Vjesnik: 13. 09. 2002.
Nalazi HNB-a
potvrđuju gubitak Riječke banke od 98 milijuna dolaraU 1998. i 1999. godini utvrđeni gubici u iznosu 23 milijuna dolara / Glavni diler Eduard Nodilo kršeći limite trgovanja na deviznim transakcijama gubio je, ali i zarađivao milijune dolara / Vodstvo HNB-a upozorava da središnja banka nije istražni organ
ZAGREB, 12. rujna – Hrvatska narodna banka utvrdila je da je u 1998. i 1999. godini Riječka banka ostvarila gubitak u deviznom poslovanju u iznosu 23 milijuna dolara.
Djelatnici središnje banke rekonstruirali su sve transakcije u razdoblju od 1998. do sredine 2000. godine i o tome izvijestili Državno odvjetništvo. U središnjoj banci se nadaju da će do kraja godine završiti rekonstrukciju poslovanja Riječke banke na deviznom tržištu, kada će i zapisnik o nadzoru poslovanja u cijelosti prezentirati javnosti. Utvrdi li se da ima osnova za pokretanje prekršajnih postupaka, u skladu sa svojim ovlastima HNB će tada to i učiniti.
Svi dosadašnji preliminarni nalazi nadzornih službi HNB-a, a u Riječkoj banci njezine poslovne knjige analizira četvero djelatnika središnje banke kojima pomaže još toliko djelatnika Riječke banke, potvrđuju prvotne procjene gubitaka u iznosu od 98 milijuna dolara, kao i načina na koji je on nastao i knjigovodstveno bio prikrivan.
Vodstvo Hrvatske narodne banke ogorčeno je psihozom koja se stvara oko Riječke banke i pokušajem da se sav teret dokazivanja prevali na središnju banku.
Uloga HNB-a, kažu prvaci središnje banke, nije da bude istražni organ, da sastavlja optužnicu i prikuplja dokaze protiv osumnjičenih u slučaju Riječke banke. To je posao pravosudnih organa.
Djelatnici HNB-a surađuju s Državnim odvjetništvom, MUP-om i sudskim vještakom, koji međutim svoje nalaze temelje na nalazima HNB-a i de facto čekaju da središnja banka dovrši posao, pa primjerice tako ispada da sudski vještak vještači HNB-ovo izvješće o nadzoru poslovanja u Riječkoj banci, a ne poslovanje Riječke banke. Iako su iz središnje banke ponudili MUP-u da njihovi djelatnici radi edukacije zajedno sa središnjim bankarima obave kontrolu poslovanja, tek posljednjih nekoliko dana u Riječkoj banci stalno boravi jedan djelatnik MUP-a.
To znači da neke institucije nisu u stanju obaviti svoj dio posla, a da je drugima jednostavnije čekati da im HNB servira elemente za optužnicu.
Rekonstrukciju događaja, odnosno detaljnu analizu zbivanja u Riječkoj banci HNB obavlja u prvom redu zbog samog bankarskog sustava, kako se ne bi stvorio dojam da se nešto želi zataškati.
Mladen Mirko Tepuš, vođa HNB-ova nadzorne ekipe u Riječkoj banci, detaljnije je pojasnio dosadašnji tijek kontrole dijela deviznog poslovanja u Riječkoj banci. Prema njegovim riječima, utvrđeno je da gubitak u 1998. i 1999. iznosi 23 milijuna dolara, a da 75 milijuna dolara otpada na 2000. i dio 2001. godine.
Tepuš ističe da zasad definitivno u Riječkoj banci nije utvrđeno ništa što bi imalo obilježja klasične pronevjere. Radi se, naime, uglavnom o čistim špekulativnim FX arbitražama, odnosno o kupovanju deviza radi njihove daljnje prodaje, a gubici su nastajali uglavnom
zbog tečajnih razlika. Dakle, transakcije su bile legalne, ali špekulativnoga karaktera.U deviznom poslovanju Riječke banke bilo je iznimno puno neprijavljenih deviznih transakcija (FX arbitraža), koje treba provjeravati, kao i enormnog prekoračivanja lim
ita trgovanja.Iako je, primjerice, glavni diler Eduard Nodilo imao dnevni limit trgovanja 10 milijuna dolara, obavljao je i transakcije u iznosu od 80 milijuna dolara i 100 milijuna eura.
Primjerice, u 1998. godini evidentirano je 3086 FX arbitraža, a utvrđene su još 93 neevidentirane transakcije. U 1999. godini evidentirane su 1922 transakcije, a naknadno je utvrđeno još 1837 arbitraža. U 2000. godini zabilježeno je 1800 transakcija, a u prvom polugodištu evidentirano je nekoliko stotina neprijavljenih t
ransakcija.Na neprijavljenim transakcijama, koje su djelatnici HNB-a naknadno rekonstruirali, u 1998. godini, primjerice, zarađeno je 11,7 milijuna dolara, a izgubljeno 19,7 milijuna dolara. U 1999. godini neto gubitak na neprijavljenim transakcijama iznosi 8,3 milijuna dolara – zarađeno je 9,2 milijuna dolara, a izgubljeno 17,6 milijuna dolara.
To pokazuje da je, kako je vrijeme odmicalo, bilo sve više neprijavljenih transakcija i sve više gubitaka.
U HNB-u, nadalje, ne isključuju mogućnost angažmana inozemnih forenzičara, ako se kasnije za to ukaže potreba. Stručnjaci HNB-a, ocjenjuju u HNB-u, zasad dobro rade svoj posao.
Stručnjaci HNB-a analizirali su i odnos bivšeg vlasnika Riječke banke – Bayerische Landesbanka, u proteklom razdoblju. Riječka banka i BLB trgovale su međusobno iznimno malo. BLB je u praksi, međutim, malo toga učinio kako bi unaprijedio poslovanje u Riječkoj banci, iako su predstavnici BLB-a u više navrata u nju dolazili, a nekoliko dana je čak i diler BLB-a mijenjao Nodila nakon njegova
infarkta.Guverner Željko Rohatinski izjavio da u HNB-u ne raspolažu nikakvim informacijama u vezi medijskih napisa o navodnom proširivanju istrage o odgovornosti i u HNB-u, ali da svakako podržavaju istragu koja će utvrditi što se stvarno zbivalo i tko za
to snosi odgovornost.Darko Markušić