Vjesnik: 28. 10. 2002.
Ashdown zahtijeva oštre mjere zbog »afere Orao«
Odgovorni za dovođenje BiH na rub međunarodne osude moraju snositi posljedice, naglasio visoki predstavnk međunarodne zajednice / Poboljšani sustav nadzora i kontrole izvoza oružja mora biti usposta
vljen do 15. studenoga ove godineSARAJEVO, 27. listopada - Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown u nedjelju je u Sarajevu pozvao tijela vlasti Republike Srpske i BiH na brzo i adekvatno djelovanje nakon što je otkriveno da je Zrakoplovni zavod Orao iz Bijeljine prodavao oružje Iraku. Time su kršeni Daytonski mirovni sporazum i rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, kojima je režimu u Bagdadu nametnut embargo na isporuke naoružanja i vojne opreme. »Kratkoročno, mora se provesti potpuna
i javna istraga. U nju se trebaju uključiti državna tijela, jer država ima konačnu odgovornost da osigura da BiH poštuje rezolucije UN-a«, rekao je visoki predstavnik na konferenciji za novinare u Sarajevu. Pritom je dodao kako ponajprije valja djelovati u smislu detaljne i potpune istrage kako bi se osiguralo da odgovorne osobe snose posljedice, ali također i u smislu reformi koje su sada bitne i nužne.»Oni koji su politički odgovorni za dovođenje BiH na rub međunarodne osude moraju snositi posljedice«, naglasio je Ashdown. Prema njegovim riječima, u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju, nužno je osigurati punu suradnju tijela Republike Srpske u ustpostavi sustava kojim će se osigurati da se ne ponove slična kršenja međunarodnoga prava.
Ashdown je pritom naveo je četiri koraka. Prvo, potpuna provedba odluke Vijeća ministara BiH o klasifikaciji roba za izvozni i uvozni režim. To znači da će ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH davati konačno odobrenje za izvoz oružja iz BiH. Taj poboljšani sustav nadzora i kontrole izvoza oružja mora biti uspostavljen do 15. studenoga ove godine.
Ashdown je nadalje pozvao na temeljitu reviziju načina kontrole granica BiH te odgovarajuće praćenje izvoza i uvoza. Kazao je jođ kako se mora provesti detaljna revizija entitetskih odbrambenih struktura i ojačati sustavi civilnoga nadzora.
»Jasno je da sadašnji sustav omogućava dijelovima obrambene industrije da djeluju izvan transparentne političke kontrole«, rekao je visoki predstavnik, koji je kao četvrti korak naveo da se mora uspostaviti jasna linija odgovornosti jačanjem Stalnoga komiteta za vojna pitanja.
Uz Ashdowna, na konferenciji za tisak bili su nazočni i zapovjednik SFOR-a, šef misije OSCE-a za BiH, zamjenik posebnoga predstavnika glavnoga tajnika UN-a u BiH te predstavnik EU-a iz Danske. Održavanjem konferencije na tako visokoj razini izaslanici međunarodne zajednice željeli su ukazati na svu ozbiljnost »afere Orao«, koja je ozbiljno ugrozila međunarodnu vjerodostojnost BiH.
Zapovjednik SFOR-a general William Ward rekao je pritom kako je od vlasti Republike Srpske zahtijevao provedbu istrage ne samo u Zavodu Orao nego i u svim drugim tvornicama naoružanja i vojne opreme u tome entitetu, a od tih vlasti očekuje i kažnjavanje svih civilnih i vojnih osoba uključenih u trgovinu s Irakom, te do 1. prosinca uspostavu učinkovitoga mehanizma koji će osigurati da se takvo nešto nikada više ne ponovi.
Sada se očekuje da bi visoki predstavnik međunarodne zajednice Paddy Ashdown mogao smijeniti ministra obrane RS Slobodana Bilića, ako to ne učine vlasti Republike Srpske.
Alenko Zornija
Tko je prvi otkrio šverc oružja?
ZAGREB, 27. listopada - Pokušavajući proniknuti u pozadinu afere s prodajom oružja i vojne opreme Iraku iz zrakoplovno-remontnog zavoda Orao u Bijeljini i beogradske državne tvrtke Jugoimport, mediji u SRJ i RS nalaze zanimljive i intrigantne podatke.
Na šverc oružja su, kao što je poznato, upozorili UN-ovi inspektori u Iraku. Potom su informacije proslijeđene SFOR-u u BiH i ministru u vladi Srbije, da bi potom došlo do pregleda sumnjivih tvrtki i »curenja« podataka u medije. Izvor dnevnika Danas pri Vojnoj obavještajnoj službi VRS podsjeća na događaj koji je svemu prethodio, a zbio se prije oko četiri mjeseca. Tada je, naime, nestao šef kontraobavješta
jne službe Vojske RS Vanjko Đukić, i nitko iz ministarstva obrane RS 15 dana nije znao gdje se nalazi. Na kraju se sam Đukić javio iz SAD-a s porukom da je napustio službu, da je dobio boravište u SAD-u i da se više ne misli vratiti.Ispostavilo se da su s Đukićem nestala još dvojica pripadnika službe, a s njima i neki dokumenti i mikrofilmovi, prepričava izvor beogradskog dnevnika. Izvori iz ministarstva obrane RS, nakon svega, taj bijeg povezuju s otkrivanjem tajnih poslova Orla, držeći da je Đukić imao mrežu ljudi koji su radili za američku obavještajnu službu.