Slobodna Dalmacija: 15. 10. 2002.

INTERPOLOVA TJERALICA NE OBVEZUJE MUP DA PRIVEDE OPTUŽENOG JANKA BOBETKA

Odluku o generalovu izručenju može donijeti samo Vlada

ZAGREB — Pravni spor hrvatske Vlade i Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu nije završen sve dok se ne iscrpe svi dopušteni pravni lijekovi. Trenutačno, Vlada još uvijek čeka na službeni odgovor ICTY-ja na zahtjev podnesen krajem rujna, a odnosi se na podnošenje interlokutorne žalbe na nalog za uhićenje, kao i na zahtjev za preispitivanje pravomoćnosti optužnice, potvrdio nam je to u ponedjeljak Vladin zastupnik u slučaju Bobetko zagrebački odvjetnik Goran Mikuličić.

Glasnogovornica glavne haaške tužiteljice Florance Hartmann kazala nam je, pak, kako je odgovor u kojem stoji da je zahtjev za podnošenje interlokutorne žalbe pravno neutemeljen još prošloga petka upućen hrvatskoj Vladi, dok će o drugom zahtjevu biti odlučeno za nekoliko dana. Svi potezi tako su ponovno na Vladi, bez čijeg naloga ni jedna druga institucija ne može početi svoj dio posla u ovom postupku, pa ni u slučaju raspisivanja Interpolove tjeralice, koja je ovih dana objavljena.

Kako nam je pojasnila glasnogovornica MUP-a Zinka Bardić, nakon što je Interpol na svojim stranicama objavio tjeralicu za Bobetkom, MUP je o tome obavijestio Vladin ured za suradnju s Haaškim sudom i Odjel za međunarodne pravne poslove i suradnju Ministarstva pravosuđa. Premda se radi o tjeralici organizacije nacionalnih policija 179 država, MUP u ovom slučaju ne može postupati samostalno jer se u priču "upleće" Ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom, čija su pravila dobrom dijelu javnosti već poznata. Baš zbog odredbi tog zakona, kao i njegova karaktera, dade se zaključiti da je zahtjev Haaškog suda da Interpol za Bobetkom raspiše tjeralicu stvar čistog automatizma, jer Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu i Interpol, naime, imaju sklopljen izravni ugovor. Sličan je, primjerice, bio i slučaj s odbjeglim haaškim optuženikom Antom Gotovinom.

U svakom slučaju, odluku za Bobetkovo izručenje donosi Vlada. Uzmemo li u obzir haaški nalog za uhićenje optuženoga generala, Vlada je dužna službeno obavijestiti Ministarstvo pravosuđa, odnosno dostaviti mu optužnicu kako bi o svemu nadalje mogao biti informiran nadležni sud. Tek tada policija na zahtjev suca može dobiti nalog za dovođenje, a ako ne pronađu optuženika, i nalog za privođenje.

Ravnamo li se po pravilima koja vrijede za Interpolove tjeralice, ako je u pitanju tjeralica koju je zatražio Haaški sud, procedura je slična. Ponovno o zahtjevu mora biti prva obaviještena Vlada, koja dalje dostavlja zahtjeve drugim tijelima. U Odjelu za međunarodnu suradnju Ministarstva pravosuđa nam je potvrđeno da u Bobetkovu slučaju od tog ministarstva još uvijek nije ništa zatraženo.

T. DISOPRA