Slobodna Dalmacija: 09. 08. 2002.

JE LI NA ALCI POLOŽEN TEMELJNI KAMEN NOVE OPORBENE GRUPACIJE

Vitezovi koalicije desnog centra

Poslagani jedan do drugoga, zadovoljni i nasmiješeni, razgovarali su Đapić, Granić, Budiša, Sanader, Kontić... Preočito da bi bilo slučajno? Dok iz HSLS-a poručuju da je "sve to u okvirima logike", jedino čelnik DC-a dr. Mate Granić otvoreno govori o mogućoj koaliciji

Je li priča o novoj koaliciji desnog centra tek sredstvo za ispunjavanje medijskog prostora tijekom godišnjih odmora ili se u svečanoj loži sinjske Alke ipak začela suradnja stranaka koje bi na idućim izborima ponovno mogle osvojiti vlast? Poslagani jedan do drugoga, zadovoljni i nasmiješeni, razgovarali su Ivo Sanader, predsjednik HDZ-a, čelnici HSLS-a Dražen Budiša i Joško Kontić, lideri pravaša i demokršćana Anto Đapić i Anto Kovačević, te ideolog koalicije desnog centra Mate Granić. Preočito da bi bilo slučajno?

U medijskim reakcijama nakon Alke čelnici stranaka bili su iznimno rezervirani prema toj ideji. Ivo Sanader šturo je objasnio kako se ne mijenja strategija HDZ-a u vezi sa samostalnim izlaskom na izbore, demantirajući da je tijekom alkarske svečanosti bilo ikakvih dogovora o novoj koaliciji. Sanader je ponosan na svojih 35 posto glasova koliko planira osvojiti na izborima, ostavljajući otvorenom mogućnost da se u slučaju manjka glasova posluži nekim od manjih partnera. Ipak, primjetno je da među njima vrlo upadljivo cilja na Hrvatsku seljačku stranku, siguran adut za povratak na vlast. Za HSS, predsjednik HDZ-a diplomatski je ustvrdio, da ulazi u definiciju stranaka centra i desnog centra.

HSS se ispričao

Sam HSS nije se odazvao na poziv za Alku, ali je upadljivo dan poslije poslao brzojav isprike, izražavajući žaljenje zbog nedolaska. S druge strane, HSLS nije raspravljao o mogućnosti suradnje sa strankama desnog centra, ali ostavlja otvorenom mogućnost da se na jesen, početkom političke sezone, intenziviraju razgovori i kalkulacije o skorim izbornim kombinacijama. Iako iz Budišine stranke nema konkretnoga komentara o sinjskim političkim razgovorima, u neformalnim kontaktima može se čuti da sam način na koji je HSLS napustio vladajuću koaliciju, kao i narušeni odnos s dojučerašnjim koalicijskim partneroma SDP-om, mogu naslutiti da će se HSLS ubuduće s više ambicije okrenuti srodnim oporbenim strankama.

"Sve je to u okvirima logike", tvrde naši sugovornici u HSLS-u, dodajući kako se o mogućnosti osnivanja koalicije desnog centra govorilo "tek na razini šale". Mimo protokola koji je stranačke čelnike posjeo u svečanu ložu, nikakvih sastanaka nije bilo.

Konačno, sve stranke koje se nalaze u kalkulacijama za osnivanje koalicije desnog centra — uključujući čak i inicijatora Matu Granića — navode da će na sljedeće izbore izići samostalno, da bi tek nakon toga pristupile razgovorima o eventualnom formiranju nove Vlade.

Na kraju, cijela priča o novoj koaliciji desnog centra, začetoj u hladu sinjskog drvoreda, mogla je pasti u vodu da su se na Alci pojavili ministar policije Šime Lučin i novi zamjenik ministra Ante Simonić. Još u petak, dva dana prije Alke, priča o njihovu dolasku bila je aktualna i da su se oni doista pojavili, zauzeli bi svoja mjesta u svečanoj loži. I tako narušili idealan sklad od kojih političkim komentatorima usred ljeta narastu zazubice.

Granić: Neće Račan dugo

Mate Granić, predsjednik Demokratskog centra, jedini je nakon susreta oporbe na Sinjskoj alci sasvim otvoreno i odlučno izišao s idejom o osnivanju kolicije desnog centra:

To je naša stara procjena. Ona se sada aktualizira nakon što je vidljivo da ova Račanova Vlada ima šaroliku i nestabilnu parlamentarnu većinu i teško može dovršiti mandat. Ona jedino može glatko donijeti odluke o poskupljenju struje i plina, a teško rješava pitanja poput ACI-ja i ustavnog zakona o manjinama.

Ni vrijeme druge Račanove Vlade neće biti dugo i vrijeme je, a još više apsolutna potreba, da se oporba organizira i konsolidira. Ljeto nije najbolje vrijeme za to, ali sama prisutnost oporbe u Sinju i podrška koja se osjetila na svakom koraku, simbolički su pokazali potrebu za suradnjom opozicije.

Trenutačno je oporba prilično razjedinjena, osim u suprotstavljanju SDP-u.

Oporba je potpuno nekonsolidirana, HDZ je primjerice izišao s procjenom da će sam izići na izbore i da će kao najjača stranka stvarati koaliciju. Ipak, mi smatramo da je puno bolje da se razgovori vode prije toga i da se ne podcjenjuje sadašnja vladajuća koalicija. Potrebno je voditi razgovore o tome kako se organizirati za izbore. I mi se pripremamo za opciju samostalnog izlaska na izbore, ali svaka stranka mora biti pripravna za suradnju, bilo prije izbora ili nakon njih. Nijedna stranka ne smije zanemariti činjenucu da sama ne može formirati vlast i da treba snage za pobjedu nad sadašnjom vladajućom koalicijom. Ako oporba bude rascjepkana, to će ići na ruku sadašnjoj koaliciji, što je normalno.

Čini li vam se da je sadašnji HSLS Dražena Budiše najjači kohezivni faktor nove oporbene koalicije?

Budiša je u posljednje tri godine, od povijesnog sporazuma sa SDP-om kojim je doveo oporbu na vlast i prevladao povijesne podjele, očito shvatio da su programske i ideološke razlike bile prevelike. Budiša je sada prvi put u situaciji da bude ono što jest, socijalno-liberalna stranka sa snažno naglašenom nacionalnom komponentom. I to nije nikakva tipična liberalna stranka.

Kad se govori o stvaranju dvaju najjačih političkih blokova, o dolasku na vlast presudit će glasovi HSS-a. Rekli ste da je on vaš prirodni partner.

HSS je najstarija tradicionalna stranka koja je zajedno s DC-om i HDZ-om postala članica Europske pučke stranke. Ove stranke bliske su po programskim ciljevima, ali nepristojno je ulaziti u procjene kako će se orijentirati HSS. Ipak, ne može se prijeći preko činjenice da su vidljivi različiti pogledi HSS-a u odnosu na ostale članice vladajuće koalicije.

Vjerujete li da je HDZ u protekle dvije godine prošao dovoljno unutarnjeg pročišćenja?

Sasvim sigurno da je došlo do određenih promjena unutar HDZ-a od vremena kad sam iz njega izišao. Kad se pročitaju stavovi predsjednika Ive Sanadera, onda je vidljivo da je to stranka koja teži političkom centru. Proces u samom HDZ-u nije završio, iako mislim da je novo vodstvo izrazilo jasnu želju za izgradnjom moderne stranke koja će se riješiti balasta prošlosti, a ostaviti ono što je najpozitivnije u HDZ-u i što je dovelo do stvaranja moderne hrvatske države.

(Ne)potrošeni ljudi

Kad se govori o novoj koaliciji centra, radi se o strankama koje su već jednom u proteklih dvanaest godina bile na vlasti. Kako ćete uvjeriti birače da ponovno povjeruju vašim obećanjima?

Postoje potrošeni, manje potrošeni i nepotrošeni ljudi. Kad govorim o Demokratskom centru, postoje ljudi koji iza sebe imaju uspješne poslove. Stojim iza svakog poteza kao ministra vanjskih poslova, Vesna Škare-Ožbolt najzaslužnija je za proces mirne reintegracije, Pavao Miljavac započeo je proces reformi u MORH-u, kao i Slobodan Lang, Radovan Fuchs, Nikola Ružinski, Vesna Girardi-Jurkić, a posebno neki istaknuti gospodarstvenici. Zato mislim da imamo kredibilitet i možemo biti kompetentniji od sadašnje vlasti.

Je li koalicija centra i desnog centra spremna na suradnju s Hrvatskom strankom prava Ante Đapića?

Nikakvih razgovora sa HSP-om o tome nije bilo, ali HSP u posljednje vrijeme pokazuje izniman napredak. Programski se i dalje ne slažemo u svim stvarima, ali oni su u posljednje vrijeme stranka koja pokazuje marljivost, predlaže zakone, puno je umjerenija i fleksibilnija u stavovima. Iz mojega kuta gledanja, mislim da je to stranka u pozitivnom razvoju.

Tomislav KLAUŠKI