Slobodna Dalmacija: 13. 11. 2002.
ADMIRAL ĆE PRED HAAŠKIM ISTRAŽITELJIMA UGLAVNOM GOVORITI O SVOJOJ ULOZI U AKCIJI MEDAČKI DŽEP
Domazetov iskaz mogao bi dodatno teretiti generala Bobetka
ZAGREB — Iako je u pozivu admiralu Davoru Domazetu-Loši za razgovor s haaškim istražiteljima stajalo da bi teme obuhvaćale razdoblje od 1991. do 1997. godine, nakon intervencije Lošina odvjetnika Branka Šerića, razdoblje koje bi zanimalo istražitelje suženo je na 1993., 1994. i 1995. godinu. Stoga nije neočekivano da će admiral Domazet uglavnom odgovarati na pitanja o svojoj ulozi u akciji Medački džep.
U nedavnim intervjuima admiral Domazet Lošo tvrdio je da kao načelnik Obavještajne uprave nije imao ovlasti zapovijedanja nad postrojbama Hrvatske vojske. Međutim, haaški istražitelji pozabavit će se njegovom pozicijom u lancu zapovijedanja, između načelnika Glavnog stožera generala Janka Bobetka i Mirka Norca, zapovjednika Devete gardijske brigade "Vukovi", angažirane u akciji Medački džep.
Preciznije, zanimat će ih je li Domazet u ime Glavnog stožera izdavao zapovijedi Norcu, a zatim Bobetku prenosio povratne informacije o tome jesu li se zapovijedi izvršavale. I ponajprije, tko je odgovoran za brutalne zločine nad srpskim civilima u selima Čitluku i Divoselu.
— Nije neočekivano da će haaške istražitelje ipak najviše zanimati admiralova uloga u akciji Medački džep — prokomentirao je Branko Šerić, dodavši kako se uoči razgovora najavljenog za 19. studenoga priprema haaškim istražiteljima iznijeti cjelovitu ulogu admirala Domazeta u Domovinskom ratu.
Haaški istražitelji navodno nastupaju s postavkom da su se od trenutka kad je Glavni stožer postavio admirala Domazeta za izravnog zapovjednika postrojbama na terenu, njegove zapovijedi morale izvršavati te da je on morao biti upoznat o svemu što se zbivalo u akcijama. To se posebno odnosi na Unproforove informacije o zločinima nad srpskim civilima s kojima je Domazet bio upoznat. Pitanje je samo je li ih proslijedio vojnom vrhu i što je učinio da spriječi ili sankcionir
a zločine.U cijeloj priči olakotna okolnost za admirala Domazeta moglo bi biti njegovo izvješće Glavnom stožeru u kojem on obavještava vojni vrh o mogućnosti da su se prilikom povlačenja dogodili zločini.
Ako se tome pridoda i stenogram iz Ureda predsjednika u kojem je general Bobetko obavijestio predsjednika Tuđmana o "uklanjanju i skrivanju" leševa ubijenih civila nakon akcije Medački džep, jasno je da bi Domazetov iskaz mogao ići u smjeru dodatnog optuživanja generala Bobetka.
— Imamo dovoljno argumenata za obranu pred haaškim istražiteljima, ali, naravno, ne možemo dati obećanja da protiv admirala ipak neće biti podignuta optužnica — kazao je Domazetov odvjetnik Branko Šerić, odbivši nagađanja u tisku kako će se istražiti i Domazetova uloga u prebacivanju leševa ubijenih civila iz Paulin Dvora u Gospić 1997. godine.
— Budući da su otpale rubne godine i da je ispitivanje ograničeno na razdoblje od 1993. do 1995. godine, samim time otpada i to pitanje o Paulin Dvoru — zaključio je Šerić.
T. KLAUŠKI