Vjesnik: 06. 11. 2002.

Wunenburger: Molba hrvatske vlade EU mogla bi biti zamrznuta

ZAGREB, 5. studenoga - Kako god Hrvatska postupila vezano uz odluku Žalbenog vijeća u »slučaju Bobetko«, prevladavajuće mišljenje među članicama EU-a je da hrvatska vlada djeluje tako samo zbog jakog pritiska međunarodne zajednice, a ne zato što je prihvatila europske vrijednosti i standarde. Istaknuo je to Jacques Wunenburger, šef izaslanstva Europske komisije u Hrvatskoj, u utorak prilikom prezentiranja stavova građana EU-a prema proširenju Unije.

»Na predstojećem sastanku u Kopenhagenu, gdje će nove članice biti službeno pozvane da pristupe Uniji, neće se spominjati ni Hrvatska ni ijedna zemlja zapadnog Balkana«, ustvrdio je Wunenburger.

Govoreći o molbi hrvatske vlade za punopravno članstvo u EU, koju će uputiti čelništvu Unije početkom sljedeće godine, Wunengurger je upozorio na oprez, jer EU još nije dovršio unutarnji preustroj.

»Postoji mogućnost da će molba hrvatske vlade biti zamrznuta«, kazao je šef izaslanstva.

»Europski dom smatra da je Hrvatska talac političke grupacije koja traži samo svoj opstanak«, kazao je predsjednik Europskog doma Ljubomir Čučić i zaključio da »hrvatska vlada ne ide za nacionalnim interesom, nego političkim, što jako usporava naš put u EU«.

Govoreći o istraživanju »Eurobarometra«, Wunenburger je kazao da ljudi u EU gotovo ne razlikuju zemlje bivše Jugoslavije. Tako je 32 posto građana EU-a za pridruživanje Hrvatske Uniji, dok ih je 45 posto njih protiv. Kada je riječ o Srbiji, 30 posto ih je također za pridruživanje, dok je u slučaju Slovenije, koja je najbliže EU, riječ o 35 posto. Dakle, kazao je šef izaslanstva Komisije, sve zemlje regije slično su rangirane u razmišljanjima građana EU-a.

Anuška Fjorović