Slobodna Dalmacija: 12. 06. 2002.

(S)TISAK l NAKON RADOVANA ORTYNSKOGA, KOJEGA SU MEDIJI DIGLI I SPUSTILI, NA REDU JE DUNJA PAVLIČEK-PATAK

Ubi je teška riječ

Novinarka Jasna Babić će vjerojatno svjedočiti u eventualnom disciplinskom postupku protiv Dunje Pavliček-Patak, a ako se ispostavi da tužiteljica nije poduzela sve što je morala, mogao bi to biti kraj njezine karijere umnogome izgrađene na procesu protiv "zločinačke organizacije"

Piše: Neven PAVELIĆ

Radovan Ortynski došao je na funkciju prvog tužitelja, prema vlastitu priznanju, zahvaljujući medijima, a otišao s tog mjesta opet zahvaljujući medijima. Kako je sam rekao "digli su me i spustili", samo po sebi postavlja se pitanje hoće li se to dogoditi i s njegovom najbliskijom suradnicom Dunjom Pavliček-Patak, koja je već doživjela jedan pad kada ju je s mjesta Županijskog državnog odvjetništva koncem prošle godine za vrijeme "afere PDV" smijenio upravo on, Radovan Ortynski.

Pošteđen drugi klan

Ortynski, dok je bio istražni sudac, i njegova suradnica tužiteljica Patak su, kao što je poznato, uz veliku medijsku pompu spremili u zatvor pripadnike tzv. zločinačke organizacije nakon čega je uslijedio najveći, maratonski "antimafijaški proces na hrvatski način". Uskoro je na krilima slave hrvatski Elliot Ness promoviran u polupolitičku ličnost, glavnog državnog odvjetnika. No, svima je otpočetka bilo jasno da će u sudski proces, osim repova iz policijskog djelovanja u vrijeme kriminalističke obrade, državnog odvjetništva i sudstva, biti uključeni i najveći faktori koji su svojim pritiskom doveli do otvorene borbe vlasti protiv mafije, a to su mediji.

No, nakon zatvaranja Nikice Jelavića i ekipe, nije uslijedila ista sudbina za pripadnike suprotstavljenog klana, okupljenog oko Vjeke Sliška, ubijenog "kralja poker automata". Većina svjedoka tužiteljstva u procesu tzv. zločinačke organizacije nisu opatice ili bebe iz rodilišta, kako je kazala sama Dunja Pavliček-Patak, već upravo ljudi bliski podzemlju ili članovi suprotstavljene, Sliškove grupacije.

Uskoro su uslijedile prve žrtve, i to u redovima policije. Najzaslužniji operativac za hvatanje "dečkiju s Knežije", Željko Dolački, suspendiran je zbog formalnih razloga, a do danas, iako je zapravo vraćen na posao, ni sam ne zna u kojem odjelu radi. Na njega se u medijima obrušila salva negodovanja, iskopali su mu navodna sumnjiva druženja u poznatom Intim baru, čiji je navodni tajni vlasnik bio vojni policajac Mladen Topčić, a iza svega je, opet navodno, stajao Vjeko Sliško, koji je druženja uglednika s "noćnim damama" snimao i to koristio za ucjene.

Iza Dolačkog dogodilo se nekoliko kadrovskih pretumbacija u Policijskoj upravi zagrebačkoj, koje mogu, ali i ne moraju, biti vezane uz proces u Remetincu. No, situacija u medijskom prostoru definitivno se polarizirala, kako je suđenje u Remetincu odmicalo, koncern EPH u svojim je izdanjima nastavio objavljivati većinom ono što je Državnom odvjetništvu odgovaralo. Za to vrijeme Nacional Ive Pukanića, kroz tekstove koji su doticali rad Radovana Ortynskog i Dunje Pavličak-Patak, te svega što ima veze s mafijom, provlačio je tezu o tome kako su se tužitelji usredotočili na to da pošto-poto prikupe dokaze za "zločinačku organizaciju", a pritom se nisu obazirali na suprotstavljenu grupaciju Vjeke Sliška koja je nastavila neometano grabiti milijune kuna dnevno na svojim "poslovima".

Kada je došla Afera PDV, Ortynski se pod raznim pritiscima sa svih strana, odrekao svoje suradnice i iskoristio formalne razloge da zaštiti svoj obraz. Naime, Patak je tada odbila sastaviti optužnicu protiv skupine koja je oštetila državni proračun za više od 22 milijuna kuna, uz logično obrazloženje da policijski spis koji je visok više od jednog metra ne može kvalitetno obraditi u 48 sati.

Marinov je puno znao

Uslijedili su medijski napadi, policija je plasirala, neslužbeno preko Nacionala, svoju verziju viđenja stvari, a Državno odvjetništvo preko EPH svoju. Interna svađa završila je tako što je Dunja Pavliček Patak smjenjena s mjesta Županijskog državnog odvjetnika, a policajac Robert Kralj nagrađen za posebne zasluge, koje su uključivale i uspjeh u obradi afere PDV. Nakon šest mjeseci, ta afera je još u fazi istrage, a svi osim jednog aktera još uvijek na slobodi.

Prošlo je malo vremena, a hrvatski Ness ne samo da je smjenjen, već je nakon emotivnog govora u Saboru, izbačen na cestu. Govor o povezanosti vlasti i mafije nije naišao na preveliku zainteresiranost saborskih zastupnika, Odbora i raznih dužnosnika, jer: zašto se Ortynski time nije bavio dok je bio Glavni državni odvjetnik?

Uslijedio je novi obračun tajnim podacima, ovaj puta preko obavještajnog lista u susjednoj Srbiji. Nedeljni telegraf objavio je dvije godine stare tajno snimane telefonske razgovore tajkuna Hrvoja Petrača, u kojima se spominju hrvatski predsjednik Stipe Mesić i još neki poznati ljudi, ali i razni sumnjivi poslovi. Odmah potom, Jutarnji list, koji je transkripte imao definitivno daleko ranije od srbijanskih kolega, također objavljuje tajno snimane Pertačeve razgovore, uz to smjenjeni i povrijeđeni Ortynski ekskluzivno razgovara za Globus.

Novi povod za posljednje dokazivanje "tko je komu kriv" je ubojstvo Veselina Marinova, bugarskog, hrvatskog i tko zna čijeg još obavještajca. Marinov, promoviran u javnosti i kao tjelohranitelj haaškog optuženika Mladena Naletilića Tute, tajni agent HIS-a, ali i kriminalističke policije, potajno je snimao razne razgovore, a kazetofon je izgleda po KGB-ovoj školi koju je prošao u Bugarskoj, nosio uvijek sa sobom.

Parcijalno gledano, Marinov je, prema prezentaciji s njegovih nekoliko snimljenih kazeta, Županijskom državnom odvjetništvu još u ožujku 2001 godine govorio kako mu prijeti smrtna opasnost od Vinka Žuljevića Klice koji se nakon skidanja uniforme HVO-a u Zagrebu uortačio s Vjekom Sliškom.

Taj susret registriran na Marinovljevoj kazeti bio je samo par dana nakon Sliškova ubojstva na Cvjetnom Trgu, a prema snimci, Dunju Pavliček Patak uopće nisu zanimali podaci o tome tko je ubio Željka Šobota i koja je to ubojstva naručivao Vjeko Sliško. Prema Marinovljevim snimkama, Sliško je naručio ubojstvo Miljenka Žaje Krojfa( bombom mu je raznesen automobil, ostao bez stopala i jedva preživio), kao i Hrvoja Petrača i Zorana Petrovića-Ivice.

Kao što je poznato, prema već objavljenim podacima iz tajnih spisa, Marinov je bio HIS-ov agent u operaciji Barakuda iz 1997. i 1998. godine u kojoj je trebao prikupiti podatke o postojanju organizirane mafije u HVO-u i HDZ-ovoj političkoj grupaciji. Njegove kazete i izvješća o švercu oružja i likvidacijama proglašeni su državnom tajnom, a dokazi da su, misleći da je Tutin plaćeni egzekutor, Klica i Mijo Kovčo upravo njemu ponudili 200.000 DEM da ubije Hrvoja Petrača, navodno su u arhivu HIS-a.

Činjenice je nisu zanimale

No, prema snimljenim razgovorima u Državnom odvjetništvu, ako su autentični, Dunju Pavliček Patak te činjenice, kao i to da su Šobota ubili Boro Konj i kasnije ubijeni policijski doušnik Damir Džeba, nisu zanimale.

Zasada je nebitno mogu li se te snimke koristiti kao dokaz u nekom od sudskih postupaka ili na osnovi njih pokrenuti neki novi spor. Ali ostaje činjenica da je veselin Marinov osobno poznavao novinarku Nacionala Jasnu Babić, ispričao joj štošta i iza sebe ostavio gomilu raznih zapisa o svom djelovanju, tonskih, video ili pisanih. Dakle, novinarka Babić bi vrlo lako mogla biti svjedok u disciplinskom postupku protiv Dunje Pavliček Patak, a ako se ispostavi da ona nije poduzela sve što je morala na osnovu saznanja, mogao bi to biti kraj za posljednjeg važnijeg tvorca procesa tzv. zločinačkoj organizaciji.

DUNJA PAVLIČEK-PATAK: Snimke nisu autentične

Dunja Pavliček-Patak, voditeljica Odjela za organizirani kriminal u Županijskome državnom odvjetništvu, odgovorila je na višekratne optužbe koje su protiv njezina rada izišle u Nacionalu. Odgovarajući na "podmetanje da je Odvjetništvo zatajilo ključne dokaze u predmetu" i odbilo Marinova iako je on imao informacija o Šobotovu ubojstvu, Dunja Pavliček daje kontraargument.

- Činjenica je da smo u jednom drugom slučaju, kada je samo dva dana prije podizanja optužnice na ŽDO pristupio presumptivni svjedok A.R. koji je tvrdio da je očevidac tog ubojstva opisujući ubojicu na drastično različit način od ostalih očevidaca, načinili zapisnik o uzimanju izjave, iako je bilo apsolutno neuvjerljivo da se javlja tek nakon godinu dana i drukčije opisuje ubojicu za razliku od ostalih svjedoka koji su, prema našemu mišljenju, nepristrani — tvrdi Pavliček-Patak. Prema tome, dodala je, da je Veselin Marinov tako nešto tvrdio, postupili bi jednako i u tom slučaju.

Također, u telefonskom razgovoru za Slobodnu Dalmaciju Patak je demantirala da joj je Marinov spominjao kako su mu Klica i Kovčo nudili 200.000 maraka da likvidira Hrvoja Petrača.

— Snimke će biti poslane na vještačenje, pa će se dokazati kako nisu autentične — rekla je zamjenica županijskoga državnog odvjetnika i dodala kako neće biti razloga za nikakve disciplinske postupke.

JASNA BABIĆ, NOVINARKA "NACIONALA": Patak pušta Bebu da reketari

Kakve interese tko ima i jesu li sukobi oko mafije i mafijaša stvar gledišta pojedinaca ili se svi naprosto bore za pravdu, pa nesuglasice nastaju zbog različitog poimanja stvari? Novinarka Nacionala Jasna Babić u kratkom razgovoru kazala je za Slobodnu Dalmaciju kako je njen isključivo novinarski interes.

Je li Nacional srušio glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog?

Mislim da smo samo malo pridonijeli demistifikaciji Radovana Ortynskog, ustvari on je sam sebe demistificirao, pa je zato i otišao.

Što mislite o odnosu EPH - Ortynski?

EPH je od njega načinio zvjezdu, a lijepo je imati saveznika u Državnom odvjetništvu, u zamjenu za uljepšavanje u svim izdanjima te kuće.

Imate li Vi ili Nacional kakvog interesa u smjenjivanju Ortynskog ili Dunje Pavliček Patak?

Riječ je o apsolutno novinarskom interesu, a to je još iz vremena "Danasa" kada sam pratila montirane političke procese.

Ista je stvar i s organiziranim kriminalom, danas postoje neki kriminalci koji zasluženo sjede u zatvoru i neki koji tamo nisu. Problem je u tome što žrtva takvih procesa, ako se ne provode prema zakonu, možemo sutra postati svi. Kada je riječ o zločinačkoj organizaciji, tužitelji su pobrkali neke veze i odose, a kad su vidjeli da im nedostaje dokaza, oslanjali su se na svjedoke iz protivničkog tabora. Tako primjerice, svjedok Radovan Buvač Beba još uvijek reketari po Zagrebu, a to je pustila Patak iako zna što on radi.