika i zapovjednika HVO s kraja 1992. godine, u vrijeme rata u dubrovačkom zaleđu. Podsjetimo, početkom novembra 1992, samo nekoliko dana od Jelavićeve beogradske inauguracije u magistra, u Hercegovini se odvijala operacija "Bura", koja je imala za cilj potiskivanje srbijanskih i crnogorskih vojnih snaga prema Nevesinju. Ostalo je nejasno zašto do danas nikada nije istraženo zbog čega snage HVO i HV nisu otišle dalje, a mogle su prema tvrdnjama hrvatskih vojnih zapovjednika?
Samo nekoliko sedmica ranije, tačnije 9. avgusta, ubijen je general Blaž Kraljević, zapovjednik HOS i najuticajniji hrvatskih vojni autoritet među tadašnjim bošnjačkim vojnim i političkim vodstvom. U godinama nakon toga Dobroslav Paraga, dugogodišnji lider HSP, za njegovo ubistvo optužio je Valentina Čorića (ratnog zapovjednika Vojne policije "Herceg Bosne"), Mladena Naletilića Tutu, Ivana Andabaka (prvoosumnjičenog za ubistvo Joze Leutara), te Brunu Stojića, tadašnjeg ministra odb
rane "Herceg Bosne".Još nešto ranije, u aprilu 1992. godine, Antu Jelavića, tadašnjeg poručnika JNA, sa Pala je u Grude doveo upravo Bruno Stojić. Nakon toga, Jelavić je dobio posao u HVO logističkom centru u Grudama koji je, samo mjesec dana kasnije, dakle u maju iste godine, precizno raketiran. Učesnici tih događaja tvrdili su da su Jelavićev dolazak i reketiranje logističke baze - "neraskidivo" povezani, ali nikada nije sprovedena obimnija istraga oko toga, niti je ikada dokazana "petokolonaška" odgovo
rnost kasnijeg najutjecajnijeg hrvatskog političara u BiH. Podsjećamo, Grude su bile duboko u zaleđu snaga HVO i u tom regionu nikada nije bilo borbenih dejstava.Na kraju cijele priče, postavlja se nekoliko pitanja: da li je Jelavić igrao dvostruku igru svo vrijeme, ili samo prvu godinu rata u BiH? Ako je magisterij branio kao vojno lice tadašnje JNA, kako je to onda mogao učiniti s činom poručnika, kada su pravila službe definisala da je to moguće učiniti tek od čina majora pa nadalje?
Da veliki utjecaj Ante Jelavića u HDZ BiH, samim tim i među hrvatskim narodom i danas nije upitan, potvrđuju zvaničnici "meke" struje ove stranke, nezvanično potvrdivši ovih dana da Jelavić i danas svom snagom kontroliše i stoji iza svih poteza bh. hadezeovaca.
A. ŠIŠIĆ