Novi list: 12. 08. 2002.
SAD BI HRVATSKOJ MOGAO PONUDITI SPORAZUM O ZAŠTITI OD IZRUČENJA MEĐUNARODNOM KAZNENOM SUDU
Sporazum gura Hrvatsku između dvije vatre
Najveći je dio europskih zemalja osudio ovu namjeru SAD-a. Stoga bi prihvaćanje američke ponude značilo i zahlađenje odnosa s razvijenom Europom
ZAGREB – Ako je suditi po aktivnostima SAD-a u posljednjih nekoliko tjedana, uskoro bi se Hrvatskoj mogao ponuditi sporazum kojim bi dvije države potpisnice štitile državljane od izručenja Međunarodnom kaznenom sudu (MKS). Naime, unatrag mjesec dana je takav sporazum ponuđen SR Jugoslaviji, ali i Italiji, Danskoj i ostalim zemljama EU-a. Bilateralne sporazume o imunitetu u odnosu na MKS sa SAD-om su već potpisali
Izrael i Rumunjska.Budući da je u američkim medijima najavljeno da će SAD, kada bude nudio takav sporazum, svoje pregovaračke adute dodatno potkrijepiti uvjetovanjem vojne pomoći, bez koje mnoge slabo razvijene zemlje u ovom dijelu Europe svakako ne bi mogle, može se očekivati da će se i pred hrvatskim vlastima uskoro naći slična ponuda »podmazana« vojnom pomoći.
No, ukoliko na snazi ostanu sadašnji zakoni, ponajprije Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom, ovakav se sporazum ne bi mogao potpisati jer bi bio protuustavan. Osim toga, Hrvatska se obvezala i potpisala Statut MKS-a kojem je ovaj tip sporazuma svakako protivan, i na kraju, protivan je i dosadašnjoj hrvatskoj politici. I najveći je dio europskih zemalja osudio ovu namjeru SAD-a, a najglasnija osuda stigla je iz Norveške. Stoga bi prihvaćanje američke ponude značilo i zahlađenje odnosa s razvijenom Europom.
No, kada bi se sadašnja vlast ipak odlučila promijeniti Ustavni zakon, pogaziti potpis na Statut MKS-a i potpuno promijeniti svoju politiku, u zamjenu za nekoliko šlepera strojnica i vojnih čizama, osim njih bi dobila i svojevrsnu unutrašnju stabilnost. Naime, ne bi morala brinuti od novih optužnica koje će najvjerojatnije stići najesen, a s njima i novi prosvjedi i nemiri. U teoriji bi to značilo da Hrvatska ne izručuje MKS-u Amerikance osumnjičene za ratne zločine, a jednako će postupiti i Amerika u kojoj bi general Ante Gotovina, odbjegli osumnjičenik za ratne zločine, mogao mirno živjeti, bez bojazni da će biti izručen MKS-u.
Prema mišljenju jednog uglednog hrvatskog pravnika, na ovakav sporazum Hrvatska nipošto ne smije pristati, pa i po cijenu zahlađivanja odnosa s Amerikom. Doduše, nejasno je zbog čega je SAD-u važno da njihovi osumnjičenici za ratne zločine, a koji se nalaze u Hrvatskoj, ne budu izručeni MKS-u, kada ih kod nas vrlo vjerojatno niti nema. A jednako je i s Rumunjskom i Jugoslavijom. Naš sugovornik kaže da je vjerojatnije da SAD, koji je uz Izrael ostao usamljen u ovakvim akcijama i čijim se zahtjevima za imunitet od progona za ratne zločine žestoko protivi cijela međunarodna zajednica, na ovaj način traži saveznike, pa bila to i SR Jugoslavija.
Saša VEJNOVIĆ