Vjesnik: 26. 06. 2002.

Znaju li HSLS-ovci što žele?

DADA ZEČIĆ

HSLS predlaže da se izbori održe 19. siječnja iduće godine. Tako su odlučili na Malom vijeću, jer misle da se u petorci »iscrpljuju besmislicama«. Pitanje je, međutim, tko potencira te iste »besmislice«. Sigurno je da sve stranke imaju velika udjela u koalicijskim svađama, no prednjači upravo - HSLS. Unutarnje frustracije, osobni interesi, navodni gubitak stranačkog identiteta, tjera HSLS-ovce na prilično ishitrene političke poteze. Unatoč tomu što je Dražen Budiša ušao u Banske dvore, rejting socijal-liberala nije se poboljšao. Stoga je čudno što upravo oni priželjkuju prijevremene izbore.

HSLS-ov debakl na lokalnim izborima 2001. govori više nego jasno o rejtingu stranke čiji dužnosnici ni ne znaju što žele. Na sastancima koalicije Budiša se s partnerima dogovori jedno, tri minute kasnije pojedini stranački čelnici govore potpuno drugo, a u Saboru se dogodi neki peti scenarij. Stranka nejasnih namjera, opasno smanjenog biračkog tijela i svakako izgubljenog identiteta (ali ne zbog koaliranja s drugima), teško da bi na izborima ostvarila značajniji rezultat.

HSLS-ovci su ponosni na svoj »individualizam« koji im zapravo samo šteti. Budiša, izgubljen u Banskim dvorima, na stranačkim sastancima pokušava radikalnije HSLS-ovce uvjeriti da u Vladi zagovara tu, radikalniju, politiku. Dvostruki, ili čak trostruki - nogometnim rječnikom rečeno - »driblinzi« unutar same stranke doveli su do toga da Budišu, a ni ostatak HSLS-ove ekipe, rastrzane unutarstranačkim nesuglasicama, više nitko ne shvaća ozbiljno. Stoga je i njegov prijedlog da se izbori održe početkom iduće godine u koaliciji dočekan mlako. Nijedan šef drugih stranaka koalicije nije shvatio ozbiljno ono što je Budiša rekao. Jer, SDP, HSS, LS i HNS itekako su svjesni da je i do redovnih izbora ostalo jako malo vremena da se odrade obećane reforme, a kamoli da se odlučujući reformski potezi ostvare u samo šest preostalih mjeseci tekuće godine. Prijevremeni izbori bili bi političko samoubojstvo za HSLS. Jer, da se i osnuje neka koalicija s »umivenim« HDZ-om, zvuči nevjerojatno da bi HDZ-ovci džentlmenski pustili ono malo HSLS-ovaca - koliko bi ih prošlo na izborima - u Vladu. Socijal-liberali HDZ-u koriste trenutačno, ali ne i dugoročno. Stoga je bolje da se HSLS-ovci, koji su potpisali sve ugovore što potvrđuju njihovo sudjelovanje u koalicijskoj vladi, prime posla i shvate da su oni jedna od stranaka koalicije koja čini vlast, a ne oporba unutar same vlasti. Pokazalo se da ulogom »oštrih« kritičara nisu dobili birače, nego samo imidž stranke koja ne zna što hoće.