Slobodna Dalmacija: 01. 06. 2002.

TKO JE TKO: HRVATI SU DOBILI NOVU DRUŠTVENU VRHUŠKU KOJA JE PO PRINCIPU DJELOVANJA IDENTIČNA TUĐMANOVOJ

ELITA TREĆEGA SIJEČNJA

Umjesto Miroslava Kutle i Josipa Gucića promovirani su Damir Vrhovnik i Goran Štrok, Jakova Sedlara zamijenio je Hrvoje Hribar, a Kosovca Galić ... Javnom scenom zavladali su bradati i dugokosi FAK-ovci, a ministarstvima dugokosi i bradati dužnosnici. Rezultat? Prst u oko

Znate li u kojem je trenutku nova hrvatska društvena elita izgubila nevinost? Onoga dana kad je Preksi, basist Parnog valjka, pratećeg benda izborne koalicije SDP-HSLS, imenovan kulturnim atašeom hrvatskoga veleposlanstva u Ljubljani.

Vratimo se još korak unatrag. Znate li kada je ta nova društvena elita prvi put samostalno koraknula u novi svijet koji je trebao biti toliko različit od onog zavičajnog, ruralnog, nasilnog, primitivnog, šljokicama ukrašenog i tamburicama uglazbljenog polusvijeta bivše vlasti? Učinila je to one zajapurene siječanjske večeri u Umjetničkom paviljonu kad su budući premijer Ivica Račan i najveći medijski boss Nino Pavić podijelili grafike Ede Murtića osobama zaslužnim za pobjedu Trećeg siječnja.

Već tada, nepuna tri tjedna nakon koalicijske pobjede na izborima, hrvatskoj je javnosti prisjela dugo očekivana smjena vlasti. Već tada postalo je jasno da društvenu elitu Sedmog svibnja 1990. godine smjenjuje nova elita Trećeg siječnja 2000.

Utihle žice tamburice

Tog famoznog trećeg siječnja Hrvatska je napokon s grbače skinula proslave predsjednikovih rođendana u zagrebačkom HNK, odbacila kastinsko postrojavanje zdesna i slijeva Predsjedniku u svečanoj loži maksimirskog stadiona, riješila se Ćire Blaževića, Zlatka Viteza, Ivana Aralice, Obrada Kosovca i Jakova Sedlara, odbacila je salone hrvatske naive, velike povijesne epopeje, lente, tamburice i pletere.

Došlo je neko drugo vrijeme: rokera i hipija, traperica i električnih gitara, dugokosih političara i bradatih pisaca, kvartovskih fakina odraslih u rokerskim klubovima, a ne na seoskim dernecima, javnih djelatnika koji se hvale kolekcijom ploča i bivših ljubavnica, pušenjem trave i jezikom ulice, a ne čoporom djece, nedjeljnim misama i zavičajnim desetercima. Riječju, ono što su Amerikanci očekivali od Clintona, čovjeka koji je trebao probuditi uspavani duh JFK-a, Marilynke, Elvisa i Motowna, Hrvati su trebali dobiti od Račana (ne od Budiše, hvala lijepo).

Na kraju, i jedni i drugi dobili su prst u oko (onaj srednji, naravno): Amerikanci su dobili Predsjednika kojemu se cijeli život vrtio u i oko Oralnog ureda, a Hrvati društvenu elitu mentalitetom doduše drukčiju od one HDZ-ove, ali zato principom djelovanja apsolutno identičnu.

Uostalom, ako je Preksi završio u Ljubljani, a Murtićeve grafike na zidovima Mirjane Didović, Dubravka Merlića, Živka Kustića, Nebojše Tarabe i Williama Montgomeryja, tada su sve opcije bile otvorene. Preko noći promovirana je kasta zaslužnih za pobjedu Trećeg siječnja, a biračima koji su novu političku garnituru — ni krivu, ni dužnu — pogurnuli na vlast, nabijeni su takvi rogovi da mnogi od njih još i danas imaju problema s prolaženjem ispod nadvožnjaka.

Krenulo je s bedžom na reveru

Te siječanjske večeri u Umjetničkom paviljonu napokon je svima postalo jasno da se nova politička elita nema namjeru odreći svoje društvene elite. Tada je krenulo. Zapravo, krenulo je kad se Ankica Brbora-Hum dan nakon izbora na hodnicima Prisavlja pojavila s pobjedonosno okačenim bedžom SDP-a na reveru.

Jakova Sedlara ubrzo je na televizijskoj produkciji zamijenio Hrvoje Hribar, a na onoj kazališnoj Saša Broz, Josipova unuka koja je vodila izbornu kampanju SDP-a i HSLS-a. Stara vlast na jedvite jade uspjela je s ramena otresti Miroslava Kutlu i Josipa Gucića, a novoj vlasti već su pristigli Damir Vrhovnik i Goran Štrok. Obrad Kosovac začahurio se u čamotinji svojeg bezličnog ureda na Prisavlju, a u ponosne kožne fotelje munjevito su zasjeli Dubravko Merlić, Damir Matković, Mirko Galić. Društvena krema danas se sveudilj gnuša filmskog festivala u Puli, pa sada svojim špičastima sandalicama teškom mukom nabada po kamenitim uličicama Motovuna. Javnom scenom zavladali su bradati i dugokosi FAK-ovci, a ministarstvima dugokosi i bradati dužnosnici. Vlasnici kafića ispali su iz igre. Na velika vrata vratio se knjižničarski lobi.

Antun Vujić, ministar kulture nekulturnog, ali ipak rokerskog vokabulara, neposredno nakon dodjele Murtićevih grafika pokušao je objasniti kako se "jako vara onaj tko je, slažući društvo u Umjetničkom paviljonu, mislio da slaže novu nomenklaturu".

Pogledajmo koliko je nesuđeni ministar policije pogriješio u procjeni. Račan i Pavić te siječanjske večeri nisu, naime, smatrali novinare Ferala, Nacionala i Radija 101 zaslužnima za promjenu vlasti u Hrvatskoj. Novine koje su vodile sveti rat protiv HDZ-a te mala radiopostaja koja je uspjela u obranu svoje slobode izvući inertne Hrvate na najveći prosvjedni miting u deset godina Tuđmanove vladavine, nisu dobile placet da se pridruže novoj društvenoj eliti. U odabrano društvo nisu upali ni glumica Urša Raukar, redatelj Rajko Grlić, pojesničarka Mirjana Gross, urednica Andrea Zlatar, ali su zato ponosni nositelji "Spomenice 3.1.2000." bili urednici i novinari novinskih izdanja Europapress holdinga.

Nova politička elita ipak je uspjela promovirati neke ljude koji su nezasluženo godinama čučali u zapećku. Dobro, vratila je Radu Šerbedžiju u Hrvatsku, ali teško je reći koliko je to zasluga nove vlasti. Zato je Stjepan Mesić ispravio stare nepravde podijelivši odlikovanja Predragu Matvejeviću, Savki Dabčević-Kučar, Miki Tripalu i posmrtno Miroslavu Krleži. Tarik Filipović zamijenio je u kvizovima Olivera Mlakara, što ne mora biti tako loše budući da je njegova anonimna djevojka odmah novinama udijelila nekoliko prigodnih intervjua. Nastavljamo u revijalnom tonu: supruga bivšeg američkog veleposlanika u Hrvatskoj, Williama Montgomeryja, gospođa Lynn, nakon serije osebujnim kolumni u tjedniku Globus angažirala se u prikupljanju novca za razminiravanje i rado je viđen gost na prijmima i otvaranjima izložbi. U ovom trenutku nitko pouzdano ne zna kako se zove ni kako izgleda supruga novog veleposlanika Rossina.

Nadalje, redatelj Hrvoje Hribar ostat će zapamćen kao potpisnik najvećeg (propalog?) projekta HTV-a pod novom vlašću, dok je Edo Murtić, stari ljevičar i prvi susjed Ninoslava Pavića, u nekoliko širokih poteza zamijenio slikare naive, toliko omiljele pokojnom predsjedniku. Goran Štrok je pokupovao hotele, a Damir Vrhovnik postao privatni skipper Ivice Račana. Zauzvrat, dobio je državnu garanciju za njegovo posrnulo brodogradilište.

Povratak Šuvara, Čička i Puhovskog

Velikim uspjehom nove vlasti smatra se i pojavljivanje Žarka Puhovskog, Ivana Zvonimira Čička, pa čak i Stipe Šuvara na Hrvatskoj televiziji, iako Mirjana Hrga, Dijana Čuljak, Hloverka Novak-Srzić i drugi zaslužni hadezeovci i dalje ponosno stupaju državnom televizijom. I Slobodan Šnajder dobio je svoje kazalište, akademik Ivo Šlaus dobio je saborsku fotelju, a Ivan Supek diskretni zaborav. Istina, Vjeran Zuppa i Zvonko Maković postali su neformalni savjetnici Ministarstva kulture, dok je bivši direktor Sorosovog Instituta Otvoreno društvo Ivan Prpić, od državnog neprijatelja broj jedan promaknut u vanjskog člana saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav.

Jedini koji od ove vlasti nisu dobili ništa jesu sportaši. Ah, gdje su ona vremena kad je Franjo Tuđman u intervjuu sa sportskim novinarima prenosio svoje znanje budućim generacijama. Njegov nasljednik Stjepan Mesić još uvijek nije siguran mijenjaju li nogometne momčadi strane na poluvremenu. Svečana loža maksimirskog stadiona sablasno je prazna, baš kao i blagajna Tuđmanova najdražega kluba.

Tomislav KLAUŠKI