Vjesnik: 29. 06. 2002.
Puca li koalicija na Krškom?
Ne m
ogu reći postoji li petorka, ali sigurno je, na ovoj osnovi koalicija ne može funkcionirati, kazao je hrvatski premijer/ Ne želeći direktno odgovoriti na pitanje hoće u srijedu Sabor raspravljati o povjerenju Vlade niti nalazi li se Hrvatska pred prijevremenim izborima, Račan je istaknuo je kako »u ovakvim uvjetima Vlada funkcionirati ne može« / Dražen Budiša je naglasio da HSLS ne izlazi iz Vlade/ Zlatko Tomčić je izjavio da »koalicija formalno postoji, ali je teško prognozirati hoće li opstati«/ Sabor nastavlja sjednicu u srijeduZAGREB, 28.lipnja - Hrvatski sabor u petak navečer nije ratificirao sporazum sa Slovenijom o nuklearnoj elektrani Krško, jer niti nakon dva sata čekanja nije mogao osigurati kvorum potreban za glasovanje. Stoga je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić točno u 20.20 sati prekinuo sjednicu i najavio nastavak u srijedu.
Bio je to epilog cjelodnevnih, isprva žestokih i polemičkih, a potom dramatičnih zbivanja u Saboru, koja su u prvi plan izbacila duboke razlike između dvije najače vladajuć
e koalicijske stranke, SDP-a i HSLS-a.»Ovakvo ponašanje HSLS-a za koaliciju je neprihvatljivo. Ne mogu reći postoji li petorka, ali sigurno je, na ovoj osnovi koalicija ne može funkcionirati«, kazao je premijer Ivica Račan nakon sastanka čelnika vladajuće koalicije u petak kasno navečer u Hrvatskom saboru.
Istaknuo je kako govori u ime koalicije, dodavši da je pravo izraziti stav stranke jedno, a drugo je opstruirati kvorum, osvrćući se pritom na odluku HSLS-a da ne uđe u Veliku vijećnicu i time ne osigura potreban kvorum za ratifikaciju sporazuma o Krškom. Prema premijerovim riječima, Sabor će u srijedu ujutro nastaviti sjednicu kada će »biti poznat i rasplet ove, čini se, do sada najozbiljnije krize koalicije«.
»Ako je HSLS nastupao kao stranka zastupajući stranačke stavove, onda i četiri ostale članice koalicije moraju zauzeti stranački stav o sudbini i sastavu koalicije«, naglasio je premijer, najavivši unutarstranačke konzultacije SDP-a, LS-a, HSS-a i HNS-a. Nije direktno želio odgovoriti na pitanje hoće u srijedu Sabor raspravljati o povjerenju Vladi niti nalazi li se Hrvatska pred prijevremenim izborima. No, istaknuo je kako »u ovakvim uvjetima Vlada funkcionirati ne može«.
»Ovaj razvoj događaja onemogućava obavljanje poslova. Od Vlade se očekuje da radi i ima rezultate, a s druge strane ima opstrukcija i nametanja tema koja nemaju veze s Vladom i onime što narod ove zemlje očekuje od Vlade«, rekao je premijer, ocijenivši »sigurnim da se dalje ovako više ne može«.
»Nema šanse i nema smisla nastaviti s koalicijom ako se u njoj ponašamo na ovaj način«, poručio je premijer partnerima, dodavši da koalicija kao ugovor pet stranaka rješava probleme kojih ne bi bilo da nema koalicije. »To je ona koalicija koju ja ne prihvaćam i koju s pravom ne prihvaćaju ljudi ove zemlje«, kazao je Račan, dodavši da se u koaliciji ne mogu stalno raditi problemi pa ih onda rješavati.
Koalicijski je sastanak u petak navečer, nakon što Sabor dva sata nije mogao skupiti kvorum, napustio predsjednik HSLS-a i zamjenik premijera Dražen Budiša. Na upit što je s koalicijom odgovorio je »ništa«. No, pripomenuo je »da je za HSLS posve jasno da Hrvatsku očekuju ponovo pregovori sa Slovenijom«. Samo pola sata ranije Budiša je nakon sjednice Kluba zastupnika, na kojoj se raspravljalo hoće li HSLS-ovci ući u Veliku vijećnicu ili ne, kazao »da pitanje ratifikacije sporazuma nije samo to pitanje već je i međusobnih odnosa u koaliciji«. Budiša je naglasio da HSLS ne izlazi iz Vlade.
Inače, nakon sastanka Kluba HSLS-a, u prekidu sjednice, Budiša je izjavio kako se zastupnici te stranke neće pojaviti u Sabornici i osigurati kvorum potreban za ratifikaciju sporazuma.
»Ne želimo sudjelovati u ovoj cjelodnevnoj farsi, jer to nije stvar sporazuma o nuklearci već naših međusobnih odnosa«, kazao je. Naglasio je da sporazum koji ima takve implikacije i političku važnost mora dobiti konsenzus u svakoj normalnoj državi, ali i kako sporazum slabi političku poziciju Hrvatske. Kako Vjesnik neslužbeno saznaje, Budiša je jednom HSLS-ovom zastupniku cjelodnevna zbivanja u sabornici i izvan nje, po kuloarima, kao i budućnost koalicije komentirao riječima »ovo je kraj, doduše mjesec i pol prije no što smo mislili«.
Predsjednik Sabora Zlatko Tomčić je nakon sastanka petorke izjavio da »koalicija formalno postoji, ali je teško prognozirati hoće li opstati«. Najavio je konzultacije unutra HSS-a u utorak, kada će se analizirati novonastala situacija i tada će »biti pametniji«. Što se tiče sporazuma o Krškom, Tomčić je ocijenio da je »on propao, jer je HSLS opstruirao sjednicu. Konačnu sudbinu sporazuma vidjet ćemo u srijedu u nastavku saborske sjednice«. Također Tomčić je kazao da do srijede neće biti izvanredne sjednice Sabora.
Za vrijeme sastanka petorke hitno se sastalo Predsjedništvo SDP-a koje se kako Vjesnik doznaje, sukladno Račanovoj najavi obavljalo konzultacije kako dalje i ima li ovakva koalicija smisla.
Kvorum se skupljao dva sata i nije se uspio skupiti
Inače, ovo je prvi puta u povijesti višestranačkog Sabora da jedan tako važan zakon, od strateškog interesa za državu nije izglasovan zbog nedostatka kvoruma. Prijašnja dva slučaja, 1997. i 2000., kada su se mijenjali Ustav i Ustavni zakon o pravima manjina kvorum je osiguran nakon dva sata, odnosno 45 minuta.
Sve od 18.10 sati pa do 20.20 sati dio zastupnika vladajuće koalicije bezuspješno je pokušavao osigurati kvorum kako bi se moglo glasovati o sporazumu o Krškom. Broj od 76 zastupnika koliko je jamčilo kvorum u jednom je trenutku gotovo dostignut, no nerješiv je problem bio kako »namaknuti« još dva. Budući da je Sabornicu nakon završetka rasprave napustila oporba (HDZ, DC, HSP), ali i dio HSLS-a problem kako osigurati kvorum bio je nerješiv više od dva sata. Tim više što su neki od zastupnika vladajuće koalicije (SDP-ovac Pavle Kalinić i LS-ovac Zlatko Kramarić) u petak navečer bili na službennom putu. Kvorum nije uspio osigurati ni prijevremeni povratak saborskog izaslanstva iz Strasbourga sa zasjedanja Vijeća Europe.
Milan Jelovac i Dada Zečić