Slobodna Dalmacija: 12. 10. 2002.

DIPLOMATSKA TROJKA PREDALA OŠTAR DEMARŠ PREMIJERU RAČANU

Žestoki pritisak Europe zbog slučaja Bobetko

ZAGREB — Premijer Ivica Račan primio je u petak europsku trojicu na čelu sa šefom delegacije Europske komisije u Hrvatskoj veleposlanikom Jaquesom Wunenburgerom na njihov zahtjev. U delegaciji su bili i veleposlanik Grčke Dimitris Vidouris i zamjenik veleposlanika Italije Giovanni Davoli.

Predstavnici Europske unije uložili su premijeru Račanu demarš o suradnji Hrvatske s Haaškim sudom. Oni su Račanu potvrdili čvrsti stav EU-a i njezinu potporu radu Međunarodnog kaznenog suda u Haagu, te odlučnost međunarodne zajednice da se svi optuženi za ratni zločin privedu pravdi. Oni potiču Vladu na punu suradnju i nastavak poštovanja međunarodno preuzetih obveza i u slučaju optužnice protiv generala Bobetka. Istodobno su istaknuli da EU s velikom zabrinutošću prati rasprave koje se u Hrvatskoj vode oko slučaja generala Bobetka. Puna suradnja s Haaškim sudom važna je obveza svih zemalja regije, bez obzira na domaće zakonodavstvo, rekli su europski izaslanici Račanu, te naglasili da će o toj suradnji u velikoj mjeri ovisiti i približavanje Hrvatske Europskoj uniji.

Na ova vrlo ozbiljna upozorenja hrvatskoj Vladi koja idu prema sve većem pritisku premijer Račan uzvratio je poznatim stavovima Vlade o suradnji s Haaškim sudom i procesuiranju ratnih zločina. Ponovio im je da će Vlada i dalje surađivati s Haagom jer želi da se procesuiraju svi ratni zločinci bez obzira na to što je Domovinski rat bio obrambeni, a Hrvatska izvrgnuta agresiji. Hrvatski je premijer naglasio da i dosadašnja praksa suradnje Banskih dvora s Haaškim sudom potvrđuje spremnost na daljnju suradnju, da je ta suradnja dosad bila plodonosna.

Suradnja, prema Račanu, podrazumijeva operativni dogovor o modalitetu suradnje i rješavanje konkretnih problema. Također, podrazumijeva i legalno korištenje svih pravnih mogućnosti koje Vladi stoje na raspolaganju prema Statutu i Pravilniku Haaškog suda.

Račan je svoje sugovornike upozorio i na činjenicu da je Vlada uspjela takvim pristupom zadržati stabilnost koja je važna za Hrvatsku, ali i za cijelu regiju i EU, te ponovio da Vlada kojoj je on na čelu neće dovesti RH u sukob s međunarodnom zajednicom, niti u izolaciju. Izrazio je razumijevanje za zabrinutost i upozorenja EU-a i zaključio da od prijatelja očekuje i razumijevanje i pomoć u aktivnostima Vlade.

U atmosferi pojačanih pritisaka međunarodne zajednice na Hrvatsku za ostvarivanje pune suradnje s Haaškim sudom ministar vanjskih poslova Tonino Picula se nakon završetka sastanka s izaslanstvom EU-a u Banskim dvorima sastao s veleposlanicima akreditiranim u Hrvatskoj. Cilj sastanka na Zrinjevcu jest šire obrazloženje hrvatskih stajališta oko Haaga, odnosno slučaja Bobetko.

Žive aktivnosti vezane za slučaj Bobetko u Banskim dvorima nastavljene su sastankom s odvjetnicima generala Bobetka. Premijer Račan i predsjednik Savjeta za suradnju s Haaškim sudom potpredsjednik Goran Granić razgovarali su s Bosiljkom Mišetićem i Petrom Šalom oko daljnjih aktivnosti u ovom slučaju. Na istom sastanku Vladine dužnosnike o zdravstvenom stanju informirao je i liječnički tim generala Janka Bobetka.

Olga RAMLJAK