Slobodna Dalmacija: 10. 10. 2002.

DOKUMENTI ŠTO OTKRIVA POPIS PRIČUVNOG SASTAVA ŠIBENSKOG SZUP-a I NALAZ FINANCIJSKE POLICIJE IZ 1996.

Djelatnik SZUP-a Ante Markov servirao "Slanicu" Dodderu

Koristeći status pričuvnog djelatnika SZUP-a sredinom 90-ih, kandidat za predsjednika HFP-a Ante Markov sudjelovao je u krajnje sumnjivoj pretvorbi "Slanice" iz Murtera od koje je primao naknadu. Svi nalazi o toj pretvorbi godinama su bili poznati tadašnjem županijskom državnom odvjetniku Željku Žganjeru

Nesporno prvo ime hrvatske političke scene proteklog tjedna je Ante Markov, nesuđeni predsjednik HFP-a. Nakon u javnosti iznesenih sumnji u štetnost ugovora koje je Markov u svojstvu glavnog direktora ACI-ja potpisao sa slovenskim "Elanom" i, navodnog, primanja mita u obliku "Elanove" jedrilice, te nakon intervjua "Slobodnoj Dalmaciji" u kojem je iznio svoje poglede na daljnju privatizaciju i restauraciju državnoga kapitalizma u Hrvatskoj, Vladina koordinacija nije prihvatila kandidaturu HSS-ova saborskog zastupnika, a Vlada ga je proteklog tjedna odbila imenovati čelnim čovjekom Hrvatskoga fonda za privatizaciju.

Čuvar kuće Smiljana Reljića

Markov je priprijetio iz svih oružja, optužujući Ministarstvo unutrašnjih poslova i dijelove Vlade za pljačku državne imovine. "Ne dobije li HSS Fond za privatizaciju, ugrožena je koalicija", prijetio je član saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost. Istovremeno, dok Markov pokušava na čelo HFP postaviti pouzdanog Petra Čavlovića, savjetnika u JANAF-u, ponovno na dnevni red dolaze dvije međusobno povezane afere - "Paška rebra" i "Slanica", u kojima je prema saznanjima Županijskog državnog odvjetništva u Zadru i Šibeniku, Ante Markov duboko upleten. Dok Markov upozorava kako bi se moglo dogoditi da ACI netko, umjesto za 300 milijuna eura, preuzme za manje od 10 milijuna eura, iz MUP-a se saznalo kako će PU primorsko-goranska napokon i na inzistiranje USKOK-a obraditi još u srpnju podnesenu kaznenu prijavu zbog nepravilnosti u gospodarskom poslovanju. Kaznenu prijavu podnio je protiv Markova predsjednik Uprave ACI-ja Duško Mrduljaš.

I nakon svega redakciji "Slobodne Dalmacije" stižu dokazi i saznanja da je od 1994. godine Ante Markov bio pričuvni djelatnik SUZUP-a, ispostave Šibenik i stoga bio na platnom popisu MUP-a. Ante Markov je djelatnikom SUZUP-a postao na poticaj svoga dobrog prijatelja Smiljana Reljića, dugogodišnjeg šefa SUZUP-a. Smiljan Reljić je u nekoliko navrata tih godina diplomiranog ekonomista Antu Markova, zaposlenog u poduzeću "Kornatexpres" u Murteru, kako to izravno piše u popisu pričuvnog sastava MUP-a RH SUZUP-a Ispostave Šibenik, predstavljao kao čuvara svoje kuće u Murteru i osobu od najvećeg povjerenja u sukobu koji je Reljić imao sa SIS-om i ljudima odanim tadašnjem ministru obrane Gojku Šušku. Očito dokument koji je 1994. godine iz Ureda za obranu Šibenik upućen Ministarstvu obrane RH uznemirio je Markova, pa je upravo iz toga razloga većina njegovih optužbi za pljačku državne imovine usmjerena prema MUP-u i ministru Šimi Lučinu koji zasigurno dokument SZUP-ove ispostave Šibenik ima u svom arhivu. Dakle, popis pričuvnog sastava SUZUP-a ispostave Šibenik, "sukladno usmenom dogovoru rukovoditelja Ispostave SZUP-a g. Tomislava Jukića i g. Josipa Čulara iz Ureda za obranu Šibenika", dostavljen je MORH-u s molbom da "sukladno s vašom nadležnošću regulirate status narečenih". Slijedi popis novih pričuvnih djelatnika SUZUP-a i to: Ive Antunca, ekonomista zaposlenog u Fondu mirovinskog i invalidskog osiguranja, Mirka Cvitana, dipl. ing. elektrotehnike uposlenog u tvrtki "Burza", Branka Gulina, električara, privatnog obrtnika, Mladena Klarića, poznatog šibenskog odvjetnika, Mladena Kneževića. dipl. pravnika uposlenog u RO "Izgradnja", Joška Šarića, električara uposlenog u HEP-u, Frane Bumbaka, umirovljenika, Nikole Vukošića, umirovljenog načelnika šibenske policije, Nikole Petkovića, vlasnika privatne tvrtke "Pepiturs", te Ive Ante Markova, rođenog 22. travnja 1959. godine u Šibeniku, Hrvata, državljanina RH, VSS, dipl. ekonomista, uposlenog u poduzeću "Kornatexpres" Murter, s prebivalištem u Murteru, Šibenska 30".

Pričuvni djelatnik SUZUP-a Ante Markov, dakako, koristio je svoj status i stvarne ili pretpostavljene ingerencije. Posebice u slučaju pretvorbe hotelsko-turističko-ugostiteljskog poduzeća "Slanica" d.d. u Murteru. Pod više negoli sumnjivim okolnostima izvršena je pretvorba u kojoj je većinskim vlasnikom "Slanice" postao Željko Dodder i njegova tvrtke "Eurošped" iz Zagreba. Najsumnjiviji dio operacije bio je "Eurošpedov" otkup dionica malih dioničara, tijekom koje je Markov bio glavni Dodderov čovjek. Financijska policija u Šibeniku 9. travnja 1996. godine upućuje Centralnoj službi Financijske policije u Zagrebu izvješće o obavljenoj kontroli "Slanice" d.d. Murter. U izvješću koje je potpisao načelnik šibenske postaje Financijske policije Ivan Lucić, a sastavili inspektori Milena Ninić i Ratko Ležaja, "kontrolom je utvrđeno da je ’Eurošped’stekao dionice otkupom dionica kupljenih s popustom od malih dioničara, po ugovoru za prijenos dionica kupljenih na obročnu otplatu". Financijska policija jasno ukazuje na mogućnost da je do otkupa dionicama same tvrtke došlo iz kredita odobranih "Slanici", a ne Dodderovim novcem.

Novcem "Slanice" kupljena - "Slanica"

Dodder je poznat iz afere "Paška rebra" u kojoj je od grada Paga dobio zemljište za izgradnju turističkih apartmana, a 5,4 milijuna maraka nikada nije platio. "Hrvatska banka Mostar" odobrila je "Jadranskoj banci" Šibenik kredit od 3,7 milijuna kuna, "Jadranska banka" je odobrila "Slanici" kredit od 2 milijuna kuna, a istog dana kada su "Slanici" doznačena sredstva po kreditu, "Slanica" 1,9 milijuna kuna u dva navrata doznačava "Eurošpedu". Financijska policija zaključuje da "se iz navedenog vidi da su za otkup dionica ’Slanice’ korištena sredstva ’Slanice’ Murter što je suprotno odredbama čl. 8 stav 2. Zakona o pretvorbi". Usto, Financijska postaja Šibenik ističe "u svezi sa utvrđenim nezakonitostima kod pretvorbe, mišljenja smo da bi Financijska policija trebala dostaviti zapisnik o kontroli HFP s prijedlogom za poništenje pretvorbe". Do poništenja pretvorbe "Slanice" nikada nije došlo. Kaznena prijava u ovom slučaju dugo je stajala u stolu šibenskog županijskog državnog odvjetnika Željka Žganjera koji je, očito, poslušao savjet Smiljana Reljića. Reljić je u ovom predmetu htio pogodovati Dodderu i svojem osobnom prijatelju Anti Markovu.

U dijelu izvješća Financijske policije koje se odnosi na isplate vanjskim suradnicima "Slanice", kaže se: "U tijeku 1995. i u razdoblju 1. 1. do 20. 2. 1996. isplaćeno je Anti Markovu po putnim računima iznos od 19.272,00 kune." U istom razdoblju nekadašnjem načelniku šibenske policije Nikoli Vukošiću, po putnim nalozima je isplaćeno 7.190,00 kuna. I Vukošić je nakon umirovljenja, navodno, bio na popisu pričuvnih djelatnika SUZUP-a kao i Markov. Što više, "Slanica" je u listopadu 1995. s Vukošićem sklopila ugovor kojim je on postao izvršni direktor te tvrtke. Iz izvješća Financijske policije se vidi da je Ante Markov priznao kako tada nije bio u radnom odnosu sa "Slanicom", već "da se nalazi u radnom odnosu s jednim od poduzeća iz grupacije ’Eurošped’", dakle, Markov priznaje da je i Dodderov zaposlenik. Poznato je da se tadašnja SUZUP-ova šibenska garnitura, među kojima su Reljić, Markov, Vukošić, često sastajala kod dr. Borisa Zmijanovića, autora čuvenog pisma predsjedniku Tuđamnu, i da je upravo ta grupacija izravan utjecaj imala i na tadašnjeg državnog odvjetnika Željka Žganjera. Tek 2001. godine nakon dvije kaznene prijave otvorena je istraga na Željkom Dodderom zbog prebacivanja 1,9 milijuna kuna iz "Slanice" na račun "Eurošpeda" Beč.

Osobni kandidat - Petar Čavlović

Znakovito je da je nakon neuspjeha u izboru za predsjednika HFP-a Ante Markov odlučio po svaku cijenu na to mjesto instalirati svoga osobnog kandidata, člana HSS Petra Čavlovića, koji je u javnosti predstavljen kao savjetnik Uprave u JANAF-u. Međutim, Čavlović, koji je sve do izbora 2000. godine bio član HDZ-a, nije savjetnik Uprave, nego savjetnik u Pravnoj službi JANAF-a. I za Čavlovića se vežu afere i to u Ini u kojoj je sredinom 1998. godine napustio mjesto izvršnog direktora za preradu nafte i trgovinu. Čavlović je iz Ine otišao nakon što se 1998. godine otkrila njegova, navodna, umiješanost u potpisivanje ugovora za nabavu opreme za Inine benzinske tvrtke bez raspisanog natječaja, u vrijednosti tri milijuna maraka. Kada je Davor Štern otkrio da su ugovori potpisani bez raspisanog natječaja, Čavlović je dobio zadatak da raspiše natječaje, prilagodi ih potpisanim ugovorima i tiho, bez skandala ode iz Ine. Kako su se vrijednost posla i ugovorene svote razlikovale za 1 milijun maraka, postoji opravdana sumnja da je netko iz toga posla izvukao znatnu materijalnu korist. Ako je izgledno da je Čavlović novi predsjednik HFP-a, protiv kojega su, navodno, podnesene i dvije kaznene prijave, onda je doista jasno da za to mjesto koalicijska vlast i Račanova Vlada nemaju niti jedno pravo rješenje. Niti im je, čini se, to i važno.

Marijan PUNTARIĆ

Ante Markov: Ne komentiram izmišljotine i podmetanja

HSS-ov saborski zastupnik Ante Markov sasvim kratko nam je prokomentirao najnovije dovođenje njega u vezu s davnašnjom privatizacijom hotelskog poduzeća Slanica Murter. Preciznije rečeno, Markov je odbio bilo što komentirati.

— Ne mogu komentirati takve gnusne izmišljotine i podmetačine. Mislim da su one isključivo u funkciji svega što se trenutačno događa. Jednostavno, svatko tko o tome nešto zna zna i to da ja u tome nisam sudjelovao. Prema tome, ne želim komentirati te izmišljotine, a najbolje bi bilo onima koji o tome pišu da pitaju male dioničare je li ih itko i tko ih je tjerao da prodaju svoje dionice.

S. PAVIĆ