Novi list: 14. 10. 2002.
FLORANCE HARTMANN NAJAVLJUJE IZNOŠENJE SLUČAJA BOBETKO VIJEĆU SIGURNOSTI
Bobetkova ekipa čeka Račanovu ostavku
Vlada će danas vjerojatno odgovoriti na odbijenicu haškoga tužiteljstva, izjavio je pravni zastupnik Vlade Goran Mikuličić
ZAGREB – Nastavi li Hrvatska odbijati suradnju sa sudom, sumnjam da ju tužiteljica Carla del Ponte krajem listopada neće spomenuti pred Vijećem sigurnosti, izjavila je jučer za naš list glasnogovornica Haškoga suda Florance Hartmann.
– Ako se nesuradnja sa sudom nastavi, sumnjam da tužiteljica Carla del Ponte Hrvatsku neće spomenuti pred Vijećem sigurnosti u New Yorku, gdje će krajem mjeseca izvijestiti o radu suda, kazala nam je jučer Hartmann ne želeći precizirati u kakvu bi obliku tužiteljica mogla iznijeti svoju prijavu protiv Hrvatske, kao ni to hoće li protiv zemlje zatražiti ikakve sankcije.
Hartmann je potvrdila da je tužiteljica zatražila susret s predstavnicima Vlade za 23. listopada u Zagrebu, dodajući da Vlada još nije odgovorila. »To je redoviti susret u sklopu posjeta zemljama bivše Jugoslavije prije puta u New York, gdje će tužiteljica 28. ili 29. listopada izvijestiti o suradnji tih zemalja sa sudom. U Zagrebu će se vjerojatno razgovarati o mnogim temama. U svakom slučaju, neće biti riječi samo o generalu Bobetku, o kojemu se zapravo i nema o čemu razgovarati: zakon je zakon, i očekujemo pokretanje procedure za izručenje«, kazala je Hartmann. Ona je opovrgnula novinska nagađanja o »trgovini« Haškoga suda i Hrvatske oko generala Bobetka, nazvavši ih »neosnovanim spekulacijama«.
Za Haag je Bobetko bjegunac
Upitana ima li osnove u pretpostavkama da bi sud pristao na zahtjev obrane da general pred sudom prvi put nastupi videovezom, Hartmann je kazala kako se »to nikada nije radilo«, te ponovila kako »obrana ne može ništa zahtijevati kad postupak izručenja nije ni pokrenut«.
– Obrana i ne postoji, jer je Bobetko bjegunac, kaže Hartmann dodajući kako »nije Vlada, nego obrana, stranka u postupku«. »Ali, da bi obrana to postala, Vlada taj postupak mora pokrenuti, a ona to još nije učinila. Kad se to dogodi, obrana može tražiti i puštanje na slobodu, i ostale mogućnosti predviđene pravilima suda. Ali za sada ništa od toga nije moguće, jer je general Bobetko u bijegu od suda«.
Vlada, pak, nastavlja svoju pravnu bitku kako bi izbjegla izručenje generala Bobetka. Vjerojatno će, izjavio nam je jučer njezin pravni zastupnik Goran Mikuličić, replicirati haškome tužiteljstvu koje je 11. listopada ustvrdilo da Hrvatska ne može osporavati sudačku odluku o izdavanju uhidbenog naloga protiv generala Bobetka.
– Još nisam vidio integralni tekst odgovora tužiteljstva na hrvatsku žalbu, ali, sudeći po onome što sam pročitao u novinama, mogu zaključiti da će Hrvatska tužiteljstvu dostaviti repliku na njegove tvrdnje, kazao je Mikuličić precizirajući da će Vlada o replici vjerojatno odlučiti danas. »Hrvatska replika tužiteljstvu cijelu bi proceduru odlučivanja o žalbama vjerojatno produžila za barem dva tjedna«, dodao je Mikuličić, koji ocjenjuje kako Haški sud neuobičajeno brzo odlučuje o hrvatskim zahtjevima vezanim za 'slučaj Bobetko'.
Hrvatska je 27. rujna Haškome sudu uputila molbu za podnošenje intelokutorne žalbe na nalog za uhićenje i predaju generala Bobetka ocjenjujući uhićenje neopravdanim, jer nema pokazatelja da se generalovo sudjelovanje u sudskom postupku nije moglo osigurati i bez uhićenja. Nakon te prve molbe, Hrvatska je 4. listopada sudu uputila i žalbu na sadržaj haške optužnice protiv generala Bobetka, ali tužiteljstvo se na taj podnesak još nije očitovalo.
Odbije li Haški sud, odnosno njegovo Žalbeno vijeće, hrvatske žalbe, izvori bliski generalu Bobetku drže da bi premijer Račan trebao podnijeti ostavku. »Podsjećam vas na premijerovu izjavu kako će, izgubi li vlada pravnu bitku s Haagom, podnijeti ostavku i raspisati izbore. Očekujemo da će, odbije li sud žalbe, tako i učiniti, jer će u tom slučaju biti očito da je pravna bitka izgubljena«, kazao nam je jučer izvor blizak generalu Bobetku.
General ne želi u bolnicu
Što Vlada još može učiniti odbije li Haški sud njezine žalbe, jučer nam je pojasnio Goran Mikuličić: može još samo izvijestiti sud da zdravstveno stanje generala Bobetka ne dopušta izručenje. Slično se dogodilo u slučaju Aleksovski, kada je izručenje toga osumnjičenika ondašnja hrvatska vlada odgodila i za nekoliko mjeseci.
Spekulacije o tome da bi general Bobetko mogao otići u bolnicu jučer je opovrgnuo jedan od njegovih odvjetnika Petar Šale. »General za sada ne želi napuštati svoj stan«, kazao je, dodajući kako ne može isključiti nagle obrate, jer tvrdi da je generalovo zdravstveno stanje bitno pogoršano.
Obrana, pojasnio je Šale, sada čeka odgovore hrvatskog Ustavnog suda i Haškoga suda na žalbe, a o sljedećim koracima ne želi govoriti. »Ostalo su nagađanja«, kaže Šale.
Čini se, stoga, kako je Vlada posljednjih dana možda i sama u javnosti potaknula nagađanja o Bobetkovu odlasku u bolnicu, jer bi joj generalova hospitalizacija u svakom slučaju olakšala položaj pred sudom.
B. PAVELIĆ