Vjesnik: 08. 11. 2002.

Markač povezuje vojsku, policiju, obavještajce i politiku s »Medačkim džepom«

Priroda rata tjerala je Mladena Markača da, uz policijske, obavlja i vojne dužnosti, a priroda posla ga je dovodila u blizinu obavještajaca i njihovih šefova. Na kraju, zbog naravi upravljanja državom u to ratno doba, »terenac« Markač bio je blizak državnim strukturama i, dakako, vodstvu stranke, HDZ-u, kojoj je i sam pripadao / Zato se sad nameće vrlo neugodno pitanje: dokud istraga može doći?

ZAGREB, 7. studenoga - Kad je u četvrtak objavljeno da je i Mladen Markač na popisu osoba koje treba ispitati u vezi s akcijom »Medački džep« 1993. godine, nametnulo se vrlo neugodno pitanje: dokud istraga može doći? Naime, dobri poznavatelji zapovjedne vojno-policijsko-obavještajno-političke mreže u Hrvatskoj toga doba znaju da je Markač, kao osoba iz tzv. specijalne policije, zapravo imao šefove u sve četiri spomenute strukture.

Priroda rata tjerala ga je da, uz policijske, obavlja i vojne dužnosti, a priroda posla ga je dovodila u blizinu obavještajaca i njihovih šefova. Na kraju, zbog naravi upravljanja državom u to ratno doba »terenac« Markač bio je blizak državnim strukturama i, dakako, vodstvu stranke - HDZ-u - kojoj je i sam pripadao.

A u toj mreži nadređenih, s obzirom na »odjeke« akcije »Medački džep« odmah nakon njena završetka, mnogo je i onih koji su znali što se dogodilo, tko je kome i što zapovjedio, a tko je - u strahu od mogućih negativnih posljedica - sve i zataškao.

Kad se u četvrtak pokušalo zaći iza kulisa dobro upućenih izvora i doznati na čemu bi se mogla temeljiti buduća optužnica, upućeni izvori su naglo izgubili sve svoje spoznaje. Osim možda politikantske teze iz saborskih oporbenih krugova »da je Račan haaškim istražiteljima dopustio previše slobode«. Ni jednom sugovorniku pritom nije smetala napomena da su, nakon prve vijesti o Markaču iz Ureda za odnose s Međunarodnim kaznenim sudom, opovrgli svaku upletenost haaških istražitelja.

Kad se, posljednja dva puta, u javnosti intenzivnije počela spominjati akcija »Medački džep«, to se poklopilo s dolaskom optužnice protiv Janka Bobetka, odnosno s nagađanjem da će zbog te akcije iz Haaga stići još nekoliko optužnica.

U oba je slučaja glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, meta novinarske znatiželje, odbio govoriti o akciji. Osim što je, naravno, potvrdio da se »na tome radi«.

U pravosudnim se krugovima tada moglo doznati da na slučaju združeno rade policajci i tužitelji, pojačani stručnjacima i osobljem iz zagrebačkih središnjica obiju službi. Isto se tako doznalo da je istraga o »Medačkom džepu« dobila neku vrstu prioriteta kako bi se njeni rezultati što skorije mogli pretvoriti u sudovanje.

Kad je riječ o ulozi Haaga u svemu tome, važne su dvije činjenice. Tužiteljstvo i Sud zasad ostaju potpuno po strani operativnih poslova.

No, bude li potrebno, Haag će hrvatskim tijelima pomoći s dokumentacijom koju je prikupio u nekim drugim slučajevima. Kojima? Pa u »slučaju Bobetko« i, najnovijem, »slučaju Domazet«. Umirovljeni je stožerni general bio zapovjednik čitave akcije, a umirovljeni admiral šef vojne obavještajne službe HV-a.

Protiv Bobetka je optužnica podignuta, a Domazet će haaškim istražiteljima odgovarati 20. i 21. studenog u Zagrebu, u svojstvu osumnjičenika.

Te dvije činjenice, dakle, svrstavaju Mladena Markača u »sitnije ribe«, pa bi i njegovo buduće procesuiranje, dođe li do njega, bilo prepušteno nacionalnom sudu.

Te 1993. godine, ujesen, svoju su ulogu igrali i tadašnji hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, ministar obrane Gojko Šušak, ministar policije Ivan Jarnjak, admiral Domazet na vrhu obavještajne zajednice, plus njen civilni dio. Markač je očito, a na to ukazuju i neki dosad objavljeni transkripti i izjave, zbog raznih poslova kontaktirao, službeno ili privatno, svejedno, sa svakim od spomenutih.

Na početku »afere Bobetko« novine su objavile prijepis razgovora Bobetko - Tuđman (Tuđman je ljutit jer ga je Bobetko navodno prevario u vezi s akcijom »Medački džep«), u kojem se spominje i Markač. U jednoj od posljednjih javnih izjava Bobetko je mnoge detalje iz tih događanja strovalio na Domazetova leđa, teško ga optužujući.

S obzirom na to da je mreža široka, a da je u njeno središte dospio baš Mladen Markač, lako je objasniti zašto oni koji vode istragu o »Medačkom džepu« iz novina »doznaju« što se događa. Tako je glavni državni odvjetnik u četvrtak morao objašnjavati da o istrazi u »slučaju Medački džep« više »znaju« novine.

»S obzirom na opseg istrage, metode koje policija i tužiteljstvo nužno moraju primijeniti kako nekom nesmotrenošću ne bi ugrozili konačni cilj, moram vam reći samo poznato. Da, istraga se vodi. Da, na tim je poslovima angažiran određen broj policajaca i tužitelja. Da, ispitane su osobe, do čijih smo eventualnih svjedočenja došli ranijim ispitivanjima. Ali, ne mogu vam potvrditi ni do kuda je istraga stigla, niti hoće li se i kad početi podizati optužnice«, tumači Bajić.

Vlado Rajić