Vjesnik: 18. 06. 2002.
U Haagu i Jovica Stanišić, Miloševićev šef tajne policije?
Još se ne zna ima li Stanišić status svjedoka ili optuženika, ali je sigurno da barata s inkriminirajućim dokumentima
ZAGREB, 17. lipnja - Najkasnije do srijede znat će se više o sudbini Jovice Stanišića, najpoznatijeg srbijanskog šefa tajne policije s kraja 20. stoljeća, koji je od 1991. do 1998. bio vjerni suradnik bivšeg srbijanskog odnosno jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića. Odluku o ustupanju dokumenata koje je Stanišić donedavno držao kod kuće, kao i o njemu kao eventualnom svjedoku ili optuženiku donijet će Nacionalno vijeće za suradnju s Haaškim sudom za ratne zločine, javio je beogradski radio B92.Pozivajući se na izvor iz vrha MUP-a, B92 tvrdi da je dokument koji su navodno prošlog petka u Stanišićevu stanu u elitnom dijelu Beograda tražili haaški istražitelji potpomognuti domaćim policajcima, zapravo predsjednički ukaz iz 1997. s Miloševićevim potpisom i predsjedničkim pečatom, kojim se državna sigurnost izdvaja iz MUP-a. Time se dokazuje da je Milošević od 1997. osobno kontrolirao rad svih specijalnih postrojbi državne sigurnosti (SDB-a) i paravojnih formacija koje su djelovale u okviru službe. »Iako je svakodnevno u kontaktu s haaškim istražiteljima, Stanišić ih nije obavijestio da je dan prije njihova dolaska traženi dokument vratio u arhiv DB-a«, tvrdi za B92 izvor u MUP-u. Suradnja Stanišića sa Sudom počela je krajem prošle godine na njegov zahtjev, a razgovori su okončani potpisivanjem izjava kad je Stanišić predao dio dokumenata, ali i povezivanjem njegovih nekad bliskih suradnika (poput Franka Simatovića Frenkija, dugogodišnjeg vođe Crvenih beretki, s haaškim istražiteljima), dok je glavninu dokumenata zadržao za sebe koristeći ih za manipulaciju i prebacivanje krivnje na druge, javio je B92. To je trajalo tri mjeseca, da bi prije mjesec dana iz Haaga dobio upozorenje kako mora biti ključni svjedok protiv Miloševića. Stanišić je to u početku i prihvatio, ali je paralelno pokušavao stupiti u kontakt s raznim inozemnim službama nudeći im informacije i dokumentaciju vezanu za islamske teroriste, ali i za srbijanske političare iz bivše i sadašnje vlasti s ciljem da zbuni sve strane, ali i da osobno bude skinut s haaške liste, naveo je isti radio.
Glasnogovornica haaškog tužiteljstva Florance Hartmann izjavila je da je pretres kuće bivšeg šefa državne sigurnosti Srbije Jovice Stanišića očigledan izraz želje jugoslavenskih vlasti da surađuju s Haaškim tribunalom. Hartmann nije željela otkriti rezultate zajedničke akcije policije i haaških istražitelja u pretresu Stanišićeve kuće, navodeći da je to »u interesu istrage«.
Ime bivšeg načelnika državne sigurnosti Srbije spominje se u dva slučaja: u Miloševićevoj optužnici za Kosovo i u onoj kojom se tereti za zločine počinjene u Hrvatskoj i u BiH. U prvoj, koja je trenutačno aktualna, Stanišić se kratko spominje u dijelu pod nazivom »Snage MUP-a Srbije«, i tu stoji da je smijenjen u listopadu 1998. godine.
U drugoj, po kojoj bi se Miloševiću trebalo suditi tek na jesen, za Stanišića piše da je »imao vrlo bliske poslovne odnose sa optuženim« i da je »sve izvještaje davao izravno njemu« o čemu, kako se navodi, postoji dokument ovjeren predsjedničkim pečatom. U dokumentu piše da se Stanišić re
dovito konzultirao s Miloševićem i da je bio njegov čovjek od povjerenja. Također se ističe da je česta Stanišićeva uloga bila posredovanje te da je bio Miloševićev osobni posrednik u razgovorima s liderima bosanskih i hrvatskih Srba, kao i da je uz pomoć Franka Simatovića i Kapetana Dragana (Vasiljkovića) pomogao stvaranju oružanih snaga Srba u Hrvatskoj i Bosni. U dokumentima haaškog tužiteljstva piše da je Stanišić Miloševiću 1997. godine rekao: »Sve što smo napravili do sada, napravili smo pod vašom kontrolom i uz vaše dopuštenje«.Stanišić se ovih dana spominjao u sudnici Haaškog tribunala jer je o njemu govorio zaštićeni svjedok K6, kosovski Albanac, bivši pripadnik SDB-a na Kosovu koji je rekao da je obavještavanje o događajima na Kosovu do 1998. godine išlo preko Stanišića izravno Miloševiću.
Vesna Fabris Peruničić