Slobodna Dalmacija: 07. 11. 2002.

POD AMERIČKIM VODSTVOM VODE SE PREGOVORI O FORMIRANJU VLASTI

BEZ HDZ-a, SDA I SDS-a

Nova Alijansa: Bond i sedam patuljaka!?

Okupljanjem stranaka iz stare u novu Alijansu za reforme najviše se bavi američki veleposlanik u BiH Cliford Bond. Iako još uvijek ostaje mnoštvo otvorenih pitanja, posebice glede Silajdžićeve i Ivanićeve odluke, Alijansa je posve izgledna

Piše: Blanka MAGAŠ

Susretom predstavnika takozvanih umjerenih političkih stranaka iz oba bh-entiteta u Banjoj Luci, nastavljeno je dogovaranje započeto u američkom veleposlanstvu u Sarajevu o mogućnostima formiranja Demokratske alijanse za reforme koja bi trebala formirati vlast na razini države BiH, ali i u Republici Srpskoj.

Okupljanjem političkih stranaka iz stare alijanse u novu Alijansu za reforme najviše se izgleda bavi američki veleposlanik u BiH Cliford Bond koji je bio nazočan i na zadnjem banjolučkom sastanku dok se za druge međunarodne predstavnike čini kako ovaj put ne žele javno pokazati zalažu li se ponovno za neku alijansu ili će pak prihvatiti realnost vladavine takozvanih nacionalnih stranaka.

U toj bi alijansi, sudeći po nazočnima na sastanku, trebali participirati SNSD Milorada Dodika, PDP Mladena Ivanića, Socijalistička partija Republike Srpske (SPRS), SDP Zlatka Lagumdžije, Stranka za BiH Harisa Silajdžića, a hrvatsku bi komponentu činili NHI Krešimira Zubaka i Narodna stranka "Radom za boljitak" Mladena Lijanovića.

Oni su u načelu suglasni da pokušaju uspostaviti vladajuću koaliciju koja bi isključivala nacionalne stranke. Krajnja odluka, međutim, i dalje ovisi o Mladenu Ivaniću te o stajalištu Stranke za BiH.

Od načina na koji će se formirati Vlada u Republici Srpskoj uveliko ovisi i formiranje državne vlade u čemu je svakako presudno na koju će se stranu prikloniti Mladen Ivanić i njegov PDP, pa su stoga pritisci i izazovi s obiju strana usmjereni na aktualnog premjera Republike Srpske.

Ako se dakle Mladen Ivanić odluči prikloniti Dodiku, učinit će ga ponovno premijerom Republike Srpske, a sebe ministrom vanjskih poslova BiH. Ako pak koalira sa SDS-om u Republici Srpskoj koji mu usput rečeno nudi ostanak na premijerskoj funkciji i gotovo sva ministarstva koja pripadaju Srbima u tom entitetu (pet ministara bit će Bošnjaci, a tri Hrvati) takvom bi odlukom omogućio SDS-u sudjelovanje u formiranju vlasti na razini države BiH i time isključio Dodika s obiju razina vlasti.

Ako dakle Ivanić popusti pod američkim pritiskom i prikloni se Miloradu Dodiku i njegovom SNSD-u, vladu će u RS-u, ali i na razini države BiH formirati stranke bivše alijanse, odnosno sadašnje Demokratske alijanse za reforme što će na obje razine iz vlasti isključiti nacionalne stranke.

U Republici Srpskoj bi tako kao i na razini BiH uz Ivanićevo partnerstvo vladu mogli sastaviti SNSD, DNS, SNS, Demokratska stranka, Narodni preporod, a svoju suglasnost za takvu većinu, po riječima Milorada Dodika, dale su i SDP BiH kao i Stranka za BiH čiji su predstavnici Zlatko Lagumdžija i Safet Halilović, sudjelovali na banjolučkoj radnoj večeri.

Iako još uvijek ostaje mnoštvo otvorenih pitanja glede mogućnosti funkcioniranja takve alijanse s obzirom na onu prethodnu kao i neodlučnost Stranke za BiH na koju će stranu, s SDA ili s SDP-om, Alijansa za reforme posve je izgledna.

Kad Amerikanci našto zacrtaju, onda to pokušavaju provesti po svaku cijenu bez obzira je li to funkcionalno i logično ili nije, komentar je jednog europskog diplomata glede alijanse za reforme. Amerikanci tako po njegovim riječima dokazuju i sebi i drugima da nema izazova kojemu oni nisu dorasli i problema koji ne mogu riješiti onako kako to oni žele.

SILAJDŽIĆ SVAKAKO PREMIJER

Ivanićeva i Silajdžićeva stranke već su dobile više nego primamljive ponude "matičnih" nacionalnih stranaka - SDS-a i SDA-a. Pritisci na te dvije stranke su veliki, a gotovo je potpuno izvjesno kako će novi premijer BiH biti Haris Silajdžić, neovisno o tome s kim njegova stranka na kraju uspostavi koaliciju.

ŠAROVIĆ VEĆ PRED SMJENOM

Da američki veleposlanik u ulozi pokrovitelja takvih večera nastoji po svaku cijenu iz vlasti isključiti nacionalne stranke, svjedoči i njegova izjava da "onaj tko krene s SDS-om može računati samo na propast", a također i nedavna izjava višeg zamjenika visokog predstavnika Donalda Haysa koji je kazao kako će njegova vlada, dakle SAD, tražiti smjenu političara koji su odgovorni za kršenje embarga na isporuku oružja Iraku.

Moguća smjena, sudeći po dostupnim informacijama, odnosi se na Mirka Šarovića, aktualnog predsjedatelja Predsjedništva BiH, donedavnog predsjednika Republike Srpske.