Slobodna Dalmacija: 23. 10. 2002.

PREMDA ODMJERENO FORMULIRANA, LUXEMBOURŠKA MINISTARSKA IZJAVA JASNO JE UPOZORENJE HRVATSKOJ VLADI

Najbolji u razredu se pokvario!

Luksemburg - Ines SABALIĆ (SENSE)

LUKSEMBURG - Apsolutna politička podrška Tribunalu u Haagu, i apsolutni imperativ potpune suradnje zemalja nastalih iz bivše Jugoslavije sa Sudom, glavni je i najozbiljniji moment u ministarskim izjavama i zaključcima iz Luksemburga u dijelu koji se odnosi na zapadni Balkan i na Hrvatsku. Vijeće ministara je iz Luksemburga poslalo poruku, diplomatskim žargonom rečeno, ozbiljnog upozorenja Hrvatskoj, koja je jedina od svih zemalja regije, izravno opomenuta, odnosno "snažno ohrabrena" na suradnju sa Sudom, no ovaj put, Račanova vlada dobila je izravnu podršku za rješenje problema u vezi optuženog generala Bobetka.

Danski ministar Per Stig Moeler čija zemlja predsjedava Unijom do kraja godine, izjavio je da bi, u slučaju nedovoljne suradnje, napredovanje Hrvatske prema Evropskoj uniji bilo spriječeno time što ne bi došlo do ratifikacije njenog Sporazuma o stabilizaciji i proširenju u nacionalnim parlamentima. Međutim, on je, kao i povjerenik za vanjske poslove Europske komisije Chris Patten, dao na znanje da se upozorenje o obvezi suradnje odnosi na sve. Hrvatska je, rekao je Chris Patten, spomenuta po imenu, zato jer je jedina zemlja, uz Makedoniju, s kojom EU ima ugovorni odnos.

Na naše izravno pitanje je li Hrvatska sada korak bliže sankcijama, Chris Patten je odgovorio: "Ne radi se o sankcijama, niti o kažnjavanju. Radi se o tome da će članovi parlamenata u zemljama članicama koje još trebaju ratificirati hrvatski ugovor s nama, pokazati razumnu političku osjetljivost. Bilo bi jako teško uvjeriti članove parlamenta da glasuju za ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju, ukoliko stalno čitaju izvještaje o nesuradnji sa Sudom. Svi naši partneri (u Stabilizacijskom i asocijacijskom procesu) znaju, jer smo im to jasno stavili na znanje, da temeljan dio našeg međusobnog sporazuma počiva na tome da dijelimo isti sustav vrijednosti. U tom sustavu vrijednosti, Haag ima istaknuto mjesto. Velik dio našeg sporazuma je politički - očekujemo suradnju s Haagom". "Uvjeren sam da će hrvatska vlada ovaj problem riješiti osjetljivo i razumno. Promatramo njihov veliki napredak zadnjih godina, divimo se nizu vrlo teških poteza koje su poduzeli, znamo kako je ovo za njih teško, ali smo sigurni da će učiniti ono što treba", izjavio je Crhis Patten, koji je dodao da je Hrvatska jedina prozvana po imenu u službenim zaključcima zato jer je, uz Makedoniju, jedina zemlja s kojom EU ima ugovor.

Ovaj ton i riječnik izjave na dan kad je Carla del Ponte počela svoju turneju po Balkanu, u sklopu koje stiže i u Hrvatsku, znači da su europski šefovi diplomacije opskrbili glavnu tužiteljicu Tribunala izvanredno jakim političkim adutima i da nisu spremni na slušanje kontraargumenata u slučaju optužbe protiv generala Janka Bobetka, koji ovaj put nije spomenut imenom u ministarskoj izjavi.

Službena izjava Chrisa Pattena u kojoj su odbijene ideje o sankcijama, kao i relativno umjereni ton službenih zaključaka s pažljivo odmjerenim rječnikom, jedan je, ali ne i jedini dio, načina na koji se Hrvatska spominje u Bruxellesu. Službena ministarska izjava kompromis je između zemalja koje uvijek traže jači rječnik kad neka zemlja ne surađuje s Haagom - to su Velika Britanija i Nizozemska, zemlja u kojoj je sjedište Tribunala. Francuska je, iako nešto manje, također bila mišljenja da opomena Hrvatskoj treba biti konkretnija. Njemačka i Švedska smatrale su da Račanovoj vladi treba ostaviti još manevarskog prostora i zastupale su blažu varijantu.

Medjutim, neki diplomati koji se bave zapadnim Balkanom, u privatnim kontaktima pokazuju razočaranje Hrvatskom. "Najbolji učenik u razredu se pokvario", rekao je naš sugovornik i dodao da se javlja zabrinutost nije li slučaj Bobetko samo "vrh ledene sante", kako se izrazio. "Možda je slučaj Bobetko samo vrh ledene sante, možda smo time zagrebali po površini i sad vidimo kako je Hrvatska zapravo slaba, kako su joj slabe institucije, kako ne može izvesti stvar do kraja. To je vrlo veliko razočaranje; jer smo mislili da su puno bolji nego što stvarno jesu", prenio je jedno od raspoloženja naš sugovornik, koje pokazuje da Hrvatska prestaje biti, kako je donedavno zvalo, "favorit" zapadnog Balkana.