Vjesnik: 18. 10. 2002.
Jarrold: »Prigovori na optužnicu mogu se uputiti tek nakon Bobetkova uhićenja«
Kako Hrvatska nije napravila ono
što je trebala u vezi s optužnicom za Bobetka, smatrali smo da bi bilo pogrešno ratificirati Sporazum / Rasprava o ratifikaciji bila je zakazana za ovo vrijeme prije godinu dana, pa je »timing« na neki način slučajan / Velika Britanija uistinu podržava Hrvatsku u približavanju EU, no trenutno Hrvatska sama onemogućava tu pomoć, kaže JarroldZAGREB, 17. listopada – Zaustavljanje procesa ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Hrvatske i EU u britanskom parlamentu prva je konkretna mjera protiv Hrvatske nakon što su EU, SAD, OESS i Vijeće Europe upozorili na nužnost potpune suradnje s Haaškim sudom. O razlozima takve odluke razgovarali smo s britanskim veleposlanikom u Hrvatskoj, Nicholasom Jarroldom.
• Velika Britanija je zaustavila proces ratifikacije hrvatskog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u svom parlamentu. Na temelju čega je donesena ta odluka?
– Kao što smo već objasnili, smatrali smo da ne bi bilo u redu nastaviti s procesom ratifikacije u trenutnim okolnostima. Budući da Hrvatska nije napravila ono što je trebala u vezi s optužnicom za Bobetka, smatrali smo da bi bilo pogrešno ratificirati Sporazum. No, nešto mora biti potpuno jasno – rasprava o ratifikaciji bila je zakazana za ovo vrijeme prije godinu dana, pa je ovakav »timing« na neki način slučajan.
• Velika Britanija je zasad jedina zemlja koja je to učinila. Kako to objašnjavate?
– Velika Britanija je prva zemlja EU-a koja je raspravljala o ratifikaciji sporazuma otkako je izdana optužnica, a Hrvatska je nije provela. To je jednostavno tako. Ova odluka nema nikakvih skrivenih namjera i planova. Ostale zemlje EU-a su prihvatile ono što smo učinili, a vidjet ćemo hoće li učiniti isto. Zaustavljanje procesa ratifikacije nema nikakvu povijest. Ono je jednostavno povezano s činjenicom da Hrvatska nije učinila ono što je trebalo oko uhidbenog naloga.
• Velika Britanija je hrvatski strateški partner u približavanju EU. Ostaje li to i nakon zaustavljanja ratifikacije?
– Hrvatska i Velika Britanija imaju bliske odnose i među prijateljima se razgovara iskreno, otvoreno i istinito. Uza to, službeni London smatra da je pitanje suradnje s Haaškim sudom iznimno važno. Mi se veselimo ulasku Hrvatske u europsku zajednicu.
• Upozorenja iz međunarodne zajednice sasvim su jednoznačna. No, čemu snažan pritisak prije nego što je završena procedura pravnog spora na Haaškom sudu?
– Dopustite da nešto razjasnim. Nitko ne tvrdi da je general Bobetko kriv ili nevin. O tome odlučuje Sud. No da je uhidbeni nalog proslijeđen, o ostalim se pitanjima moglo raspravljati i svatko bi to razumio. Hrvatska vlada, kao i Bobetkovi branitelji, imaju pravo istražiti sve mogućnosti za njegovu uspješnu obranu. No, Hrvatska se obvezala na međunarodnoj razini da će ispuniti zahtjeve uhidbenog naloga. Činjenica da to Vlada nije učinila je podsjetnik na kašnjenja u »slučaju Gotovina«, koji je izbjegao sudski proces.
Riječ je prije svega o odnosima Hrvatske i Haaškoga suda. Hrvatska je, kao i mnogi od nas, preuzela međunarodne obveze koje su snažnije od domaćeg zakonodavstva. Prioritet je ispuniti sudski nalog kako to traži Haaški sud. Nakon toga, sve su mogućnosti otvorene, kao u bilo kojem sudskom procesu.
• Europska komisija će početkom sljedeće godine izraditi novo izvješće o napretku u Hrvatskoj. Kako će izgledati to izvješće?
– To je stvar Komisije. Moramo ustvrditi da je u posljednjih godinu dana bilo napretka Hrvatske. Zbog poticanja tog napretka Velika Britanija je Hrvatskoj odobrila šest milijuna kuna pomoći, primjerice da bi podržala projekt sređivanja katastra. Hrvatska napreduje, a Velika Britanija ostaje i dalje na tragu potpore hrvatskim europskim ambicijama. Brzo rješavanje »slučaja Bobetko« omogućit će nam da nastavimo s procesom ratifikacije u britanskom parlamentu.
• Hoće li na kraju »slučaj Bobetko« biti ključna točka u hrvatskom napredovanju prema EU?
– Rekao bih da će rješavanje tog pitanja značiti uklanjanje prepreke koja je postala očita u posljednja dva tjedna. Mi snažno podržavamo hrvatske ambicije da se Hrvatska priključi EU, no u rukama je hrvatske vlade da ukloni trenutne prepreke kako bi se došlo do tog cilja. Hrvatska jednostavno mora ispuniti uhidbeni nalog. Ako Vlada to ne učiniti, onda imamo primjer neispunjavanja te obveze, onda je politički i načelno nemoguće nastaviti proces ratifikacije.
• »Slučaj Bobetko« ipak je osjetljiv, zar ne?
– Razumijem osjetljivost tog pitanja, no svi prigovori vezani o sadržaju optužnice mogu se uputiti kad se provede uhidbeni nalog. Hrvatska međunarodna obveza prema Haaškome sudu dio je Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Rad Haaškog suda iznimno je važan za cijelu regiju. Mi smo bili oduševljeni kada je Milošević otišao u Haag da bi mogao imati pravedno suđenje. Ako treba izvući neku pouku iz Miloševićeva suđenja, onda je to da, ako za jedan sudski slučaj negirate zapovjednu odgovornost, onda to činite i za Miloševića. Velika Britanija uistinu podržava Hrvatsku u njenom približavanju EU, no trenutno Hrvatska sama onemogućava tu pomoć. Stoga želimo da se problem riješi što prije.
Bruno Lopandić