Vjesnik: 03. 10. 2002.
Hoće li MMF opet zalediti odnose s Hrvatskom
VIKTOR VRESNIK
To što nas ovih dana u Washingtonu nitko iz Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke nije službeno pitao ništa o Bobetku i hrvatskim odnosima sa Sudom u Haagu ni u kojem slučaju ne znači da se mi s tim pitanjem nećemo morati vrlo skoro suočiti, rekao je potpredsjednik Vlade Slavko Linić u utorak u Washingtonu.
Linić Vladi i Hrvatskoj predviđa još desetak dana time outa, nakon čega će se - ne riješi li dotad »Bobetkovo pitanje« - morati suočiti sa za nju nepovoljnim reakcijama međunarodnih institucija.
Što to znači?
Prije svega to da ni MMF-u ni Svjetskoj banci nije ni posao da s Hrvatima razgovaraju o Haagu. Riječ je o financijskim institucijama koje će postavljati financijska pitanja i zahtjeve unutar okvira ponajprije državnih financija. Tako je bilo ovih dana u Washingtonu, tako će biti i u Zagrebu kad 24. listopada Hans Flickenschild na čelu Misije MMF-a za Hrvatsku još jednom zakuca na vrata ministru financija Mati Crkvencu i guverneru HNB-a Željku Rohatinskom.
Sjetimo li se, međutim, još jednom 1997., kad je Hrvatska - iako bez ikakvih službenih sankcija - provela neugodne dane smrzavajući se na ledu međunarodne političke i financijske zajednice, brzo ćemo shvatiti da se neke stvari mogu ponoviti i bez prethodnih razgovora.
I MMF i Svjetska banka sasvim će sigurno i ovaj put »uspješno privesti kraju« pregovore s Hrvatskom. Financijski pokazatelji su uglavnom zadovoljavajući i za takav sporazum nema prepreka.
Potpuno druga priča počinje odluči li nas međunarodna zajednica putem Ujedinjenih naroda još jednom staviti na led. Vrlo jednostavno će tad netko iz odbora direktora Fonda i Banke zaustaviti već odobreni proces. I vjerojatno ćemo prilično dugo čekati na njegovo odleđivanje.
To, međutim, nije predmet razgovora Vlade i MMF-a nego moguća posljedica pritiska međunarodne politike »velikih« na odluke Banke i Fonda. Odluci svojih najjačih dioničara ni ove se institucije ne mogu suprotstaviti.
Linićevih »desetak dana« mogu zato biti vrlo značajno razdoblje za Hrvatsku.