Vjesnik: 13. 11. 2002.
Ustavni sud: Oslobodilačke akcije Hrvatske vojske u skladu s Ustavom, Haag nadležan za »slučaj Bobetko«
ZAGREB, 12. studenoga - Jednoglasnom odlukom Ustavni sud je na radnom sastanku u povodu podneska Vlade, vezano uz »slučaj Bobetko«, razdvojio odgovornost Oružanih snaga koje su sudjelovale u obrani Republike Hrvatske od pojedinačne odgovornosti njenih časnika.
Zato je razumljivo da je usporedbom dokumenata međunarodne zajednice, suverene države Hrvatske nakon 1991. godine i papira tzv. srpske krajine utvrđeno da su hrvatski dokumenti i na temelju njih vođene oslobodilačke akcije bili u ime i s ovlastima suverene vlasti Republike Hrvatske. U slučaju »Medačkog džepa«, to znači da je akcija suzbila terorističko djelovanje iz okupiranog teritorija i učinak oružane pobune koji su s tog prostora ugrožavali stanovništvo i imovinu Republike Hrvatske.
Drugo pitanje iz Vladina podneska odnosilo se na konkretnu akciju »Medački džep«. Činjenično stanje same akcije nije u nadležnosti Ustavnog suda, jednoglasna je odluka trinaestero sudaca tog tijela. Ali ključno je pitanje da čak i neosnovana optužnica protiv pojedinačnog sudionika te akcije može se pobiti isključivo pred sudom nadležnim za rješavanje u tom predmetu, a to je samo i jedino Međunarodni kazneni sud.
U Haagu se dakle, po mišljenju ustavnih sudaca, dokazi mogu provoditi i osporavati jer je taj sud, u skladu s međunarodnim i nacionalnim normama, jedino nadležan za njihovo vrednovanje.
Činjenica da se u prijedlogu odluke, koja će biti priopćena na javnoj sjednici Ustavnoga suda, navodi kako optužnica i ne mora biti osnovana, za ustavne suce nije tema za dodatnu raspravu. Jednoglasnost odluke pokazuje da je riječ o pravnom stavu da i greška ima svoju nadležnost. Svaki izuzetak značio bi kršenje međunarodnih obveza suradnje Republike Hrvatske s međunarodnim tijelima, u konkretnom slučaju i s Međunarodnim kaznenim sudom. Takvu pravnu praksu ustavni suci svojim jednoglasjem nisu htjeli prihvatiti.
Naravno da se u konkretnom, pojedinačnom slučaju koji kao optuženika vidi stožernog generala Janka Bobetka, važnim doima stav Ustavnoga suda da je nadležnost Haaga temelj načela vladavine prava, dakle mjesto na kojem se utvrđuje postojanje kaznenog djela i kaznena odgovornost eventualnog počinitelja.
Vlado Rajić
Haag nadležan za »slučaj Bobetko«
Sud je zaključio da nije mjerodavan utvrđivati događaje, radnje i postupanja prigodom pojedinih oslobodilačkih akcija / Vlada je 10. listopada zatražila mišljenje Ustavnog suda o pojedinim ustavnopravnim aspektima oslobodilačkih akcija Domovinskog rata
ZAGREB, 12. studenoga - U povodu zahtjeva hrvatske vlade za ocjenom ustavnosti sadržaja haaške optužnice protiv umirovljenog generala Janka Bobetka, u utorak se priopćenjem očitovao Ustavni sud Republike Hrvatske. U priopćenju koje je potpisao predsjednik Suda dr. Smiljko Sokol ističe se da je Sud jednoglasno prihvatio izvješće o pojedinim ustavnopravnim aspektima os
lobodilačkih akcija koje su hrvatske oružane snage poduzimale na okupiranim područjima tijekom Domovinskog rata.Ustavni je sud u utorak ustvrdio da su oslobodilačke akcije Hrvatske vojske u Domovinskom ratu bile u skladu s Ustavom, ali da nije mjerodavan utvrđivati događaje, radnje i postupanja prigodom pojedinih oslobodilačkih akcija.
Vlada je 10. listopada ove godine zatražila mišljenje Ustavnog suda o pojedinim ustavnopravnim aspektima oslobodilačkih akcija Domovinskog rata i s njima povezanim ovlastima i dužnostima oružanih snaga, a vezano uz haašku optužnicu i nalog za uhićenje umirovljenog generala Janka Bobetka. Prema Sokolu, izvješće je u pisanom obliku dostavljeno predsjedniku Sabora Zlatku Tomčiću, predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću i premijer
u Ivici Račanu. Izvješće Suda obuhvaća prikaz hrvatskih pravnih akata, dio dokumenata koji su donosila samoproglašena tijela »republike srpske krajine« u razdoblju od 1990. do 1995. godine te međunarodne akte važne za Republiku Hrvatsku u tom razdoblju.Na temelju toga, kako se tvrdi u priopćenju, Ustavni je sud zaključio da nije mjerodavan ocjenjivati ni suglasnost ni suprotnost općih akata UN-a s hrvatskim Ustavom. Isto tako, prema priopćenju, tvrdi se da Ustavni sud nije nadležan odlučivati ni protiv pojedinačnih odluka bilo kojeg tijela UN-a.
»Oružane snage Republike Hrvatske djelovale su u vrijeme Domovinskog rata, u cilju oslobađanja okupiranog teritorija, što je u skladu s njihovom ustavnom obvezom da štite suverenitet i neovisnost Hrvatske i obrane njezinu teritorijalnu cjelovitost«, naglašava se u priopćenju Ustavnog suda. Dodaje se da je, oslobađajući područja Republike Hrvatske, Hrvatska vojska suzbijala oružanu pobunu i otklanjala posljedice agresije. Hrvatska je vojska, kako tvrdi u priopćenju dr. Smiljko Sokol, na okupirana područja u isto vrijeme uvodila ustavnopravni, a time i međunarodnopravni poredak sa svim pravima i obvezama koje su proizlazile iz Ustava i međunarodnih akata koje je Hrvatska prihvatila.
Na kraju Sokol zaključuje da Ustavni sud nije nadležan utvrđivati događaje, radnje i postupanja u vrijeme provedbe pojedinih akcija HV-a na okupiranim područjima Hrvatske, »jer su oni individualne i činjenične naravi«.
»Ustavni sud utvrdio je da se u pravnom poretku koji je utemeljen na načelu vladavine prava, dokazivanje nekog kaznenog djela, kao i krivnja eventualnog počinitelja, provodi jedino i isključivo u sudskom postupku pred nadležnim sudom pred kojim je podignuta optužnica, a okrivljena osoba mora se smatrati nedužnom sve dok joj se pravomoćnom sudskom presudom krivnja ne utvrdi«, zaključuje se u priopćenju Ustavnog suda koje je potpisao njegov predsjednik dr. Smiljko Sokol.
Mile Franičević