Večernji list: 03. 06. 2002.

HOĆE LI PADDY ASHDOWN USPJETI U DJELO PROVESTI ONO ŠTO JE PROMOVIRAO KAO SVOJE GLAVNE CILJEVE

Vlast duboko ogrezla u kriminal i korupciju

SARAJEVO: Dejan Jazvić

Za razliku od prethodnika, koji su svojim glavnim prioritetom u BiH smatrali političku stabilnost zemlje, novi visoki predstavnik međunarodne zajednice, Paddy Ashdown, u svoj glavni zadatak promovirao je borbu protiv kriminala i korupcije. Britanski lord očito je dobro proučio zbivanja u BiH, gdje je organizirani kriminal postao glavna državna odrednica.

Neučinkovit pravosudni sustav, nedovoljno organizirana porezna i financijska inspekcija, samo su neki od razloga procvata organiziranog kriminala u poslijeratnoj BiH. Poseban je problem sprega kriminala i politike, što najbolje potvrđuje podatak CAFAO-a da godišnje iz entitetskih proračuna "iscuri" više od milijardu maraka.

Da raširenost kriminala, poglavito gospodarskog, u BiH ima velike veze s politikom, sve češće priznaju i visoki bosanskohercegovački dužnosnici. Predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH Nikola Špirić izjavio je da Bosnom i Hercegovinom vladaju kriminalci te da je "mentalni sklop naše vlasti sazdan na kriminalu i korupciji".

Oni nešto oprezniji političari, poput premijera Republike Srpske Mladena Ivanića, razloge raširenosti kriminala u BiH vide u neusuglašenosti entitetskih propisa. Poseban je problem Ivaniću Distrikt Brčko koji vodi potpuno autonomnu ekonomsku politiku. Takve tvrdnje iznose i drugi visoki dužnosnici koji nisu spremni priznati da su institucije vlasti koje vode ili u kojima djeluju slaba točka u najavljenoj borbi protiv organiziranog kriminala.

Mnogi vjeruju da će predizborna kampanja, koja se u BiH uvelike zahuktava, do kraja razotkriti sve veze i vezice političkih struktura s organiziranim kriminalnim skupinama u gospodarstvu. Stranke iz vladajuće "Alijanse za promjene" u medijima već razmjenjuju kompromitirajuće podatke o pojedinim ministrima i visokim stranačkim dužnosnicima.

U središtu takve afere povezane s nelegalnim novčanim transakcijama našao se i federalni ministar financija Nikola Grabovac, kojeg su međunarodni predstavnici prije samo pola godine promovirali u najvećeg borca protiv korupcije u BiH. Vjeruje se da je kompromitirajuće podatke o njemu medijima ponudila Silajdžićeva Stranka za BiH iako je sasvim izvjesno da će se i dio njezina kadra naći u sličnim medijskim aferama.

Brojne mađunarodne institucije dosad nisu uspjele pronaći formulu kojom bi se spriječilo širenje organiziranog kriminala i njegova sprega s političkim strukturama. Brojna izvješća, propagandne kampanje i zajedničke akcije s lokalnom financijskom policijom dale su tek simbolične rezultate. Stoga se u BiH s nevjericom gleda i na entuzijazam Paddyja Ashdowna i njegove najave da će napokon stati na kraj kriminalu i korupciji.