Slobodna Dalmacija: 31. 10. 2002.

U ŽARIŠTU - SVIJET KREĆE U POTRAGU ZA NOVIM RJEŠENJIMA ZA PROPALI BiH EKSPERIMENT

OPET RASPRAVE O PODJELI BiH?!

Slijedi potraga za novim, održivim rješenjem, a jedno od njih bit će i najradikalnije - nova podjela BiH. Služe li ovakve teze radi radikaliziranja i provociranja rasprave, ili su realna, ne može se sa sigurnošću još reći. Sigurno je, međutim kako dosadašnjem ustroju BiH već "zvone zvona"

Piše: Davor IVANKOVIĆ

Prije, otprilike godinu dana ugledni svjetski stratezi, sada većinom profesori na fakultetima ili savjetnici zapadnih vlada, a prijašnji šefovi obavještajnih civilnih i vojnih službi, SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Rusije itd., počeli su učestalo iznositi ideje o novom geopolitičkom preuređenju jugoistoka Europe. Središnja tema i teza ovih svjetskih stratega bila je - Bosna i Hercegovina, a najavljivano je održavanje svjetske konferencije, gdje bi glavni nositelji svjetske politike usvojili nova rješenja za političko i teritorijalno uređenje BiH. Mediji su ove ideje i konferenciju okarakterizirali kao - "novi Berlinski kongres", ili, suvremenije rečeno "Novi Dayton".

Priznanje poraza

Glavni razlog ovakvih najava o, u biti i stvarnosti, novoj podjeli BiH, temeljen je u činjenici daljnje neodrživosti "Daytonske tvorevine". Dayton je, prema ovim mišljenjima preživjelo rješenje, koje je ispunilo svoju zadaću još 1995. godine, kada je završio ratni sukob u BiH. Sedam godina poslije, Daytonski (ne)uređena BiH u praksi pokazuje svu preživjelost tadašnjih rješenja.

Službena politika, pogotovu ona EU, oštro je reagirala na ovakve ideje i najave, američka nešto suzdržanije, dok se vladajući političari Hrvatske i BiH, od prvobitnog šoka dugo nisu mogli "usredotočiti", te su tadašnju raspravu uglavnom prešutjeli.

Godinu dana poslije, nakon, sada vidimo "znanstveno-stručno-obavještajne pripreme", teze o novoj podjeli BiH dobivaju "pravo građanstva". Prvo je, prije par mjeseci već i službeno najavljeno da će se glavni svjetski politički čimbenici doista sastati kako bi na svojevrsnom "kongresu" raspravljali o promjeni Daytona, da bi, ovih dana najbolje "obaviješteni" američki dnevni list "International Herald Tribune", koji slovi kao "neformalni" glasnik američke Vlade - objavio intrigantni tekst koji počinje jednostavnim i izravnim "Vrijeme je da se prizna poraz u BiH...".

"Otponac" za ovakav tekst bili su rezultati proteklih BiH izbora, koji su svojim "nacionalističkim" rezultatom iznenadili samo neobaviještene i naivne euro-političare, no glavni razlog svojevrsnog ubrzavanja ideje o novom Daytonu počiva u činjenici da se SAD i njegovi saveznici uvelike pripremaju za intervenciju u Iraku. Svojim rješenjima BiH zapravo simulira postsaddamov Irak, koji bi, očito trebao nakon svrgavanja Saddama biti uređen na sličnim principima kao i BiH, dakle slijedila bi dugogodišnje upravljanje pod izravnim patronatom međunarodne zajednice.

"Umjetna država"

Nakon BiH, Afganistana, Irak bi bila već treća takva "destinacija". BiH "eksperiment" pokazao je dugoročniju neprimjerenost ovakvih međunarodnih "angažmana". Međunarodna zajednica za održavanje tvorevine iz Daytona, uglavnom neproduktivno troši nekoliko milijardi dolara godišnje, a ono čega se svjetska politika plaši jest činjenica da bi cijena bandažiranja ratnom intervencijom traumatiziranog i opustošenog Iraka stajala - desetke milijardi dolara godišnje!?

Stoga valja pronaći novo rješenje za BiH. Eksperiment se treba nastaviti, pronaći nova "neklijentelistička" rješenja. U tekstu iz "Heralda", bez rukavica se navodi - kako je "BiH umjetna država koja je improvizirana na Daytonskim pregovorma 1995. ... nametnuta je ljudima te nesretne zemlje pod pritiskom Amerike i NATO-a, kako bi se obustavilo međusobno klanje etničkih skupina te zemlje ...".

Navodeći ukratko posljednju krvavu ratnu epizodu, autor teksta, William Pfaff iznosi kako je Dayton, za sva tri naroda bio "neželjeni kompromis" ... "unatoč milijardama međunarodne pomoći, nova država nije bila uspješna, životni standard je nizak, gospodarstvo slabo, stopa nezaposlenosti iznosi 60 posto, to je ubrzalo emigraciju mladih, pokretnih i talentiranih ... zemlja gubi svoju budućnost."

Dosada "bogohulne" ideje, u nastavku teksta dobivaju i bolje oslikane pojedinosti; "prihvaćanje činjenice da je BiH, iz praktičnih razloga, već etnički očišćena, kao i prihvaćanje posljedica, sada je možda jedini način da se okonča ovaj problem...ovo bi značilo ujedinjenje Republike Srpske sa Srbijom, ujedinjenje hrvatskih teritorija hrvatsko-muslimanske federacije s Hrvatskom, a muslimanski teritoriji bili bi udruženi u novu državu s centrom u Sarajevu...".

Vrlo je zanimljivo i objašnjenje, što bi se još postiglo takvim "bogohulnim" rješenjem - "srbijanski i hrvatski nacionalisti bili bi politički razoružani i nestali bi u šira društva za koja su se borili, društva koja su prošla tranziciju do demokracije, ili su na tom putu...".

Zaključak ovog znakovitog teksta, stoga je da "ovo sigurno nije rješenje koje je željela međunarodna zajednica, a niti ono što su htjele liberalne snage unutar današnje BiH...ovo se rješenje svodi na poraz tih sila...ipak, riječ je o porazu koji se i trebao dogoditi...demokratske bi vrijednosti mogle bolje napredovati ako se BiH još jednom podijeli, realnost zahtijeva da se o tome raspravi...".

Medijska priprema

Svjetski politički čimbenici, očito postaju pripravni na određivanje nove "real-politike" u odnosu na BiH, te stoga sada rade i medijsku pripremu, za očito nova, radikalna rješenja kojima bi trebalo riješiti problem BiH. Slijedi, dakle potraga za novim, održivim rješenjem, a jedno od njih bit će i ovo, najradikalnije - nova podjela BiH.

Služe li ovakve teze radi radikaliziranja i provociranja rasprave, ili su realna, ne može se sa sigurnošću još reći. Sigurno je, međutim kako dosadašnjem, kompromisnom i neodrživom ustroju BiH već "zvone zvona". Svijet smatra kako dolazi vrijeme za novi BiH "eksperiment".