Slobodna Dalmacija: 13. 10. 2002.

Nova HEP-ova podvala

Igor CAKTAŠ

Nakon posljednje Vladine odluke koja je tobože odustala od prosječnog poskupljenja struje kućanstvima od 9 posto, ali u biti samo ublažila elektrošok, treba biti iskren i razuvjeriti sve one koji tvrde da se radi o još jednoj prijevari. S Vladinom odlukom u džepu HEP neće prevariti ni Vladu ni potrošače, radit će se o vrlo jasnom odnosu, koji se može zvati ucjenom i dovođenjem pred zid, a u kojemu će svi potrošači dobro znati tko im i zašto otima novac iz džepa. Snage u odnosima između Vlade i monopolista HEP-a i HEP-a i potrošača postavljene su tako da potrošači nemaju mogućnost izbora dok im moćni dvojac izvlači kune iz novčarke. Vlada je donijela odluku, HEP će je provoditi, potrošači moraju platiti. Ako ne plate, HEP će im isključiti struju, tužiti ih sudu, koji će, ma kako bio spor, presuditi protiv njih, jer je jasno da neplaćanje struje znači isto kao kad se putnik u autobusu vozi bez vozne karte ili čovjek iziđe iz samoposluge s neplaćenom štrucom kruha.

HEP je prije posljednje Vladine odluke prevario i nju i potrošače, što se za razliku od stavova sindikalista i opozicijskih političara te potrošačkih udruga širom zemlje, po kojima su Vlada i HEP zajedno prevarili građane, može potkrijepiti konkretnim dokumentima. Kada je Vlada krajem kolovoza donijela odluku o prosječnom poskupljenju struje za kućanstva najviše do 9 posto, zadužila je HEP da je provede u djelo, a HEP je javnosti propustio objaviti bit promjene, iako je znao da će buletu posebno platiti oko 60 tisuća potrošača s trotarifnim brojilima i limitatorima. Državni zavod za statistiku potvrdio je koliko je HEP, koji je trebao obračunavati potrošnju pri izradi novih akontacijskih uplatnica, prekrdašio u odnosu na Vladinu odluku: od prosječnih do 9 posto prebacio je poskupljenje na 20,5 posto. Zbog nestručnosti unutar HEP-a i loše pripremljenog prijelaza na novi tarifni sustav HEP je izigrao Vladinu odluku o poskupljenju. Jasno je da se Vlada, iako ima papirnato pokriće, ne može ekskulpirati, jer je očito da je ishitrenom odlukom bez projekcije svih njezinih učinaka napravila sebi medvjeđu uslugu. Vlada je postavila i sigurno barem formalno nadzire menadžment HEP-a, pa je morala šutke otrpjeti pljuske koje su dolijetale sa svih strana, iako se svakako ne može isključiti, ali ni dokazati, teza o zajedničkoj raboti s državnim monopolistom na teret građana.

Posljednja je Vladina odluka jasno i legalizirano posezanje u džep, jer će kućanstva, sudeći po izračunima Društva "Potrošač", struju u prosjeku plaćati 16,2 posto skuplje, a ne 20,5 posto, koliko je poskupljenje po službenoj statistici iznosilo prije odluke. Poskupljenje je skresano samo za šačicu lipa, što je jasno ako se usporede cijene više i niže tarife prije i poslije Vladine odluke, ali bit problema jest u novom tarifnom sustavu koji ima čak 16 sati skuplje struje od po 71 lipu s PDV-om po kilovatsatu za potrošače s dvotarifnim brojilima. Kućanstva s dvotarifnim brojilima novi je tarifni sustav i dalje ostavio na Tantalovim mukama jer ionako neće moći znatnije uštedjeti trošeći struju u noćnoj jeftinijoj tarifi od po 37 lipa. Sama je Uprava HEP-a priznala da će "dvotarifnima" struja poskupjeti za 20 posto, a "jednotarifnima", koji će stalno plaćati 67 lipa, pojeftiniti do 15 posto, pa se statističkim spajanjem kupusa i mesa lako napravi "jeftina" sarma koju nitko neće jesti.