Vjesnik: 01. 06. 2002.
Kučan otkazao susret s Mesićem
Prema objašnjenju slovenske strane, nije bilo razloga za takav susret / Perry i Kučan suglasili su se da je potrebno strpljenje kako bi se u Hrvatskoj promijenile prilike i prihvatio sporazum o granici / Srdačan susret njemačkog i hrvatskog predsjednika, Raua i Mesića
BLED, 31. svibnja (Od Vjesnikova izvjestitelja) - Prvi dan neformalnog sastanka na vrhu predsjednika srednjoeuropskih zemalja dodatno je pogoršao već ionako zategnute odnose Hrvatske i Slovenije. Unatoč najavama, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i njegov domaćin Milan Kučan nisu se sastali.
Hrvatski predsjednik trebao se u petak ujutro, prije službenog početka sastanka, naći s Kučanom na radnom doručku, no prema objašnjenju slovenske strane nije bilo razloga za takav susret. Organizacija radnog doručka Mesića i Kučana zakomplicirala se i prije samog početka sastanka na Bledu, a prepucavanja o tome tko je tražio susret i tko se na kraju nije s njim suglasio trajala su u nedogled.
Dan prije početka sastanka na vrhu, obje »zaraćene« strane nisu znale razjasniti novinarima hoće li se Mesić i Kučan uopće susresti, tko je inzistirao na tome i tko odbija susret. Na kraju se pokazalo da susret nije željela slovenska strana. U mnoštvu objašnjenja, Slovenci su izjavili da susret Mesića i Kučana i nije toliko potreban, jer su se njih dvojica u posljednje vrijeme mnogo puta sastali.
Informaciju o otkazivanju sastanka potvrdio je i sam Mesić. »Sastanak je bio najavljen, ali je očito odgođen. Zašto? To morate pitati drugu stranu«, izjavio je predsjednik Mesić dodavši kako zbog propuštenog susreta nije nezadovoljan.
»Nisam nezadovoljan, na miru sam doručkovao«, rekao je Mesić.
Hrvatski predsjednik ostao je u uvjerenju da će ipak imati prilike razgovarati sa Kučanom »na marginama sastanka na vrhu«.
Odbijanje radnog doručka još je jedan detalj u dodatnom zaoštravanju hrvatsko-slovenskih odnosa. Naime, premijeri dviju država Ivica Račan i Janez Drnovšek, otkako su parafirali sporazum o granici, praktički ne razgovaraju, a sastanci dvojice ministara vanjskih poslova Tonina Picule i Dimitrija Rupela u posljednje se vrijeme odvijaju u povišenim tonovima.
Odgoda susreta Mesića i Kučana mogla bi se protumačiti i kao prekid posljednjeg kanala komunikacija dviju zemalja, koje su nagomilale neriješena pitanja. Spor oko granice na moru u Piranskom zaljevu senzibilizirao je slovensku političku scenu, u kojoj su ključni slovenski političari najvjerojatnije zaključili kako im u predizbornoj godini zaoštravanje odnosa
s Hrvatskom može donijeti političke bodove.Kučanovo ponašanje i izbjegavanje susreta s Mesićem nije jedini detalj. Slovenski predsjednik u četvrtak je razgovarao s bivšim ministrom obrane SAD-a Williamom Perryjem koji je 1999. godine nudio Hrvatskoj i Sloveniji posredničke usluge u rješavanju problema razgraničenja u Piranskom zaljevu. Na tom susretu Kučan je rekao Perryju da je prilikom svoga zadnjeg posjeta Hrvatskoj »osjetio visoko nepovjerenje prema Sloveniji i tvrdnje da Slovenija želi prisvojiti dio
hrvatskog mora, iako je riječ o podjeli mora koje nikad nije bilo razdijeljeno«. Prema onome što je priopćeno iz ureda slovenskog predsjednika, Perry i Kučan suglasili su se da je potrebno strpljenje kako bi se u Hrvatskoj promijenile prilike, a time i prihvatio sporazum o granici.Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić tijekom sastanka na vrhu na Bledu susrest će se s nekoliko predsjednika europskih država, među kojima s njemačkim predsjednikom Johannesom Rauom, mađarskim Ferencom Madlom i poljskim predsjedni
kom Aleksandrom Kwasniewskim.Potvrđeno je da su Mesić i Koštunica usuglasili tekst zajedničke izjave, koju će pročitati će zajedno u subotu.
Glavna tema tog neformalnog sastanka na vrhu je kako sve zemlje Srednje Europe dodatno približiti i potaknuti suradnju u pitanju koje ih sve, bez obzira na očite razlike, povezuje - što skorije integracije u europske i transatlantske organizacije. Na kraju sastanka predviđeno je donošenje završne zajedničke izjave svih sudionika.
»Vlada provodi kadrovsku politiku po poduzećima«
Predsjednik Mesić govorio je u petak studentima Poslovne škole na Bledu. Odgovarajući na pitanja, kritizirao je hrvatsku Vladu rekavši da »vodi pogrešnu politiku jer provodi kadrovsku politiku u poduzećima«.
Bruno Lopandić