Slobodna Dalmacija: 28. 08. 2002.
HRVATSKA UMIRE - POSLJEDNJI ŠOKANTNI PODACI O DEMOGRAFSKOM PADU
Lani rođeno 2753 djece manje nego godinu prije
Pad u postocima iznosi šokantnih 6,3 posto. Bitno je i to da je stopa lan
i bila negativna, iznosila je - 1,9 posto, odnosno broj umrlih premašio je broj rođenih za čak 8559!ZAGREB - Hrvatska je u 2001. godini u odnosu na prethodnu godinu zabilježila pad broja živorođene djece za 6,3 posto, odnosno broj živorođene djece iznosio je 40.993 ili 2753 manje nego u prethodnoj godini. Stopa prirodnog prirasta u prošloj je godini, kao uostalom i u većini prethodnih godina, bila negativna, i iznosila je -1,9, odnosno broj umrlih osoba (49.552) premašio je broj živorođenih za 8559.
Te podatke objavio je Državni zavod za statistiku, a oni jasno potvrđuju ono na što demografi upozoravaju dugi niz godina - negativni demografski trendovi i depopulacija naša su stvarnost. Dapače, kako ističe demograf sa zagrebačkoga Ekonomskog fakulteta prof. dr. Anđelko Akrap, ti će se problemi u godinama koje su pred nama još više produbljivati, budući da sve malobrojniji naraštaji ulaze u fertilno razdoblje.
Dodajmo da su već podaci za 2000. godinu pokazivali najmanji broj živorođenih u nas u proteklih 200 godina, a iz podataka za prošlu godinu razvidno je da je stanje još poraznije!
Što se tiče županija, u 2001. godini jedino su Zadarska, Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska i Međimurska županija zabilježile (neznatan) pozitivan prirodni prirast. Pritom treba istaknuti da je on najviši u Zadarskoj županiji, gdje je iznosio 1,0, odnosno, prema vitalnom indeksu, najjednostavnije rečeno, na stotinu umrlih bilo je 110 živorođenih osoba. Potom, s nešto manjim omjerima, slijede preostale tri "pozitivne" žu
panije.Svih ostalih 16 županija i grad Zagreb bilježe demografski minus, s tim da je stanje i nadalje najteže u Ličko-senjskoj županiji, ali i, primjerice, Krapinsko-zagorskoj ili Šibensko-kninskoj. Prema istim podacima, negativan prirodni prirast ima 407 gradova i općina u Hrvatskoj te grad Zagreb, nulti prirodni prirast bilježi njih 14, a pozitivan 125 gradova i općina. Pritom treba ponoviti da je, kada se govori o pozitivnom prirastu, uglavnom riječ o manjim gradovima, selima ili naseljima, koji 'podiž
u' demografsku sliku određenoga grada ili općine u čijemu su sastavu.Primjerice, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje je prošle godine broj živorođenih premašio broj umrlih za 430 (živorođeno 4805, umrlih 4375), nešto značajniji prirodni prirast mjere gradovi Imotski (10,3) i Solin (6,3). No, vjerojatnije je da je prirodni prirast veći u naseljima oko, primjerice, Imotskog, nego u samome gradu. Grad Split, pak, bilježi neznatan prirodni prirast od 0,7 posto, a Zadar od 1,6, dok su "negativni" Šibenik s -
0,5 te Dubrovnik s -0,2 posto.Marijana CVRTILA
SVE JE VIŠE RASTAVA
U Hrvatskoj je prošle godine sklopljeno 22.076 brakova, što je nešto više nego u prethodnoj godini (22.017). Međutim, broj rastavljenih brakova se u 2001. godini povećao, odnosno prošle su godine zabilježene 4673 rastave braka (od čega tri poništena), dok je u 2000. godini broj rastavljenih brakova iznosio 4419.
NESTAJU NAM ŠKOJI...
Izrazito nepovoljna demografska slika nastavlja se i na otocima. Tako je, primjerice, u "pozitivnoj" Splitsko-dalmatinskoj županiji općina Šolta u prošloj godini imala samo sedam živorođenih, naspram 42 umrle osobe. Prošle je godine u gradu Visu umrlih osoba bilo 42, a živorođenih devet. Ili, pak, u gradu Komiži gdje je umrlo 37 osoba, dok je živorođenih bilo 13. Minuse, kao što je navedeno, bilježe sve općine i gradovi u Šibensko-kninskoj županiji (Knin je oko nule). I u Dubrovačko-neretvanskoj županiji otočne su općine i gradovi uglavnom u "minusu".