Vjesnik: 02. 08. 2002.

Proračun: Nije ni tako loše za lošu godinu

DARKO MARKUŠIĆ

Proračunski manjak u prvih šest mjeseci iznosi gotovo 1,9 milijardi kuna, što je 62,9 posto planiranog proračunskog manjka za cijelu 2002. godinu u vrijednosti tri milijarde kuna.

Najveći financijski proboji su, očekivano, ostvareni za isplatu plaća u ministarstvima obrane, unutarnjih poslova i prosvjete u ukupnoj vrijednosti od 370 milijuna kuna.

Službenog rebalansa, zasad kažu u Banskim dvorima, neće biti, nego će se povećana potrošnja na nekim stavkama kompenzirati njezinim smanjenjem na drugim stavkama. U osnovi to je rebalans, makar ga zvali tehničkom preraspodjelom i makar su prije godinu dana upravo Račanovi ministri tvrdili da toga više neće biti.

Proračunski prihodi u prvom polugodištu ostvareni su s 46,9 posto od planiranih 70 milijardi kuna u cijeloj godini. To znači da se u državnu blagajnu u prvom polugodištu slilo 32,8 milijardi kuna, dok su istodobno rashodi proračunskih korisnika iznosili 34,1 milijardu kuna. Proračunski rashodi u prvom polugodištu čine 48 posto od planiranih 71,1 milijardu kuna za cijelu 2002. godinu.

I dok je na rashodovnoj strani najveći proboj ostvaren zbog isplate plaća u spomenutim ministarstvima, od kojih je zasad jedino u MUP-u otpušten višak zaposlenih, na prihodovnoj strani najviše su podbacili prihodi od trošarina na alkohol i duhanske prerađevine, a manji su od očekivanih i prihodi od naplate starih nepodmirenih potraživanja prema državi.

Punjenje proračunske blagajne, ali i ostvarivanje gospodarskog rasta u prvom tromjesečju ove godine od 4,6 posto bruto domaćeg proizvoda, ministar financija Mato Crkvenac prokomentirao je riječima: »Nije loše za lošu godinu«.

Nadalje, iako je Crkvenac na sjednici Vlade kazao da proboj pojedinih proračunskih stavki, »o kojima se netko prerano izlajao«, nije zabrinjavajući i da je još uvijek pod kontrolom, Vlada je ipak sva ministarstva pozvala na zadržavanje u postojećim proračunskim okvirima te ih zadužila da do sredine rujna utvrde konkretne mjere kako bi reducirala potrošnju.

Vladin zaključak potvrđuje pak da je teško očekivati da će do kraja godine proračunski deficit ostati u okviru ranije planiranih 3 milijarde kuna. Mnogo izvjesnijim, unatoč svim najavljenim uštedama u potrošnji, čini se proračunski deficit između četiri i pet milijardi kuna.