Vjesnik: 07. 08. 2002.
INA prodala velika naf
tna polja Bijele noćiIako kupoprodajni ugovor obje strane obvezuje da ne objavljuju iznos plaćen za Bijele noći i ime kompanije koja ih je kupila, prema neslužbenim informacijama INA je dobila oko 75 milijuna dolara, a kupac je ruska tvrtka Rosneftegas
ZAGREB. 6. kolovoza - INA je u ponedjeljak dovršila krajem prošlog tjedna započetu prodaju Bijelih noći, velikih naftnih polja u Sibiru iz kojih su dobivali polovicu svoje proizvodnje nafte, doznajemo iz neslužbenih ali dobro upućenih izvora.
Iako kupoprodajni ugovor obje strane obvezuje da ne objavljuju iznos za koji su Bijele noći prodane i ime kompanije koja ih je kupila prema neslužbenim informacijama INA je za 100 posto dionica dobila oko 75 milijuna dolara, a kupac je ruska tvrtka »Rosneftegas«. Ali INA će od dobivenog novca morati platiti oko 16 milijuna dolara za dugove ruskim dobavljačima i drugim kompanijama koje su radile za njihovu rusku tvrtku zbog čega je INI nedavno čak zaprijetilo da ruski sud proglasi stečaj njezine ruske tvrtke koja ima koncesiju na korištenje Bijelih noći.
Također je bilo predviđeno da INA godinu dana ostavi dvadesetak milijuna dolara na posebnom računu kao depozit ako kupac naknadno otkrije neke prije potpisa ugovora neutvrđene nedostatke na tim velikim naftnim poljima. No, postojala je i mogućnost da se to pitanje riješi jamstvom Ine ili hrvatske Vlade.
Ta ugovorna odredba trebala je vrijediti jedino za nedostatke nastale dok je INA upravljala Bijelim noćima, a ne i za one koje su naslijedili od prijašnjih vlasnika.
Tako je nakon godinu i pol dana uspješno završen pokušaj INE da proda 50 ili 100 posto dionica svoje ruske tvrtke čiji je rad, zato što je ruska kompanija Transneft prekinula transport na Bijelim noćima proizvedene nafte, blokiran već gotovo pola godine. U međuvremenu je INA o tome pregovarala s osam uglavnom ruskih kompanija. Iz izvora bliskih INI doznali smo da su u hrvatskoj naftnoj kompaniji zadovoljni uvjetima po kojima su prodali ta naftna polja budući su ih prije nekoliko godina kupili za manje od 20 milijuna dolara, pa su u cijelom poslu i zaradili iako su u međuvremenu dosta uložili u Bijele noći.
Iako je INA iz tih sibirskih naftnih polja dobivala oko polovicu svoje proizvodnje nafte (oko 800.000 tona godišnje) njihova prodaja neće stvoriti nikakve probleme u opskrbi hrvatskog tržišta naftnim derivatima. Naime, INA je, što je javnosti nedovoljno poznato, morala čak 70 posto nafte proizvedene na Bijelim noćima, po ruskim propisima, prodavati na ruskom tržištu a samo su ostatak mogli izvesti. To znači da su i dosad većinu nafte prerađivane u Hrvatskoj proizvodili na domaćim naftnim poljima ili ju kupovali na svjetskom tržištu što će nastaviti i dalje nakon prodaje Bijelih noći. Činjenica da su većinu nafte morali prodavati na ruskom tržištu po cijenama znatno nižim od svjetskih je, uz neophodna velika ulaganja, razlog zašto Bijele noći nisu INI donosile veliki profit. Naime, prema informacijama iz INE cijene na ruskom tržištu znaju biti i do pet puta manje nego na svjetskom. Tako je na primjer prije dva mjeseca cijena barela nafte na ruskom tržištu bila sam pet dolara, a na svjetskom 22 dolara.
Dio Ininih stručnjaka koji su dosad radili na Bijelim noćima će to nastaviti i dalje na temelju ugovora INA Naftaplina i novog vlasnika tih sibirskih naftnih polja.
Željko Bukša