Novi list: 08. 06. 2002.
GDJE JE ZAVRŠIO NOVAC ŠTO GA JE POČETKOM DEVEDESETIH U ZAGREBAČKOJ DUBRAVI ZA ORUŽJE SKUPIO HDZ
Bandić »pokrio« ukradenih 30.000 njemačkih maraka
Ukupno je prikupljeno 220.000 DEM, koje su se kasnije »izgubile«, a 30 tisuća DEM namijenjenih izgradnji spomenika braniteljima pokriveno je novcem iz zagrebačkog gradskog proračuna
ZAGREB – Tijekom mandata gradonačelnika Milana Bandića Grad Zagreb sagradio je spomenik poginulim braniteljima u Dubravi nakon što je nestalo 120.000 kuna građana namijenjenih tome spomen-obilježju.
»Grad Zagreb 5. rujna 2000. doznačio je Narodnome sveučilištu u Dubravi 313.535 kuna za izgradnju spomenika poginulim i nestalim braniteljima«, potvrdio je jučer za naš list pročelnik za financije Grada Zagreba Slavko Kojić.
On nije želio komentirati naše informacije da je dijelom gradskog novca pokrivena rupa nastala nestankom oko 120.000 kuna, koje su građani Dubrave prikupili za obranu Hrvatske, a koje su kasnije preusmjerene u gradnju spomenika.
U gradskoj upravi, međutim, neslužbeno doznajemo kako se u to vrijeme »pričalo« da je riječ upravo o tome. »Međutim, Dubrava je novac zatražila, i mi smo ga dali«, rečeno nam je jučer u gradskoj upravi.
Spomenik otkrivan dvaput
Sumnjivi poslovi oko spomenika za 67 poginulih i nestalih branitelja iz Dubrave na kraju su rezultirali blamažom, jer je spomenik otkrivan dva puta, o čemu su novine već pisale. Prvi put, naime, skupili su se ljudi i svećenik, ali spomenik nije bio dovršen. Potom je s donacijom uskočio Bandić, pa je drugo, i konačno, otkrivanje spomenika uveličano njegovom nazočnošću. I ne samo njom: upućeni kažu da je pored Ban
dića tom prigodom stajao čovjek upleten u nestanak 120.000 kuna kojima je obilježje trebalo biti sagrađeno.A to je malo duža priča, koja seže još u početak devedesetih, kada je HDZ u Dubravi organizirao prikupljanje novca za oružje 145. brigadi HV-a. Glavni je organizator bio Ante Maras, tadašnji tajnik HDZ-a Dubrava. »Milije bi mi bilo da nisam bio gdje sam bio«, kaže danas Maras.
Građani Dubrave, neovisno o stranačkoj pripadnosti, ali na inicijativu HDZ-a, prikupili su tada oko 220.000 DEM za oružje svojim braniteljima. Je li ili nije kupljeno, međutim – ni danas se ne zna. »Jedini dio ukupne svote za koju znamo gdje je utrošena jest oko 30.000 DEM, koje su predane Društvu Ante Starčevića u Dubravi, koje je skrbilo za prognanike i u zagrebačkoj
tvornici TAZ održavalo kuhinju, koja i danas radi«, kazao nam je jučer Ivan Stanić, još jedan od razočaranih hadezeovaca koji su u početku organizirali prikupljanje novca.Ozbiljni problemi iskrsnuli su 1993., kada je Stanislava Pavića, na čijem je računu bio pohranjen novac, na mjestu predsjednika HDZ-a u Dubravi zamijenio Vjekoslav Šimunac. Tada se, naime, tvrde Stanić i Maras – novcu zameo trag, i do danas nitko ne zna što se dogodilo s preostalih 190.000 DEM. Pavić je, naime, tvrdio da ga je Šimuna
c prisilio da mu preda deviznu knjižicu s računom na kojemu je bio novac.Informativni razgovori – pa ništa
Marasu je to osobito problem zato što ga nitko nikada nije razdužio za prikupljeni novac. Zato je sve prijavio i policiji, pa su prije nekoliko mjes
eci neki od umiješanih u aferu bili pozvani na informativne razgovore, ali poslije toga ništa se nije dogodilo.»Gotovo smo sigurni da oružje za 145. brigadu HV-a nikada nije kupljeno. Naime, neki predstavnici Dubrave išli su na ratište u Pokupsko posjetiti branitelje i vidjeti što je kupljeno i čime se ratuje, ali ništa nisu našli«, tvrdi Stanić.
Koju godinu kasnije, odlučeno je da se nešto više od 30.000 DEM utroši na skrb o djeci poginulih branitelja. Ta je odluka, međutim, za mandata Vjekoslava Šimunca preinačena, pa je rečeno da će se graditi spomenik poginulim braniteljima pred Kulturnim centrom u Dubravi. Tih 30.000 DEM, međutim, također su »nestali«.
I tad na scenu s više od 300.000 kuna stupaju Bandić i njegovo poglavarstvo. Spomenik je dakle sagrađen, a na njegovom otkrivanju, uz Bandića je stajao – Vjekoslav Šimunac.
Boris PAVELIĆ, Nevenka CUGLIN