Slobodna Dalmacija: 24. 10. 2002.
BURNI TROSATNI SASTANAK GLAVNE HAAŠKE TUŽITELJICE I PREMIJERA RAČANA
Del Ponte: Neprihvatljivo je da se Vlada RH ponaša kao Bobetkov odvjetnički tim
ZAGREB — Hrvatska Vlada ne surađuje s Haaškim sudom u slučaju optužnice i zahtjeva za izručenje Janka Bobetka. Od premijera Ivice Račana zatražila sam da povuče pravne podneske koje je Tribunalu uložila njegova Vlada, jer se u njima neutemeljeno tvrdi da optužnica nije pravno valjana. Kako je on to odbio učiniti, ostaje nam da sačekamo odluku Žalbenog vijeća - izjavila je u srijedu nakon neočekivano dugog i po neslužbenim informacijama prilično burnog trosatnog sastanka s premijerom Račanom glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte.
Sastanku, za koji je protokol predvidio da će potrajati samo sat vremena, s hrvatske su strane bili nazočni i predstojnik Vladina Ureda za suradnju s Haaškim sudom Orsat Miljanić, ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i pravni stručnjak dr. Ivo Josipović. Kako je ranij
e najavljeno, susretu s glavnom haaškom tužiteljicom nije bio nazočan Goran Granić, glavni Vladin oficir za vezu s Haaškim sudom, koji se nalazi na službenom putu u Egiptu.Unatoč spekulacijama po kojima će haaško Tužiteljstvo zbog nesuradnje prijaviti Hrvatsku Vijeću sigurnosti UN-a, Carla del Ponte potvrdila je da priprema svoj godišnji izvještaj, ali da još uvijek neće posegnuti za formalnom prijavom Vijeću sigurnosti.
— Za sada nismo došli do toga stadija suradnje, kazala je ona, istaknuvši da osim problema s Bobetkovom optužnicom, hrvatska Vlada jako dobro surađuje s Haagom po svim zahtjevima za dokumentacijom i intervjuima sa svjedocima.
— Ako je već Bobetkovo zdravlje problem, spremni smo se usuglasiti s posebnim tretmanom predviđenim za ovakve posebne slučajeve, no apsolutno je neprihvatljivo da se hrvatska Vlada ponaša kao Bobetkov odvjetnički tim i ulaže pravne podneske prije nego što je sam proces započeo — ustvrdila je glavna haaška tužiteljica.
Ona nije željela nagađati o razlozima zbog kojih je "Vlada odlučila izravno intervenirati u ovaj slučaj".
— Ja sam glavna tužiteljica Suda u Haagu i ustrajat ću u namjeri da se pravda jednako primijeni na sve optuženike: svi se, ako je to moguće, moraju pojaviti pred Sudom, a konačnu odluku o njihovoj krivnji ili nedužnosti donijet će Raspravno vijeće — zaključila je ona, podsjetivši na to da očekuje i skoro izručenje Ante Gotovine.
Premijer Račan, za vrijeme čijeg izlaganja glavna haaška tužiteljica nije krila neslaganje s nekim njegovim stavovima, prateći ih često i podsmijesima, ponovio je Vladin stav da su pravni podnesci u skladu sa Statutom i pravilima Haaškog suda, te da će Hrvatska poštovati odluke Žalbenog vijeća.
— Ne dvojimo oko suradnje s Haaškim sudom, kao što više ne želimo dopustiti bilo kakvo oklijevanje oko procesuiranja ratnih zločina počinjenih tijekom Domovinskog rata — izjavio je Račan.
On je pojasnio da je hrvatska Vlada, a ne Bobetkovi odvjetnici, dobila nalog za njegovo izručenje, pa je stoga reagirala unutar okvira pravila Haaškog tribunala. Na spominjanje slučaja Ante Gotovine, Račan je odgovorio da će njega Vlada izručiti kada joj on bude dostupan, naglasivši također da danas ne treba stvarati veći problem od onoga koji trenutno postoji u odnosima između Hrvatske i Haaga.
Na izravno pitanje je li Carla del Ponte donijela nove optužnice, ili pak proširila postojeću protiv Bobetka, Račan je odgovorio niječno, ustvrdivši da se razgovaralo tek o zahtjevima za intervjue s određenim osobama.
Marina KARLOVIĆ-SABOLIĆ