Vjesnik: 16. 10. 2002.
Pravni odgovori Vlade ovisit će o odluci petorice sudaca u Haagu
Stručnjaci, okupljeni uz Vladin savjet za odnose s Haagom, nastavljaju s konzultacijama o mogućim pravnim odgovorima na odluku Žalbenog vijeća Haaškog suda / Sabor ovoga trenutka neće izvoditi »egzibicije« koje bi omele sljedeće Vladine poteze u suradnji s Haagom
ZAGREB, 15. listopada - Hrvatska je zaslužila dan predaha u napetoj situaciji zbog haaške optužnice protiv generala Janka Bobetka.
Bila je to prilika da se stručnjaci, okupljeni uz Vladin Savjet za odnose s Haagom konzultiraju i bez pritisaka novih vijesti pokušaju nastaviti posao na formuliranju pravnih odgovora, ovisno o ishodu vijećanja petorice sudaca u Haagu koji odlučuju o dva hrvatska zahtjeva podnesena Haaškom sudu. Podsjetimo, u prvom se traži mogućnost podnošenja žalbe Tribunalu u vezi s optužnicom Carle del Ponte protiv Bobetka, a drugi je
zahtjev »prava« žalba u kojoj se osporavaju pojedini dijelovi optužnice.Visoki dužnosnik u Vladi potvrdio je Vjesniku u utorak da se, unatoč zatišju, na predmetu ozbiljno radi, ali je pad pritiska omogućio da se radi brže i bolje. Prema njegovim riječima, nije to nikakav apel: »Pustite nas na miru«, već molba da se i na taj način pomogne u pravnom ishodu spora pred Tribunalom u Haagu, u koji se Hrvatska upustila kao prva država koja surađuje s tim sudom.
Nakon što je u ponedjeljak povučen zahtjev za izmjenama i dopunama Ustavnog zakona o suradnji Hrvatske i Haaga, a odustalo se i od traženog moratorija na te odnose, mir je zavladao i u sabornici.
Vjesnik je uspio saznati da su samo na rubovima parlamentarnog, kuloarskog raspravljanja ostale primjedbe na račun i Račana i HDZ-a. Praktički, postignut je potpuni konsenzus.
Sabor, kako se saznaje, ovoga trenutka neće izvoditi »egzibicije« koje bi omele sljedeće Vladine poteze u suradnji s Haagom.
Istodobno, vrijednost te suradnje nisu, kao proteklih dana, ocjenjivali diplomatski krugovi. Naime, prošli petak iz Europske unije u Hrvatsku je stigao demarš, kojim se zahtijeva izručenje generala Bobetka kao dokaz da Hrvatska i dalje surađuje s Haagom. U subotu su diplomatski krugovi u Zagrebu još pojačali navode tog demarša, tvrdeći da će Hrvatsku stići ozbiljne posljedice. Istodobno, veleposlanici zemalja Europske unije podsjetili su hrvatske dužnosnike na gomile obveza koje zbog »slučaja Bobetko« stoje neizvršene.
Usporedo s pravno-diplomatskim napetostima, sve je više jačala teza o ozbiljnom zdravstvenom stanju optuženoga generala. Navodno, soba u bolnici već je pripremljena, a njegov osobni liječnik ustvrdio je da Bobetko ima bolnicu kod kuće. Tu liječničku konstataciju o sve lošijem stanju optuženika samo je pojačala informaciju o tjeralici, koja je putem Interpola prije nekoliko dana stigla u Hrvatsku.
Ako su sve to pribrojnici jedne pomalo i umjetno stvorene krize u državi, onda je primjetno da je ona po svoj prilici doživjela i prešla vrhunac. Idućih dana valja očekivati da će se za riječ o »slučaju Bobetko« javljati isključivo oni koji o tome imaju što novoga reći. I pritom se pozivati isključivo na zakonske paragrafe, a ne na političke parole.
Vlado Rajić