Vjesnik: 19. 06. 2002.
Tko je u Vladi zadužen za tajne službe?
ZAGREB, 18. travnja - Tajne službe, oformljene prije nekoliko mjeseci, još nemaju ravnatelje. Zastoj je, čini se, nastao negdje u Banskim dvorima gdje se čelnici vladajuće koalicije već mjesecima ne mogu dogovoriti o imenima kandidata. U medijima se svojedobno spominjao Franjo Turek kao mogući ravnatelj Protuobavještajne agencije, Gordan Čačić kao ravnatelj Vojno sigurnosne agencije i Damir Lončarić kao ravnatelj Obavještajne agencije. No, u Vladi se krenulo u potragu za nekim drugim »nezavisnim« ljudima. Uz to što nisu imenovani ravnatelji, nije osnovano ni Vijeće za civilni nadzor službi. A ta institucija osigurava građanski nadzor nad tajnim službama. Ustroj Vijeća u nadležnosti je Sabora, no na sjednici Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost u utorak nije bilo govora o tome. I u Saboru se čeka »zeleno svjetlo« iz Banskih dvora. Vijeće bi trebalo imati sedam članova koje imenuje Sabor na četiri godine, uz mogućnost reizbora.
Problem sigurnosnih službi i rješavanja otvorenih pitanja u tom segmentu neke stranke koalicije trenutačno izvlače kao adut ne bi li kritizirale protivnike unutar vladajućih. Poznato je i da potpredsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić, koja je na čelu Odbora za unutarnju politiku, želi da se što prije riješi problem s tajnim službama.
Zakon o sigurnosnim službama na snazi je od 1. travnja, a Vlada još nije razjasnila tko je od ministara zadužen za to područje. Po podjeli koja se primjenjivala prije nego što je predsjednik HSLS-a Dražen Budiša ušao u Vladu, za taj dio bio je zadužen tadašnji zamjenik premijera Goran Granić. Budiša se, pak, nakon što je postao vicepremijer, navodno odrekao tajnih službi.
Dada Zečić