Novi list: 01. 10. 2002.
HAŠKI SUD ODBACUJE VLADINO NA
STOJANJE DA PODNESE ŽALBU NA NALOG ZA UHIĆENJE I PREDAJU GENERALA BOBETKAHartmann: Vladin zahtjev nema smisla
Vlada zahtjev poslala na pogrešnome jeziku: hrvatskom, umjesto službenoga engleskog ili francuskog. Landale: Obveze Hrvatske su jasne
ZAGREB – Vlada je pogriješila: zahtjev za žalbom na uhidbeni nalog protiv generala Bobetka uputila je na hrvatskome, umjesto na francuskom ili engleskom, koji su službeni jezici Haškoga suda, pa se zahtjev neće razmatrati prije nego što u Haag stigne prihvatljiva verzija. Ipak, kad i stigne, pitanje je hoće li zahtjev imati ikakva učinka jer u Haagu daju naslutiti da Vladin zahtjev – nema smisla.
»Taj zahtjev nema smisla«, izjavila je, naime, jučer za naš list glasnogovornica tužiteljstva Haškoga suda Florance Hartmann kada smo je zamolili da potvrdi je li sud primio zahtjev za podnošenjem interlokutorne žalbe, koji mu je Vlada uputila u petak.
»Ne mogu potvrditi je li Vladin dokument stigao u sud. Međutim, ako je taj zahtjev dobro interpretiran u novinama, tada on nema smisla i sud ga vjerojatno neće ni razmatrati. Zakon je zakon – general Bobetko je optužen i on mora biti prebačen u Haag«, izjavila je Hartmann.
Nedvosmislenu tvrdnju glasnogovornice tužiteljstva potvrdio je i glasnogovornik suda Jim Landale. »Da. Jasne su obveze Hrvatske prema Haškome sudu. General Bobetko je optužen i mora biti izručen sudu«, kratko je kazao Landale.
Ipak, potvrdio je da je Vladin zahtjev za žalbom stigao u Haag. »Hoće li biti razmotren, ne mogu reći jer pravila suda nalažu da službeni dokumenti moraju biti napisani na jednome od službenih jezika suda, a to su engleski ili francuski. Vlada je zahtjev poslala na hrvatskome, pa sada čekamo prijevod«, kazao je Landale, ne želeći dodatno pojašnjavati buduće postupke suda prema Vladinoj inicijativi.
Opširnija je bila Hartmann: stav je Haškoga suda, podsjetila je, da se o slučaju Bobetko može raspravljati tek kada optuženik bude priveden. »General Bobetko za Haški je sud bjegunac i o njegovu se statusu sada naprosto ne raspravlja. Tek kada optuženik stupi pred sud, može otpočeti proces osporavanja optužnice. To, dakle, može samo optuženik i njegova obrana, a ne netko tko nije stranka u postupku, pa ni država«, kazala je Hartmann.
»Primio sud zahtjev ili ne – zakon je zakon. Mogli bismo čekati cijeli dan da taj dokument stigne u sud, ali to ne bi imalo veze sa zakonom, niti bi išta promijenilo. Kada bi sud uvažavao takve zahtjeve, svatko bi mogao osporavati naše optužnice i rušiti ih i prije nego što suđenje počne. Time bi svako pravosuđe ispalo apsurdno«, nedvosmisleno je kazala Hartmann.
Video suđenje može se predložiti kad proces počne
»Naravno da se mogu postaviti razni prijedlozi, ali o njima se može raspravljati tek kada proces počne«, odgovorila je Hartmann na molbu da komentira prijedloge prema kojima bi se suđenje generalu Bobetku moglo održati video vezom Zagreba i Haaga – u tom slučaju general ne bi morao biti uhićen, nego bi ostao u svome domu.
»Ali o tome se, kao ni o čemu drugome, nije razgovaralo. Ne može se raspravljati na prazno. Proces generalu mora započeti i tek se tada može razgovarati. U ovome trenutku general je za nas bjegunac i sud čeka njegovo izručenje«, kazala je Hartmann.
Boris PAVELIĆ