Novi list: 26. 08. 2002.

SUĐENJE GOSPIĆKOJ SKUPINI ZA RATNI ZLOČIN

DANAS SVJEDOČI JOSIP PERKOVIĆ, POMOĆNIK MINISTRA GOJKA ŠUŠKA

Policija privodi najmoćnijeg čovjeka tajnih službi?

Perković se nije odazvao na nekoliko poziva, pa je beskompromisna sutkinja Ika Šarić naredila i dovođenje u pratnji policije ako se to ne bude moglo drukčije organizirati

Piše: Ico MIKULIČIĆ

RIJEKA – Saslušanje svjedoka na suđenju za ratne zločine u Gospiću, u ponedjeljak bi moglo donijeti jednu rijetkost – ako se sâm ne pojavi na suđenju, u pratnji policije bit će doveden Josip Perković, čovjek za kojeg mnogi tvrde da je bio najmoćniji čovjek tajnih službi na koncu raspada Jugoslavije i u stvaranju prvih tajnih službi Hrvatske. U ovom procesu je dosta spominjan kao pomoćnik ministra Šuška i prvi čovjek vojne tajne službe SIS. Dosad se nije odazvao na nekoliko poziva, pa je beskompromisna sutkinja Ika Šarić naredila i dovođenje u pratnji policije ako se to ne bude moglo drukčije organizirati. Za isti dan je takvo dovođenje naređeno i za jednu svjedokinju iz kruga rodbine žrtava, koja se također nije odazvala na više dosadašnjih poziva. Za ovaj tjedan pozvano je četrnaest svjedoka, među kojima su i Norčev prijatelj i ratni kolega Miro Laco kojeg je generalova obrana nedavno predložila za svjedoka. Pozvan je i svjedok Kujundžić kojeg je predložila Oreškovićev obrana.

Ovoga i početkom idućeg tjedna saslušat će se i posljednji svjedoci optužbe pa je sutkinja već dva puta zatražila da obrana predloži svjedoke, ako ih još ima. Predstoji još i saslušanje svjedoka u Njemačkoj i Srbiji, a iz Beograda je javljeno da su saslušanja svjedoka u tom gradu zakazana od 23. do 27. rujna. U Srbiji će se saslušati uglavnom rodbina žrtava koja se tamo preselila i nije mogla doći na suđenje u Rijeku, a opravdava to ili ekonomskim razlozima ili još uvijek prisutnim strahom.

Zasad se ne zna kad će biti saslušanje u Njemačkoj gdje trebaju biti saslušani takozvani haški svjedoci Zdenko Bando i jedan od ratnih zapovjednika vojne policije u Gospiću, navodno smijenjen jer nije htio izvršavati zapovjedi zbog kojih se sada sudi, zatim Zdenko Ropac i Tomislav Orešković koji su se kasnije pridružili Milanu Levaru u istrazi događaja u Gospiću. Svi oni su navodno zbog straha za život pobjegli u inozemstvo. Levar je ostao i na kraju je ubijen, a njegov ubojica ni do danas nije poznat.

Saslušanje svjedoka u Beogradu sud ocjenjuje potrebnim jer oni dosad uopće nisu saslušani. Drugi navodni razlog je i činjenica da su ti svjedoci davali dosta iskaza. Koliko je poznato ti su iskazi neujednačeni, posebice o ulozi nekih od optuženika, pa je nužno čuti pred sucem što je prava istina.

Po onom što smo dosad čitali, izjave nekih svjedoka dane raznim novinama i na raznim tijelima, zaista se razlikuju kad je riječ o ulozi Norca, kojega u nekim slučajevima svjedoci spominju kao čovjeka koji je sudjelovao u odvođenjima, a u drugoj izjavi svjedoci to ne spominju, naravno sudu. Braniteljima i tužitelju je važno to raščistiti i obaviti saslušanja. Iako bi se u nekom jednostavnijem slučaju to o prepustilo pravosuđu zemlje u kojoj su svjedoci.

Posebna pravila saslušanja

Saslušanja u stranim zemljama obavljaju njihovi suci, a njima mogu prisustvovati i suci iz Hrvatske te tužitelj i branitelji optuženika. Koliko znamo sutkinja Šarić namjerava prisustvovati tim iskazima, jedino je moguće da ne ide na jednu stranu ako obje budu zakazane u isto vrijeme. Saznajemo da bi u takvom slučaju sutkinja izabrala Njemačku, jer su joj ti svjedoci važniji.

To nije javno suđenje kao ovo u Rijeci, već je faza saslušanja, a obavlja se slično našoj istrazi – bez prisustva javnosti. Naši suci su na tom saslušanju neka vrsta gostiju, a ovisno o zakonodavstvima zemlja u nekim je dozvoljeno da pitanja postavljaju i naši suci, dok se u nekim ta pitanja mogu postavljati samo preko domaćeg suca. Inače domaćem sucu se dostavljaju pitanja koja zanimaju sud koji vodi postupak, u ovom slučaju – riječki, pa po tom predlošku tamošnji sudac ispituje. Tužitelj i odvjetnici imaju pravo postavljati pitanja svjedocima. Teoretski, čak bi i optuženici mogli prisustvovati tim saslušanjima, ali budući da se ovdje za većinu radi o pritvoru i teškom djelu, ocijenjeno je da nema takvih mogućnosti.