Slobodna Dalmacija: 18. 06. 2002.
MATO ARLOVIĆ, PREDSJEDNIK KLUBA ZASTUPNIKA SDP-a:
Glasovima Budišine stranke pao je Zakon o otocima
ZAGREB — SDP u cijelosti ostaje oko izjava o tihoj koaliciji HSLS-a i HSS-a s HDZ-om. Štoviše, u ovoj nevjerojatnoj situaciji zamjenik premijera Dražen Budiša ima puno pravo tražiti da se koalicija uozbilji, jer je upravo glasovima zastupnika njegove stranke u Saboru "pao" Prijedlog zakona o otocima, jednoglasno usvojen na sjednici Vlade kojom je on predsjedao - ironično je u ponedjeljak na konferenciji z
a novinare najnoviju krizu u vladajućoj petorki prokomentirao predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Mato Arlović, ustvrdivši da je socijaldemokratima dosta da u parlamentu "pokrivaju" ostale koalicijske partnere.- Mostarina na Krčkome mostu nije prvi slučaj iskakanja HSLS-a i HSS-a, ona nije uzrok, nego samo povod ovakvom našem stavu, jer ispada da se oko ovoga zakona složilo svih pet stranaka vladajuće koalicije, ali se pri glasovanju jedino SDP držao dogovora - pojasnio je Arlović, napominjući da će se man
jak od dvadesetak milijuna kuna u državnom proračunu morati nadokanditi preraspodjelom, tj. oduzimanjem ionako skromnih sredstava namijenjenih južnojadranskim i srednjojadranskim otocima.Prema njegovim riječima, nije samo ovaj zakon sporan: u proceduri se nalazi i Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o pravima hrvatskih branitelja, u kojemu HSLS-a "traži novi novac, iako zna da njih u proračunu nema".
- Ako koalicijski partneri budu i dalje nastavili ovakvu politiku, neka onda barem javno objave ono što sada tiho rade - zaključio je Arlović, pozvavši HSLS i HSS da obave preslaganje u okviru postojećih koalicijskih stranaka, ili se otvoreno zauzmu za - izvanredne izbore. Ipak, prije toga slijede dogovori u petorci, koji su, prema Arlovićevim riječima, već započeli i traju.
Osvrćući se pak na reformu pravosuđa, predsjednik Kluba SDP-a najavio je nove zakonske inicijative koje bi trebale ubrzati i olakšati rad pravosudnih organa, poboljšati njihov materijalni status i konačno riješiti pitanje zastara.
- Nedopustivo je da je na splitskom sudu u zastari završilo čak 1300 slučajeva, pa ćemo predložiti uključivanje i javnih bilježnika i sudskih savjetnika u pravosudni postupak, a zauzet ćemo se i za potpuno ukidanje istražnih sudaca jer je praksa pokazala da su mnogi slučajevi zakazali upravo zbog njihovih pogrešaka - pojasnio je Arlović.
Član Odbora za pravosuđe Marin Jurjević podsjetio je na to da je svih sedam prijava koje su podnesene protiv odgovornih osoba u slučaju Salonacoopa u zastari, istaknuvši da je za katastrofalno stanje u pravosuđu kriva i sječa sudaca, u kojoj je 1994. godine zbog političkih razloga smijenjena čak trećina stručnih kadrova. Dubravka Horvat ustvrdila je da su ove smjene Hrvatsku afirmirale kao zemlju s najmlađim sudskim kadrom u europskim razmjerima, izrazivši žaljenje što reforma pravosuđa nije počela puno prije. Potpredsjednica Kluba Milanka Opačić zauzela se pak za dodatno pooštravanje kazni za seksualne zlostavljače djece, ocijenivši nedopustivim odluku Vrhovnoga suda kojom je prepolovljena kazna za čovjeka koji je seksualno zlostavljao dvije djevojčice, inače svoje kćeri blizanke, s obrazloženjem da je - neporočan.
M.K. SABOLIĆ