Vjesnik: 20. 06. 2002.
USKOK tragom lobiranja Nevenke Tuđman za kupnju telefonskih centrala
Tereti ih se z
a protuzakonito posredovanje i zloporabu obavljanja dužnosti državne vlasti / »Bit će nemoguće, bez velikih problema i tek uz minimalnu sigurnost svjedoka, dovršiti ovaj postupak«, ističu u krugovima krivičnih sudacaZAGREB, 19. lipnja - Koliko se Nevenka Tuđman razumije u telefonske centrale i njihovu konkurentnost na hrvatskom tržištu utvrdit će - USKOK. Gotovo u dan, a dvije godine nakon otkrivanja nezakonite poslovne suradnje zagrebačke poduzetnice i lokalnog biznismena Igora Kneževića, dovršena je istraga. Tereti ih se za protuzakonito posredovanje i zloporabu obavljanja dužnosti državne vlasti.
Budući da je Nevenka Tuđman u spisu označena kao prvoosumnjičena, nije baš sasvim jasno tereti li se ona za nezakonito posredovanje (vjerojatno) ili zlorabu državne vlasti (?). Jer, ako pamćenje ne vara, Nevenka Tuđman je od državnih poslova bila samo - kći bivšeg predsjednika Republike.
No, Vjesniku je potvrđeno da je istraga u Županijskom sudu u Zagrebu dovršena i da je predmet 19. veljače ove godine dostavljen Općinskom državnom odvjetništvu. Saznali smo da je odatle spis proslijeđen Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranoga kriminala, na stol ravnateljice Marinke Orlić.
Potvrđeno je također da je istraga u Županijskom sudu u Zagrebu vođena u nadležnosti dvaju sudaca. Prvome je predmet oduzet zbog navodnog odugovlačenja u poduzimanju procesnih radnji. Javno objavljena izjava predsjednika tog suda Božidara Rumenjaka o »boravku« tog spisa na njegovu sudu taj detalj ne spominje.
S puno više detalja o postupku u slučaju Tuđman/Knežević javno je, međutim, istupila Vesna Abramović, općinska državna odvjetnica u Zagrebu. Njezin je istup izazvao konsternaciju u Državnom odvjetništvu. Prvi razlog je u tome što se u javnost iznosi postupak koji nije pravomoćno okončan, što je zakonski nedopustivo. Drugi razlog je izravno kršenje discipline dužnosnika Državnog odvjetništva u javnom istupanju, koja je uvedena dolaskom Mladena Bajića na mjesto glavnog državnog odvjetnika. Posljednjih dana je to već drugi slučaj da se krše interna pravila Državnog odvjetništva, i to unatoč Bajićevu izričitu nalogu da se soliranje dužnosnika, koje ugrožava zakonitost službe, strogo zabranjuje.
Na popisu prekršitelja će se tako, uz već evidentirane Dunju Pavliček Patak (sukob s novinarkom Jasnom Babić na konferenciji za novinare), Krunoslava Canjugu (izletanje o istrazi u Ini), naći i Vesna Abramović.
I da se vratimo slučaju: javnost već zna da je Nevenka Tuđman, navodno, nagovarajući državne službe i institucije da od Igora Kneževića kupe telefonske centrale za svoje potrebe, omogućila tom poduzetniku milijunski posao. Zna se i za navodni 15-postotni iznos dobivene provizije. Ona je navodno isplaćena u 43 gotovinske rate ili ukupno 2,6 milijuna kuna. Isplata se, navodi se, obavljala ili u obiteljskoj kući Tuđmanovih u Nazorovoj ili u uredu tvrtke u Zvonimirovoj 5, čija je vlasnica Nevenka Tuđman.
Kad su informacije o cijelom slučaju procurile, izašla su u javnost i imena sesvetske javne bilježnice i jednog zagrebačkog policajca. U Sesvetama je, navodno, Igor Knežević dao izjavu o načinu i iznosima isplate Nevenki Tuđman od 1996. do 1999. godine. Imenovani policajac je, pak, nabrojio svoje šefove koji su mu zapriječili privođenje osumnjičenih.
»Bit će nemoguće, bez velikih problema i tek uz minimalnu sigurnost svjedoka, dovršiti ovaj postupak«, tvrde Vjesniku u krugovima krivičnih sudaca.
Očito, nekome je bila namjera da svjedoke izloži pritisku, da se razotkrije taktika tužiteljstva i ukaže na dosad prikupljene dokaze. Tako se omogućava pritisak na svjedoke i buduće sramoćenje pravosuđa, jer se svjedoci pod pritiskom ničeg neće sjećati. To se već događa u nekim aktualnim suđenjima - od Remetinca do Splita. Tako se vjerojatno i ovaj put neki od pravosudnih dužnosnika, možda i nehotice, pridružio onima kojima je stalo da se slučaj Nevenke Tuđman prikaže kao politički, a ne kao kazneni predmeti.
Vlado Rajić