Vjesnik: 23. 10. 2002.

SAD otvoreno protiv nacionalnih stranaka u BiH

»Najbolje rješenje za BiH je da vlast formiraju široke koalicije stranaka umjerene orijentacije« / »Eventualno formiranje vlasti od nacionalnih stranaka usporilo bi razvoj BiH i unazadilo odnose sa europskim zemljama ključnim za uključivanje u europske i svjetske integracije«, izjavio je američki veleposlanik Clifford Bond

SARAJEVO, 22. listopada (Od Vjesnikkova dopisnika) - Američki veleposlanik u BiH Clifford Bond ponovio je, ovaj put sasvim otvoreno, da će samo umjerene stranke iz BiH biti partner vladi Sjedinjenih Država te kazao da službeni Washington nema dvojbi oko toga koje su stranke u BiH reformski orijentirane, a koje nisu.

»Najbolje rješenje za BiH je da vlast formiraju široke koalicije stranaka umjerene orijentacije. Eventualno formiranje vlasti od nacionalnih stranaka usporilo bi razvoj BiH i sigurno unazadilo odnose sa europskim zemljama ključnim za uključivanje oba entiteta u europske i svjetske integracije, što je u interesu građana BiH«, rekao je Bond u intervjuu što su ga u utorak objavile banjalučke Nezavisne. Dodao je da ni europske institucije, koje su BiH osnovni partneri pri ulasku u integracije, neće tretirati nacionalne stranke kao svoje partnere.

Bond tvrdi da je osnovni interes SAD da BiH postane stabilna i sređena država i bude u takvom stanju da može da surađivati sa svijetom, a »u tom su pothvatu stranke umjerene orijentacije, dakle, nenacionalne stranke, najbolji partneri«. Američki veleposlanik je pozvao umjerene stranke na poslijeizbornu suradnju, i stvaranje koalicija na više razina vlasti. Bond smatra ohrabrujućim što postoji mogućnost uspostave koalicije umjerenih stranaka, posebice u Republici Srpskoj: »Činjenica je da će takve koalicije zahtijevati sudjelovanje više stranaka, ali to ne bi zaista trebao biti problem ukoliko se članice te koalicije međusobno budu uvažavale i poštovale tuđe mišljenje.

Nema nikakve sumnja da Bondova izjava, prva takve vrste nakon izbora u BiH, predstavlja snažan pritisak prije svega na dvije možda ključne stranke kada je riječ o formiranju vlasti u BiH. Od stajališta Partije demokratskog progresa (PDP) Mladena Ivanića ovisit će hoće li u Republici Srpskoj vlast formirati koalicija u kojoj bi bio SDS, s kojom podsjetimo Amerikanci ne žele imati nikakve kontakte, ili blok u kojem bi najjača stranka bio Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika. PDP bi također mogao spriječiti nacionalne stranke u pokušaju formiranja vlasti na državnoj razini. U sličnoj poziciji je Stranka za BiH Harisa Silajdžića.

Očito, proces uspostave vlasti u BiH bit će vrlo kompliciran ne samo zbog spora vezanog za podjelu tzv. kompenzacijskih mandata. Međunarodna zajednica, potvrđuje to i izjava američkog veleposlanika, snažno će pokušati ograničiti utjecaj nacionalnih stranaka koje su dobile najviše glasova na izborima.

Upitno je međutim kakav će biti krajnji rezultat. Građani BiH pokazali su na izborima želju za promjenom, ali i potvrdili da baš ne vole odnos u kojemu će netko drugi odlučivati što je za njih dobro, a što ne. Projekt široke koalicije Alijanse za promjene, koja je bila na vlasti u protekle dvije godine, a koja je kreirana na sličan način, dakle uz otvorenu asistenciju tadašnjeg američkog veleposlanika Thomasa Millera i njegovog britanskog kolege, doživio je potpuni debakl. Štoviše, birači su na izborima odbili podržati stranke Alijanse, a pristojan rezultat od stranaka te koalicije ostvarila je samo Stranka za BiH čiji se utemeljitelj i neformalni lider Haris Silajdžić otvoreno distancirao od vlasti.

Poseban je problem činjenica što »umjerene« stranke u BiH tek djelomično zaslužuju taj naziv. Zapravo, mnogo od njih često djeluju s nacionalističkih pozicija, posebno u RS. Podsjetimo samo na rasprave o provedbi Odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti, kada su neke od najrigidnijih stavova imali predstavnici upravo »umjerenog« Dodikovog SNSD-a, te o službenoj uporabi bosanskog jezika, recimo.

Alenko Zornija