Večernji list: 08. 11. 2002.

VLADA O PRIVATIZACIJI INE, CROATIJE OSIGURANJA I HT-a

Privatizacija Ine posvađala Vladu

Čačić promijenio Linićev prijedlog privatizacije Ine

U privatizaciji Ine nudit će se 25 posto plus jedna dionica te tvrtke, a ponuditelji Rosneft, Mol i OMV bit će uskoro pozvani da podnesu konačne, obvezujuće ponude. No do tog je zaključka Vlada došla jučer tek poslije duge rasprave, u kojoj je ministar javnih radova Radimir Čačić praktički srušio drugu mogućnost, prema kojoj bi zainteresirani strateški ulagatelji u idućoj fazi privatizacije imali pravo prvokupa. Čačić je prvo protestirao zbog toga što iza prijedloga dokumenata predočenih Vladi stoje savjetnici i, kako je rekao, činovnici, a ne resorni ministar, uprava Ine, te netko iz resora financija. Upozorio je također da bi nuđenje prava prvokupa bilo u sukobu sa sadašnjim zakonom, te da bi u tom slučaju zakon trebalo mijenjati.

Potpredsjednik Vlade Slavko Linić na to je odgovorio da su pripreme privatizacije i dosad vođene iz Vlade. Na prigovor o nezakonitosti prvokupa, Linić je sam predložio da se od toga odustane. U izmjeni argumenata od Linića se moglo čuti kako je iznenađen Čačićevim stavom. Linić je predbacio Čačiću i ministru malog poduzetništva Željku Peceku, koji je također imao primjedbe na opciju prvokupa, da ne poznaju dovoljno institut prvokupa.

- I Pecek i ja jako dobro poznajemo problematiku prvokupa - odgovorio je Čačić Liniću. Ostajući pri svom stavu, on je također upozorio da bi se svi ponuđači koji su ispali iz prvog kruga natjecanja za Inu mogli žaliti na takvu odluku Vlade jer bi to značilo da im u prvom krugu nisu bili ponuđeni isti uvjeti kakvi bi se ponudili interesentima u konačnoj fazi natječaja. Pravo prvokupa praktički znači da se tvrtka kupuje sad, kaže Čačić.

Premijer Ivica Račan našao se u toj uzajamnoj paljbi u neugodnoj situaciji jer nije mogao preći preko Čačićevih upornih primjedbi i bezrezervno zaštititi Linića. No i Čačiću i Peceku je odgovorio da su njihovi stranački čelnici predloženi plan privatizacije podržali na sastanku petorke.

Vlada je utvrdila pregovaračku platformu za razgovore s tri ponuditelja iz završnog kruga. U obavezi strateškog ulagatelja je da ne može prodati svojih 25 posto dionica u idućih 10 godina bez odobrenja Vlade, a dividenda bi trebala biti zadržana u tvrtki tijekom tri godine. U obvezi ulagatelja bilo bi da ne smije otpuštati zaposlene prve tri godine, niti prodati rafinerije.

Ponuda slovenskog Triglava za kupnju Croatije osiguranja ocijenjena je neprihvatljivom zbog nedefiniranog vlasništva te tvrtke, a ponuda Allianza neprihvatljiva je financijski. U tijeku 2003. ispitat će se mogućnost prodaje dionica Croatije osiguranja do 30 posto, i to na domaćem tržištu kapitala, zaključila je jučer Vlada. Vlada je također jučerašnjim zaključcima obvezala Upravu i NO te tvrtke da ojačaju menadžment, da hitno provedu restrukturiranja i da se aktivnije uključe na tržište životnih osiguranja.

Linić je, međutim, najavio da će se sudskim putem nastojati podmiriti šteta koja je napravljena tvrtki i državi u dosadašnjim pripremama za privatizaciju. Neki koji su sudjelovali u utrci za privatizaciju služili su se lažima i podmetanjima, iako su potpisali dokumente o čuvanju poslovnih tajni. Linić je pritom apostrofirao Investco, koji je nastupio uime hrvatskog konzorcija i nanio "najveće štete". Linić je također rekao da Vlada mora "pokazati zube" jer će se inače to događati i s Inom.

Sedam posto dionica HT-a bit će prodano zaposlenicima i ranije zaposlenima te tvrtke, kao i onima koje zapošljava HP, te prijašnjim zaposlenicima HPT-a. Prodaja tih sedam posto dionica provest će se uz posredovanje društva HT Esop. Dionice će biti ponuđene na prodaju uz cijenu koju je platio Deutsche telekom kad je kupovao 16 posto dionica HT-a. Popust za zaposlenike i bivše zaposlenike bit će do 25 posto.

Deana Knežević