Novi list: 16. 10. 2002.

ZA DESETAK DANA BIT ĆE POZNAT RASPLET DRAME OKO GENERALA BOBETKA

Opstanak Vlade u rukama haških sudaca

Do konca mjeseca Carla del Ponte treba dati i izvješće Vijeću sigurnosti UN-a o tome kako države proizašle iz Jugoslavije surađuju s Međunarodnim sudom za ratne zločine

ZAGREB – Banski dvori pripremaju se na tri moguća ishoda u sporu s Haagom u slučaju generala Janka Bobetka. Iako je Haški sud mogao glatko odbaciti žalbe hrvatske Vlade, ovih je dana obavijestio Zagreb da je ipak osnovao Žalbeno vijeće od pet sudaca, koje će razmotriti njezine prigovore na optužnicu i nalog za Bobetkovo uhićenje.

To je, kako se doznaje, unijelo tračak optimizma u Banske dvore, iako je Vladin odvjetnik Goran Mikuličić upozorio kako to još ne znači da će odluka haškog Vijeća petorice za Hrvatsku biti povoljna. Prema Mikuličićevim procjenama, moguće su tri varijante odluke haškog Žalbenog vijeća.

Prema prvoj Mikuličićevoj varijanti, Vijeće bi potvrdilo cijeli sadržaj optužnice protiv Bobetka, što znači da bi se morao provesti i nalog za njegovo uhićenje. Prema drugoj, optužnica bi se mogla ukinuti, pa bi otpao i nalog za uhićenje. Prema trećoj varijanti, Vijeće petorice moglo bi poništiti samo dio optužnice – onaj na koji se Vlada žalila, a odnosi se na karakter vojne akcije u Medačkom džepu. To otprilike znači da bi u Zagreb nakon toga trebala stići nova, promijenjena optužnica.

Nade u kompromis

Nema sumnje da Vlada, čim je ušla u pravni spor s Haagom, velike nade polaže upravo u taj treći, kompromisni ishod. U kombinaciji s teško narušenim Bobetkovim zdravljem, treća varijanta vjerojatno bi isključila izručenje generala Haagu, te otvorila mogućnost da se o optužnici izjasni iz Zagreba putem videoveze. Rasplet po trećoj varijanti također podrazumijeva da će samo hrvatsko pravosuđe ubrzati kažnjavanje ratnih zločina.

Naime, rasplet po drugoj varijanti, a to je povlačenje optužnice, malo je vjerojatan. No, ako prevagne prva varijanta – po kojoj Haag potvrđuje optužnicu i nalog za uhićenje – Vlada neće izručiti Bobetka i uslijedile bi sankcije prema Hrvatskoj. Premijer Ivica Račan u tom je slučaju najavio ostavku, čime će, prema hrvatskom Ustavu, automatski pasti i hrvatska Vlada.

Vijeće petorice Haškog suda treba odvagnuti argumente dviju strana koje se nalaze u sporu – haškog Tužiteljstva i hrvatske Vlade – a kakva će biti konačna odluka, to je potpuno njegova stvar. Neosporno je, međutim, da pet haških sudaca u ovom trenutku, neizravno, drži u rukama opstanak Račanove vlade, koju osim njih može spasiti samo Bobetkov odlazak u bolnicu.

Sankcije najgora varijanta

S obzirom na to da jedna strana u sporu, glavna tužiteljica Carla del Ponte, iduće srijede stiže u Zagreb, hrvatski politički krugovi sve više nagađaju o mogućem kompromisnom ishodu. Hrvatska vlada naglo je ubrzala traženje rješenja u tom smjeru, što potvrđuje ne samo posjet premijera Ivice Račana bolesnom generalu, nego i izjava ministra vanjskih poslova Tonina Picule u Parizu, prema kojem slučaj Bobetko mora biti riješen do kraja listopada.

Do konca mjeseca Carla del Ponte treba dati i izvješće Vijeću sigurnosti UN-a o tome kako države proizašle iz Jugoslavije surađuju s Međunarodnim sudom za ratne zločine. Što će glavna haška tužiteljica reći Vijeću sigurnosti i hoće li imati temelja za prijavu Hrvatske zbog nesuradnje s Haagom – što bi u najgoroj varijanti moglo dovesti do sankcija za našu zemlju – vidjet će se u sljedećih tjedan dana. U svakom slučaju, ni u Banskim dvorima nitko ne osporava procjenu po kojoj će se za desetak dana znati sve bitno oko toga kojim će se putem raspletati drama oko Bobetka.

B. PODGORNIK