Vjesnik: 26. 08. 2002.
Ukidaju li se istražni suci?
Ministarstvo pravosuđa predvidjelo je da će za istrage biti mjerodavni isključivo državni odvjetnici/ Suci će u istrazi odlučivati jedino o slobodama i pravima okrivljenika/ Uvest će se mogućnost nagodbe o kazni/ Donijet će se nove odredbe o pritvoru kao i o oduzimanju imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom
ZAGREB, 25. kolovoza - Izmjene Zakona o kaznenom postupku (ZKP) koje priprema Ministarstvo pravosuđa, doznaje se, radikalne su.
Glavna novost je da suci više neće voditi istragu, nego će taj dio kaznenog postupka u potpunosti preuzeti državni odvjetnici. Time će državni odvjetnici dobiti znatno jače ovlasti, pa tako u materijalima Ministarstva pravosuđa stoji da »tužitelj nužno mora postati operativno tijelo«. Državni odvjetnici tako će imati na raspolaganju istražne jedinice, ali se ne precizira o čemu je riječ. No, navodi se da će državni odvjetnik imati »ovlasti nadzora i obvezujućih naloga nad istražnim jedinicama«. Tužitelj vlastitim istraživanjem priprema optuženje i snosi rizik neuspjeha na sudu.
Sucima pak preostaje kontrola vođenja postupka. Oduzimanjem istrage sucima, njihova uloga iscrpljuje se u odlučivanju o pravima i slobodama osoba protiv kojih se vodi postupak.
U Ministarstvu ističu da je oduzimanje istrage sucima, prevladavajući trend u europskom zakonodavstvu. Osim Hrvatske, istrage vode suci još samo u zemljama bivše Jugoslavije (Sloveniji, Federaciji BiH, Makedoniji i SRJ), dok su u tranzicijskim zemljama Albaniji, Bugarskoj, Češkoj, Madžarskoj i Slovačkoj, suci izuzeti iz tog dijela postupka. U Ministarstvu napominju da ni Nacrt sustava kaznenog prava Corpus iuris ekspertnog tima EU-a nije predvidio istražnog suca.
Stvaranje drukčijih odnosa između sudaca, državnih odvjetnika, a time i policije (tužitelji će morati blisko surađivati s policijom), izazvat će lančanu reakciju u našem zakonodavstvu. Tako će se mijenjati odredbe o pritvoru, odnosno o uhićenju i zadržavanju okrivljenika. Nadalje, predviđa se mogućnost nagodbe o kazni.
Uvest će se i nove odredbe o pravu na žalbu i druge pravne lijekove, kao i o postupcima prema osobama s duševnim smetnjama koje počine djelo s obilježjem kaznenog djela. Donijet će se i nove odredbe o oduzimanju imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom. Također, teret dokazivanja kod kaznenih djela gdje je ostvarena imovinska korist, prebacit će se na osumnjičenika.
Da bi se provele sve ove promjene, morat će se promijeniti zakoni o državnom odvjetništvu, o policiji, te o sudovima, zaključuju u Ministarstvu. Promjene će iziskivati i novac za kadrovsko ekipiranje, opremu i prostor Državnog odvjetništva.
Biljana Bašić